Obsah filmu Po strništi bos
Před šestadvaceti lety uvedl tehdy debutující Jan Svěrák na plátna kin malého Edu Součka, alter ego svého otce, a nostalgickým návratem do těsně poválečného dětství ve filmu Obecná škola (1991) sklidil nejen fenomenální úspěch, ale i odborné uznání včetně nominace na Oscara. Když tedy v roce 2013 vyšla kniha Po strništi bos, v níž se Zdeněk Svěrák ke svému malému hrdinovi vrátil, bylo jen otázkou času, kdy se Součkovi vrátí i ve filmové podobě.
Děj těsně předchází Obecné škole a začíná, když nedostatečná loajalita otce Součka k nacistické moci vede k nucenému vystěhování rodiny z Prahy na venkov. Což o to, Součkovi tu vlastní statek,...
Před šestadvaceti lety uvedl tehdy debutující Jan Svěrák na plátna kin malého Edu Součka, alter ego svého otce, a nostalgickým návratem do těsně poválečného dětství ve filmu Obecná škola (1991) sklidil nejen fenomenální úspěch, ale i odborné uznání včetně nominace na Oscara. Když tedy v roce 2013 vyšla kniha Po strništi bos, v níž se Zdeněk Svěrák ke svému malému hrdinovi vrátil, bylo jen otázkou času, kdy se Součkovi vrátí i ve filmové podobě.
Děj těsně předchází Obecné škole a začíná, když nedostatečná loajalita otce Součka k nacistické moci vede k nucenému vystěhování rodiny z Prahy na venkov. Což o to, Součkovi tu vlastní statek, resp. to, co z něj zbylo, a v něm žijí teta s rodinou a prarodiči. Nová realita ovšem znamená (přinejmenším pro Edu) víc než jen jinou střechu nad hlavou. Choulostivého, starostlivě opečovávaného chlapce čeká střet s podstatně barvitějším klukovstvím vesnické party i nečekaný vhled do rodinných tajemství, v nichž se jeho osmiletá hlava může jen těžko vyznat. Bosé nohy na strništi pak symbolicky reprezentují Edovy první kroky po poli skutečného, komplikovaného, ale přesto neodolatelného života.
Vracet se k téměř zlidovělým postavám kutilského tatínka, laskavé, ale v rámci potřeby také rázné maminky a obecně k oné divácky milované, ač kritikou často nedoceněné svěrákovské nostalgii bylo pro režiséra jistě dosti obtížné. Tím spíš, že po víc než čtvrtstoletí logicky nemohl sáhnout po stejných hereckých představitelích, jejichž specifický projev je s oblíbenými charaktery tolik spojen. Naplnit divácká očekávání se tak stalo úkolem pro Ondřeje Vetchého a Terezu Voříškovou, kteří se dokázali přizpůsobit svým předchůdcům, aniž se jejich postavy změnily v karikaturu. Velmi zdatně jim přitom sekunduje zbytek velmi kvalitního hereckého obsazení v čele s neobyčejně přesvědčivým Aloisem Grecem v roli malého Edy.
Iva Hejlíčková
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (5)
Související odkazy
Po strništi bos
Filmy tandemu Jan a Zdeněk Svěrákovi patří ke zlatému fondu české kinematografie. Vzpomínky na dětství a svérázného tatínka baví i dojímají diváky znovu a znovu, tentokrát pod názvem Po strništi bos. číst dál
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 10.5.2020
Film je sice o fousek slabší než Obecná škola, které dějově předchází, ale čiší z něj stejná poetika a lidskost. Je to takové milé pokoukání o životě v těžkých časech, kdy to neměli lehké dospělí ani děti.
Hodnocení:
Přidáno: 17.5.2019
film
Jedna další položka pro školy a vysoké školy ke koupi od College rady. Očekává se, že se tím odstraní škody, které udělali, a pokračujte v činnosti, která je v rozporu se základními podmínkami tím, že budou tlačit na různé položky? Umožňuje jednoduše vystřihnout College Board ven a dát tu hotovost na opravdu podporu.
Tyto výsledky jsou získány z údajů, které univerzity všechny žádají a mají v každém případě. Zdá se, že je triviální, stejně jako celé úsilí.
Jak jste uvedli, univerzity mají nyní tyto informace o tom, odkud pocházejí pochyby a zbytek je otevřeně přístupná výčetová informace, nemusí ji kupovat od jiné osoby. Výsledky testů College Board jsou zprostředkovateli pro schopnost platit za zkušební přípravu a testovací náklady v každém případě ... snad College Board se snaží tyto informace předávat školám, které se pohybují daleko od výsledků testů a nejsou moc informativní chytrý.
@ [url=https://writemyessaytoday.net/]write my essay today[/url]
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 7.1.2019
Střípky ve vzpomínkách malého kluka na dětství v období okupace odpovídají mé představě. Kdo postrádá souvislý děj, je zklamaný stejně jako kdo ve válečných letech čeká odboj na každém kroku. Na malém městě byl život stejný, pokud nebyla v místě posádka nebo nemocnice jako v tomto případě. Svěrákové opět uplatnili cit a smysl pro napínavé vyprávění. Není nutno asi zmiňovat perfektní výpravu a také skvělé herecké výkony ve vedlejších rolích Jana Třísky, Zdeňka Svěráka nebo Petry Špalkové.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 3.1.2019
Jsou příběhy, které si autor vymyslí od stolu, a jsou příběhy, které vymýšlí sám život a které se z hlavy vymyslet nedají. Jsem rád, že máme v Česku režiséra, který umí točit dokonalým způsobem a dávat divákovi tu jedinečnou filmovou iluzi zažít ten příběh také.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 2.1.2019
Po strništi bos asi nebude tím filmem, který by měl Oscarovi za Kolju zajistit bratříčka. Ani po technické stránce totiž není úplně nejpovedenější. Střih jest víceméně rutinní a kamera sice vytváří nádherné obrázky (jaké ještě více odvádějí pozornost od souvislé dějové linie), nicméně občas se pohybují snad až na hranici kýče. Ale pořád se nejedná o důvod, proč film hned zatracovat. Nemůže být pochyb, že Jan Svěrák to takhle natočit chtěl, takže se záměr podařilo realizovat. Pravdou zůstává, že kdyby se pracovalo s rozpočtem o cca deset milionů vyšším, mohlo vzniknout působivější dílo. I tak na něj určitě přijdou početné zástupy diváků a divaček. A kdo ví, třeba se pak skutečně ten Edův kříž (čepice) dostane zpět do módy.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 2.1.2019
Což o to Svěráci tam vidět jsou, ale proč musí být tolik protiněmecké a protinacistické. Není voda na mlýn komunistům a jejich přisluhovačům a pohrobkům?
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 2.1.2019
Eda Souček už podruhé není tak vtipný klouček...
Hezká výprava a co se týče kostýmů a technické stránky, dobrý standart, ale dějově zklamání. Na válečné období, žádné napětí nebo větší drama, dialogy divné, vtipy málo fungující, nuda a nezajímavé dění na plátně, moc jsem chtěl dát aspoň 80%, Obecná škola (1991) je výborná! Ale tohle pokračování po letech moc nevyšlo, alespoň u mně ne.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 2.1.2019
Po Platfusu a Kukim už si dávám na nevyzpytatelného Zdeňka Svěráka pozor. Tohle byla ta příjemnější stránka. I když... Zveřejnit, že můj egoistický, nafoukaný, protivný děda v kartách prohrál dům a koně, že za to viní jiné, že neuzná chybu ... dost odvážnej počin. Taky se mi líbilo, že si tu nehráli na umělou spisovnou češtinu, že se tu mluvilo skutečným jazykem. Po zhlédnutí zůstal zvláštní pocit.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 1.1.2019
Bez nosného děje... vždyť ono to děj má. Takhle se prostě normálně žije! Vylézají kostlivci ze skříní, myšleno rodinná tajemství, umře babička, parta kluků prožívá svá malá dramata... takhle to prostě malý kluk může vidět. Jako předvoj Obecné školy to odpovídá, rodiče přesní i v mladším vydání, malý Eda také bez chyby a musím souhlasit, že poslouchat před ním Londýn je opravdu o ústa. Scéna s pejskem od souseda toho byla jen důkazem a pro mě hodně ošklivým. Je to taková Svěrákovská nostalgie, člověk se na stáří vrací do dětství, která si plyne a tak nějak normálně doplyne k výraznější Obecné škole.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 1.1.2019
Krásný film
pro mě nádherný
film, který nechci srovnávat s Obecnou školou, dávám 10 ⭐️. je to laskavá ukázka skutečného života v nelehké době včetně ukázky lidských charakterů. Film bude patřit mezi mé oblíbené.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film