Obsah filmu Uloupená hranice
Mnichovská dohoda podepsaná 30. září 1938 zástupci Velké Británie, Francie, Německa a Itálie rozhodla o konci samostatnosti Československa, které muselo do 10. října téhož roku postoupit Německu pohraniční území Sudety. Bez pomoci bývalých spojenců a při ztrátě strategicky důležitých obranných opevnění bylo už jen otázkou času, kdy Hitler obsadí i zbytek okleštěného československého státu. Ten nastal 15. března 1939, kdy nacistická armáda obsadila zbylé území a zároveň byl ustanoven protektorát Čechy a Morava.
Traumatické, leč nesmírně atraktivní téma mnichovské zrady, lákalo mnohé české filmaře již brzy po skončení války. Patřil mezi ně...
Mnichovská dohoda podepsaná 30. září 1938 zástupci Velké Británie, Francie, Německa a Itálie rozhodla o konci samostatnosti Československa, které muselo do 10. října téhož roku postoupit Německu pohraniční území Sudety. Bez pomoci bývalých spojenců a při ztrátě strategicky důležitých obranných opevnění bylo už jen otázkou času, kdy Hitler obsadí i zbytek okleštěného československého státu. Ten nastal 15. března 1939, kdy nacistická armáda obsadila zbylé území a zároveň byl ustanoven protektorát Čechy a Morava.
Traumatické, leč nesmírně atraktivní téma mnichovské zrady, lákalo mnohé české filmaře již brzy po skončení války. Patřil mezi ně i zkušený filmový dokumentarista Jiří Weiss. Ten si pro svůj první hraný film, drama Uloupená hranice, vybral scénář spisovatele Miloslava Fábery příznačně nazvaný Dny zrady.
Jiří Weiss původní verzi Fáberova scénáře výrazně přepracoval, věrný svému dokumentaristickému instinktu vystříhal přehnaně patetické scény a výrazně zredukoval počet padlých československých vojáků. K civilnímu, zbytečně neheroizovanému vyznění filmu pomohlo i herecké obsazení prosté tehdejších filmových hvězd. Weiss vsadil na neokoukané tváře, vedlejší role doplnil neherci, i proto se o jeho prvotině mluví jako o prvním neorealistickém českém filmu. V tomto snímku se poprvé na plátně objevilo několik budoucích hvězd českého filmu, jako Vlastimil Brodský nebo Karel Effa.
Zkušenosti vojenského zpravodajce a tvůrce řady válečných dokumentů Weiss uplatnil v realisticky nasnímaných bojových scénách, které podtrhují civilnost snímku. I přes jednoznačné odsouzení zfanatizovaných následovníků Konrada Henleina tvůrce nesklouzává k černobílému vidění. Důkazem je pevné přátelství českého dřevorubce Srbka (L. H. Struna) s německým kolegou Langrem (J. O. Martin), které trvá i ve vypjatých časech blížícího se mnichovského rozhodnutí.
Na osudu Langrovy rodiny, smíšeného česko-německého manželství, Weiss ukazuje nesmyslnost celého konfliktu. Zatímco Langrova dcera Anna Marie se přidá na stranu Čechů, její zfanatizovaný bratr Hans se aktivně zapojí do ozbrojených německých přepadů a zaviní tak smrt obou svých rodičů.
Jan Šulc
Letní filmová škola 2011 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (5)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 18.2.2021
Opravdu krásný film, který měl to štěstí, že se vešel do dvou let mezi konec války a vítězný únor 1948. Není proto zasažený komunistickou propagandou a působí hodně autenticky. Výborné výkony tu odvedli Miloslav Holub, Eduard Linkers a v netypicky dramatické roli i Saša Rašilov. Pan reźisér Jiří Weiss se hned na počátku své kariéry opravdu vyznamenal a podílel se i na scénáři. Protože patřím k zastáncům názoru, že jsme se měli bez ohledu na všechno bránit se zbraní v ruce prožívám filmy jako je tento (nebo třeba Dny zrady) asi víc než je zdrávo. Na tuto část naší historie a na některé naše tehdejší představitele mám VELMI vyhraněný názor! A tenhle film se mi opravdu moc líbí i když u něj skřípu zuby.
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 23.8.2018
Jiří Weiss by svého času mohl být označen za židobolševika, díky původu a rudé knížce v kapse. Od něho se objektivního zhodnocení Mnichova nedočkáme.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 20.8.2018
Prvotina Jiřího Weisse a hned je poznat, že pan režisér nebude žádnej amatér, ale novátorský filmař. Uloupená hranice pojednává o tíživé situaci v Sudetech na podzim roku 1938, těsně před Mnichovskou dohodou. Drsná a šílená doba a Jiří Weiss ji zmapoval a zdokumentoval velice věrohodně. Na tohle téma je to ojedinělý film, natočený bez nějakých patosů a bolševických ideologií. Henleinovci versus čeští obyvatelé a vojáci. Je to zrůdnost, co se u nás ještě před válkou odehrávalo a jak jsme museli pohraničí pustit Němčourům. Ukázkový dokument z naší neveselé historie. Jiří Weeiss ho natočil ještě takovým způsobem, že se jedná o akční snímek, od úvodních minut se rozjede ohromným tempem až do finále, kdy se Češi musí zřeknout svých hranic. Z hereckých tvářích rozhodně zaujme Josef Maršálek v roli fanatického poloněmce Hanse Langery, Eduard Linkers v roli bezpáteřního pana nadlesního Czapana, Saša Rašilov jako finančník Brož nebo Karel Effa jako mladý závodčí (jeho první filmová role). Opravdu výborné zpracování a jeden z nejlepších Weissových snímků.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 26.7.2016
Jako dítě jsem tento film nechápal. Některé scény mi hlava nebere ani dnes. V celkovém konceptu jde však o velmi dobrý film. Jen ta hudba tam nemusela kvičet v jednom kuse. Herci zahráli výborně. Takže lze snímek doporučit.
Reklama
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 4.9.2013
Velice dost dobrý film, kdy se bojíme o životy hrdinů a přitom víme, jak všechno dopadne. Stovky let žili pohromadě lidé německé a české národnosti.A přijde šílený kašpárek a svými řečičkami zblbne celý národ. A soused-čech, který žije v sousedství,již pro němce není partner. Chlapi, hrdinové, kteří byli připraveni nasekat náckům do kožichu nějaké olovo,naši měli velkou obranu, pomáhaly jim betonové bunkry od projektanta Bechyně, musí nakonec ustoupit. Češi věděli, na jaké straně stojí ale rodiny, které byli krví promícháni, musí si nejdřív vyjasnit svoje problémy a některé to řeší, oběšením.L.H. Struna v jedné ze svých dobrých rolí, film nestárne a dá se na něj stále dívat...
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 27.4.2011
Film mého dětství, přesto bez úbytku kvality z mého pohledu. Máme tak možnost díky hereckým výkonům, především Rudolfa Deyla ml. udělat představu jakou tíhu a krizi vyvolaly nacionalistické a následně nacistické skupiny sudetských Němců. Konflikty ve smíšených rodinách a také zradu státních zájmu většiny německých spoluobčanů v hranicích Českioslovenska. Děj je strhující a dokazuje v tomto směru vysokou kvalitu réžie Jiřího Weisse a přes poměrně jednoduché technické vybavení filmového štábu i můžeme sledovat ihodnotnou práci kameramana Jana Rotha.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 26.6.2010
Film pro sudeťáky a rakouského prezidenta
Měli by si ho pustit asi povinně za svou slabomyslnou kritiku Benešových dekretů, ale kdo ví jestli by zabedněným mozečkům vůbec kdy došlo co za hrůzy tu páchali jejich předchůdci a jak vlastně velmi lacino a slušně z toho vyvázli, když byli pouze vysídleni. Za udávání gestapu, vraždění čechů, teror a násilí atd určitě hodně slabý "trest".
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 25.6.2010
s husí kůží odchází většina diváků z kin po skončení filmu uloupená hranice a není se čemu divit, vždyť realisticky podané skutečnosti kolem záboru pohraničí a sílící fanatismus ideologie fašismu je ve weissově podání mrazivým a hlavně nadčasovým poselstvím, které jen tak něco nepřekoná. s minimem výrazových prostředků a jen v černobílé formě se tvůrčímu týmu filmu uloupená hranice podařilo jen pár let po osvobození natočit velice surealistické drama, kterému doslova kralují skvělé herecké výkony r. vrchoty, j. maršálka, e. linkerse, m. holuba i m. kolofíkové. skvostně zrealizovanému filmu uloupená hranice nechybí ani napětí, rytmus, dramatičnost i spád, což jej vyneslo do nejvyšších pater dějin světové kinematografie a jediné, co jej ze samotného vrcholu srazilo o stupínek níž je málo přesvědčivý výkon r. deyla, ml. v roli četaře vrby, který si místy očividně neví jak svou roli vůbec uchopit a balancuje s ní na pomezí opravdovosti, sarkasmu a ironie.
Reklama
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 1.2.2010
Velice smutní film z naši pohnuté historie je to
pěkně natočené a na poměry velmi slušně obsazeno.A hlavně pravdivá a nijak upravená historie.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 14.10.2009
Smutný film o smutné době,kterou ještě zažili i moji rodiče. Podle jejich vzpomínek film rozhodně nepřehání, naopak - všechnu tu hrůzu a nenávist tehdejší doby líčí velmi věrohodně.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film