Obsah filmu Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina
Hořká komedie Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina vznikla podle stejnojmenné humoristické novely Vladimira Vojnoviče (česky Primus, Praha 1994). Producent Eric Abraham s manželkou Katyou Krausovou, zakladatelé Portobello Pictures, zakoupili práva na filmování Vojnovičovy knihy již v roce 1986, ale trvalo několik let, než se jim podařilo dát projekt dohromady. Abraham měl od počátku zájem na tom, aby film režíroval Jiří Menzel. Panevropská koprodukce (Velká Británie, Francie, ČR, Itálie, Rusko) stála okolo tří milionů dolarů. Scénář je dílem Zdeňka Svěráka, který se pokusil v přiběhu, odehrávajícím se v zapadlé ruské...
Hořká komedie Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina vznikla podle stejnojmenné humoristické novely Vladimira Vojnoviče (česky Primus, Praha 1994). Producent Eric Abraham s manželkou Katyou Krausovou, zakladatelé Portobello Pictures, zakoupili práva na filmování Vojnovičovy knihy již v roce 1986, ale trvalo několik let, než se jim podařilo dát projekt dohromady. Abraham měl od počátku zájem na tom, aby film režíroval Jiří Menzel. Panevropská koprodukce (Velká Británie, Francie, ČR, Itálie, Rusko) stála okolo tří milionů dolarů. Scénář je dílem Zdeňka Svěráka, který se pokusil v přiběhu, odehrávajícím se v zapadlé ruské vesničce Rudé v létě roku 1941, zdůraznit "člověčenství " Vyprávění o dobromyslném vojákovi na ztracené vartě a o rázovitých vesničanech připomíná drsnější verzi komedie Vesničko má Středisková, pod níž je autorské duo Menzel-Svěrák rovněž podepsáno. Vojnovičova předloha však kromě poněkud peprných anekdot obsahuje také některé pohádkové groteskní scény s dosti tragickým podtónem, bez nichž ve filmu působí některé hrubozrněji vtípky až příliš tvrdé". Slabě gradovaný děj nabírá obrátky zejména v druhé půli; trpce komická je například scéna zatčeni (dědy s hrozivým příjmením Stalin či lámanou němčinou vedený výslech kapitána NKVD Miljagy. - Režisér Jiří Menzel ve filmu opět potvrzuje svůj sklon skutečnost spíše harmonizovat a stylizovat, než ji dramatizovat; to se nejmarkantněji projevilo ve smířlivém, od předlohy výrazně odlišném závěru. - Invenční přístup k vizuálnímu ztvárnění doby opět prokázal režisérův dvorní kameraman Jaromir Šofr; který vyprávění stylizoval do podoby starých, časem mírně "vylisovaných" snímků. - Za pozornost stojí výkony představitelů obou hlavních rolí, debutujícího studenta herectví Gennadije Nazarova (Čonkin) a Zoji Burjakové (Ňura). - Zajímavosti je, že jde o první film v ruštině u nás však dabovaný), natočený mimo území Ruska (exteriéry se točily v bývalém vojenském prostoru u Milovic). - Snímek získal Zlatou medaili předsednictva italského senátu na 51. MFF v Benátkách 1994. V rámci programu Evropské unie MEDU-EFDO obdržel film finanční podporu ve výši jedenácti "milionů Kč na evropskou distribuci (ovšem mimo ČR jež není dosud členem organizace).
MB, Filmový přehled 1994/11/37 < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení:
Přidáno: 14.11.2021
Pro člověka neznalého rozsáhlejšího kontextu a daných reálií zcela stupidní komedie. Menzel tento film natočil ve špatnou dobu a pro jiný typ diváků, než těch, kteří navštěvují ryze komerční kina.
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 15.4.2020
Je to absolutně nejhorší film Jiřího Menzela. Dál nechci a také nebudu zacházet do detailů protože si pana Menzela mimořádně vážím.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 25.12.2017
Totálně a absolutně
nedoceněný a dnes už téměř zapomenutý film.
Snímek Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina má jen dvě chyby. Za prvé, příšerně dlouhý název a za druhé, špatnou dobu vzniku. Obojí se, myslím si, dá odpustit.
Producent Eric Abraham (známý dnes spíše ze spolupráce s rodinou Svěrákových) zakoupil práva na zfilmování trezorové knihy Vladimira Vojnoviče již v roce 1986. Ale vinou různých událostí, mmj. pádu železné opony se jeho realizace odsunula až do první poloviny let devadesátých. Vznikl tak film v koprodukci Velké Británie, Československa, Francie, Itálie a Ruska, pod kterým byli podepsáni dnes už kultovní autoři, režisér Jiří Menzel a scénárista Zdeněk Svěrák.
Nevím jak ve světě, ale v české kotlině "Čonkin" žádný velký poprask nezpůsobil. Bylo to hlavně dobou, kdy vstoupil do kin. V roce 1993 panovala v našem národě stále ještě hluboká averze vůči všemu ruskému. A tak to Čonkin odnesl...
Neprávem. Protože už tak vtipná zápletka z knihy ruského autora byla doslova vyšperkovaná geniálními slovními obraty Zdeňka Svěráka a způsobí, že se budete hlasitě smát, někdy až plakat smíchy. A to už je dnes hodně vzácné koření v naší kinematografii.
Oč ve snímku jde. Počátek druhé světové války. V malé ruské vesničce uvízne porouchaný letoun. Aby ho ruský lid čirou, ale opravdu jen čirou náhodou nerozkradl, postaví k letounu na stráž mladičkého vojáka, se kterým nikdo nemá trpělivost. Takového ruského Švejka. A pak na něho ve víru událostí jeho nadřízení zapomenou...
Jenže, jak v jedné scénce praví předseda Kolchozu, "lidé jsou tu bohužel gramotní, proč říkám bohužel. Protože když jsou gramotní, můžou psát udání. A oni je píšou."
A tak přijde jedno udání i na poflakujícího se vojína Čonkina. že se ve vsi jen fláká a nic nedělá. Zbytek filmu už pak tvoří neuvěřitelně zábavná část, kdy se celá jedna četa Rudé armády pokouší dobýt Čonkinovy pozice. Jsou přitom vybaveni maskáči do sněhu, i když nesněží. Kulomety bez nábojů, nebo zápalnými lahvemi, u nichž nikdo nedal rozkaz je zapalovat.
V Menzelově filmu hrají jen ruští herci. Ale hrají výtečně a navíc jim byl do úst přidán skvělý český dabing, takže nás vůbec nemusí trápit, že nevidíme známé tváře.
Mohu tento neuvěřitelně vtipný a lidský příběh, který se vysmívá lidské hlouposti a omezenosti komukoliv doporučit.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 20.8.2015
Vytrvalým deštěm znuděný synek včera vyštrachal v krabici se starými DVD tenhle "skvost" a tak jsme si zahráli na rodinný biograf. Co dodat? Řádka absurdních situací a trefných hlášek určitě pobaví, ovšem v porovnání s ostatní tvorbou Z. Svěráka (scénář) a J. Menzela (režie) patří "ČONKIN" k tomu slabšímu. Ale nebojte se, ani tak si jeho zkouknutím náladu nezkazíte.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 1.2.2015
Nemohu si pomoc ale p.Menzel je proste jednička. Jinak neznám lepšího českého režiséra!!!Škoda,že netočí více filmů, jeho zpracování je jedinečné a ostatní mu nesahají ani pokotníky.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 8.1.2012
Film celkem vtipný, ale podle mne je to jedno z nejslabších děl Jiřího Menzla. Možná že jsem ho viděl v době kdy bylo ruského odsuzování hodně. Na druhou stranu se považuji za člověka sympatizujícího s východní kulturou.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 25.11.2008
Neprávem polozapomenutý film
Tahle crazy komedie je doslova napěchována tolika hypervtipnými a povedenými scénami (výslech Stalina, výslech člena NKVD, vědátor pálící kořalku z víte čeho), že se až divím, jak mohla takhle zapadnout. Možná, že v roce 1993 nebyla na zpracování tématu vhodná doba,protože jizvy na duších byly ještě příliš silné...
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 9.8.2008
Film se dá vidět, pokud divák není předem zmasírovaný lživou propagandou, že se jedná o ruskou obdobu Švejka. I přes prostotu hlavního hrdiny a vojenskou tématiku nemá totiž tenhle titul se slavnou českou klasikou mnoho společného, a rozdílnost je bohužel v tom nejdůležitějším - ve švihu, hereckých výkonech /i když Gennadij Nazarov není špatný/, vypointování scén a celkové graciéznosti zpracování. Až se nechce věřit, že za snímkem stojí dvojice Menzel - Svěrák.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 23.4.2005
Nejvíc jsem se zasmál pálence z hoven. Jinak film je o vojákovi, kterého poslali strážit jedno sestřelené letadlo do zapadlé dědiny, tam se seznamuje s místními figurkami. Celkem dobrý film.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film