Obsah filmu Zlá krev
1.
Závěrečný, pátý díl seriálu Sňatky z rozumu vyvrcholil událostmi kolem slavnostního otevření Národního divadla v roce 1881. Seriál byl natočen v roce 1968 podle prvních dvou dílů románové pentalogie Vladimíra Neffa - Sňatky z rozumu a Císařské fialky. Protože vzbudil velký divácký ohlas, o sedmnáct let později vzniklo na základě dalších románů (Zlá krev a Veselá vdova) jeho pokračování. Tím je sedmidílný seriál Zlá krev, který dějově bezprostředně navazuje rokem 1881 a dále rozvíjí dramatické osudy několika pražských rodin v osmdesátých a devadesátých letech předminulého století. Pod vedením režiséra Františka Filipa uvidíme, jako v...
1.
Závěrečný, pátý díl seriálu Sňatky z rozumu vyvrcholil událostmi kolem slavnostního otevření Národního divadla v roce 1881. Seriál byl natočen v roce 1968 podle prvních dvou dílů románové pentalogie Vladimíra Neffa - Sňatky z rozumu a Císařské fialky. Protože vzbudil velký divácký ohlas, o sedmnáct let později vzniklo na základě dalších románů (Zlá krev a Veselá vdova) jeho pokračování. Tím je sedmidílný seriál Zlá krev, který dějově bezprostředně navazuje rokem 1881 a dále rozvíjí dramatické osudy několika pražských rodin v osmdesátých a devadesátých letech předminulého století. Pod vedením režiséra Františka Filipa uvidíme, jako v předchozím seriálu, Jiřího Valu v postavě stavebního podnikatele Martina Nedobyla, Vladimíra Ráže ztvárňujícího postavu Jana Borna, jeho ženu Hanu v hereckém podání Jiřiny Jiráskové a další známé postavy.
2.
V roce 1881, kterým začalo pokračování seriálu podle románové pentalogie Vladimíra Neffa, se plnil sen českých vlastenců: Praha se rozrůstala a zněla českou řečí. Vlastenec Jan Born se však dožil zklamání v synovi Michalovi. Nastal čas rozvoje a rozkvětu a zároveň nemilosrdné konkurence, v níž obstál jen nejchytřejší, nejbohatší nebo také nejbezohlednější. Martinu Nedobylovi se zřítil jeden z jeho nedostavěných domů a zabil několik dělníků. Vinu měl nekvalitní materiál. V procesu byl Nedobyl obviněn mladým zedníkem Pecoldem ze smrti čtyř zedníků. A to ještě nepromluvil jako svědek jeho úhlavní nepřítel, stavební rada Herzog, jehož se nejvíc obává...
3.
V minulé části seriálu stavební rada Herzog k velkému úžasu přítomných dokázal před soudem Nedobylovu "nevinu" a nabídl mu místo dosavadní zášti spojenectví. Karel Pecold byl odsouzen na tři roky - také za to, že jeho vystoupení u soudu bylo kvalifikováno jako křivé svědectví proti Nedobylovi. Hana Bornová porodila druhého syna Ladislava. Míša Born se v prvním roce v polepšovně neučil, ale o změnu se pokusil nový profesor němčiny Kiesel. Fanatický německý buršák, pohrdající vším rakouským a slovanským, rozpoznal Míšovu utajenou vzpouru proti otci a mistrně ji využije, aby z Míši začal vychovávat "mladého Němce". Kiesel mu ovšem zamlčel, že přijal místo na rakouském ministerstvu vnitra. Růžena Pecoldová zjistila, že čeká Helebrantovo dítě a musela ze služby odejít. Helebrant jí tajně vyplatil odstupné za mlčení. Karel Pecold byl po výkonu trestu propuštěn. Jeho sestra se mezitím provdala za hlídače Vaculíka, který pracuje pro Nedobyla.
4.
V předchozím dílu odešel Karel Pecold do Vídně a nalezl tu redaktora Háfnera, který je vydavatelem sociálně-demokratického časopisu. Karel se seznámil s českým zedníkem Součkem na stavbě, kde našel práci, a zamiloval se do jeho sestry Anky. Jan Born se v jednom dni dozvěděl o neúspěchu výchovy sedmiletého Ivana i o pronikavém zlepšení Míšova školního prospěchu. Míša Born se po úspěšné maturitě vrátil domů a chystá se ke studiu na univerzitě. Souček musel utéci před policií, protože kolportoval zakázaný list německých socialistů. Pecold slíbil Háfnerovi, že z Budapešti přiveze balík zakázaných tiskovin do Vídně, při návratu je zatčen a usvědčen z přepravy velezrádných novin.
5.
V předcházejícím dílu se Nedobylův předák Pilát marně pokoušel přemluvit kočí a stájníky, aby si společnou akcí vynutili zvýšení mezd. Za Míšou Bornem přichází jeho bývalý profesor Kiesel a sděluje mu, že se stal úředníkem pražské tajné policie. Míša, který mu nikdy nepřestal věřit, se dobrovolně stává jeho konfidentem. Mezi spolužáky vzniká proti Míšovi podezření. Míša při poslední návštěvě u Kiesela zjišťuje, že byl obelháván a že od něj Kiesel požaduje sprostou provokatérskou práci. Je zdrcen. Navíc zjistí, že spolužáci odhalili jeho udavačství. Spáchá sebevraždu. Karel Pecold si odpykává ve vězení svůj dlouholetý trest.
6.
Televizní zpracování románů V. Neffa Zlá krev a Veselá vdova se rozvíjí od začátku 80. do poloviny 90. let předminulého století. Odehrává se v Praze a v Rakousku, kde sociální problémy začaly převyšoat problémy národní. Po 1. máji 1890 dal Nedobyl výpověď všem zaměstnancům, kteří se zúčastnili dělnického průvodu. Karel Pecold byl konečně propuštěn z vězení, s Ankou a sedmiletým synem se vrátil na Žižkov. Laura Helebrantová odhalila někdejší poměr manžela s Růženou. Helebrant nabídl Růženě odstupné, když se odstěhuje ze Žižkova. Ta svolila s podmínkou, že Helebrant najde práci Karlovi Pecoldovi. Martin Nedobyl vyhlásil nedělní pracovní směnu, aby zabránil dělníkům navštívit dělnický tábor. Ale všichni svou práci udělali v noci, a tak Nedobyl našel prázdnou Preclíkářku. Ve vzteku nevědomky způsobil požár a stal se jeho obětí. Marie Nedobylová se teprve po pohřbu dozvěděla, že zdědila téměř dva miliony zlatých. Dosud žila v domnění, že jsou chudí, zadlužení.
7.
Předposlední minulý díl seriálu vyprávěl o tom, jak nečekaně bohatá Marie Nedobylová poslala svého syna, osmnáctiletého Metoděje, nadaného houslistu, k nejlepšímu pedagogovi - k profesoru Otakaru Ševčíkovi. Tam se Metoděj seznámil s šestnáctiletou Emmou Kittlovou, budoucí Destinovou, a bláznivě se do ní zamiloval. Emma ho uvedla do salonu svého otce, milionáře Kittla, kde Metoděj sleduje živé debaty mladých intelektuálů a poznal tu i Rudolfa Mrvu. Mrva agitoval v dělnickém spolku Žižkovan jen proto, aby vzápětí šel informovat komisaře Kiesla. Demonstrace dělnictva a mládeže na Staroměstském náměstí dala pražské policii záminku k zatýkání. Mrva si u Kiesela objednal vlastní zatčení, aby před svými vrstevníky zachoval gloriolu zajímavého nebojsy. Kiesel ale projevil přání odhalit nějaké velké protistátní spiknutí. I Vídeň si to přála. Ale Mrva tvrdil po pravdě, že v Praze žádní spiklenci nejsou. A tak rozvine proces o vymyšleném protistáním spiknutí s názvem Omladina, který bude obsahem posledního dílu. < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení:
Přidáno: 21.10.2023
Rozdíl ve společenské atmosféře doby natáčení je poznat v dějích obou seriálů, přibyly vyhazovy z práce, stávky,soudy,myšlenky na revoluci, boj dělníků proti bohatým.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 8.1.2021
Volné pokračování Sňatků z rozumu je částečně poznamenáno dlouhou pauzou v natáčení. Někdejší černobílý vizuál nahradila barva, komentátora Václava Vosku vystřídal (neméně dobrý) Martin Růžek a maskéři měli víc práce s vráskami na tvářích herců a hereček. K původní herecké sestavě přibyly nové postavy a příběh se nese víc v sociální, nežli vlastenecké tónině. Celkově možná o něco slabší, pořád ale hodně kvalitní a zajímavý seriál.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 17.2.2017
Pokračování
seriálu Sňatky z rozumu se povedlo.
Přibyla barva, poutavější děj a posunutí do zajímavější doby.
Série Zlá krev nabízí na příběhu dvou úspěšných podnikatelů Borna s Nedobylem, pohled na dění v zemích koruny české, na přelomu 19. a 20. století.
Co se nepovedlo je, že díky časovému odstupu, hrají mnozí herci osoby, které by měly být vizuálně mladší. To je ale detail. Důležité je, že je hrají výborně.
Což se ale nedá říci o představiteli syna Vladimíra Ráže, Míši Nedobyla. Chlapec získal roli v původním seriálu a pokračoval v ní už jako dospělý, kde ale svůj part totálně nezvládl a ve společnosti herců, jako je Abrhám, Ráž, nebo Vízner působí více než trapně. To je ale drobnost. Jinak je seriál výtečný.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.12.2012
Vzácný příklad, jak se dá důstojně navázat. Na Sňatky z rozumu to určitě nemá, ale kvalitativně to ve srovnání s nimi určitě není průser. Fakt je, že srovnání boje o českou svébytnost ve Sňatcích a proletářský boj v Krvi dokládá posun v dramaturgii Československé televize, přesto nelze popřít výborné herecké výkony. Nevím proč, ale většinu mých sympatií posbíral Jiří Vala jako tvrdý a nekompromisní podnikatel, v jehož sousedství se další pokusy ve velkých rolích jeví jako ochotničina (Václav Postránecký). Pózu utrápených matek po Světle Svozilové zdařile převzaly Dagmar Veškrnová a Taťána Medvecká. Ovšem jestliže byl Marek Brodský roztomilý tydýt v Rozpuštěném a vypuštěném, kdekoliv jinde opakování této pózy působí směšně. Stejně tak i třicátnice Libuše Šafránková jako –náctiletá Ema Destinnová (což ovšem nepopírá, že na svůj věk vypadala výborně). Jako celek s možností debaty.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 29.1.2012
Toto pokračování rodové ságy mě trošku zklamalo,protože děj se posunul do politiky a myslím,že tématu a historické době na atraktivitě ubralo "barevné" zpracování,je to technicky dokonalé,ale není to ono.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 15.10.2010
Neříkám, že na rozdíl od Sňatků z rozumu, v pokračování již barevné ságy je něco slabšího ale je vidět těch dvacet let rozdílu mezi natáčením a je tam již hodně dělnické revolty a na tu bohatou třídu se nemusíme uzavírat do vzpomínek, protože ji tady máme zpátky...
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 1.6.2008
Pokračování slavných Sňatků je o trošku slabší....
...ale rozhodně nikoliv slabé. Když porovnám tuto již barevnou podobu dalších dílů Neffovy historické ságy (Zlá krev a Veselá vdova) s dynamickým a vyváženým zpracováním Sňatků z rozumu a Císařských fialek (první dva díly pentalogie Vl. Neffa), musím Zlé krvi dva bodíky z deseti ubrat. Je to zejména za vyčerpávající a příliš dlouhé scény z prostředí pražské omladiny, mezi níž zavítá na sklonku 19. století mladý Nedobyl, syn již zemřelého Martina Nedobyla. Nejde o nic vymyšleného, že se mladí rebelové scházeli a vlastně svou "modernou" útočili i proti habsburskému státu a poměrům v něm vůbec, je fakt. Bohužel však scény ze setkání těchto buřičů jsou dlouhé, chvílemi až nezajímavé a jsou natočené na úkor jiných událostí jednak dějinných, jednak vlastních osudů rodin Bornů a Nedobylů. Poslední dva díly série působí už jakoby ve spěchu, aby už byl konec a to mě mrzí. První série z 60. let tyto nedostatky neměla. Ale i přesto dávám 8 bodů, což považuji za velmi dobré hodnocení. Jen - jak už jsem podotkla ve svém komentáři Sňatků z rozumu - mne mrzí, že zbytek 4. dílu Veselá vdova a celý 5. díl Královský vozataj, se již svého televizního zpracování nedočkaly...
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film