Obsah filmu Jestřábí věž
Před třemi lety na 4. ročníku festivalu původní české rozhlasové hry Prix Bohemia vzbudil zaslouženou pozornost hodnotný a zručně napsaný text
Ivana Hejny, nazvaný Expedice. Ačkoli volba atraktivního vysokohorského prostředí a nezvyklé průhledy na „odvrácenou tvář“ horolezeckého sportu by mohly svědčit o autorově snaze vystavět především akční, dramaticky vyhrocený příběh. Hejna usiloval navíc o postižení čehosi subtilnějšího: šlo mu zvláště o přesvědčivé prokreslení psychologie hlavního představitele hry, mladého chataře Petra. I v této rozhlasové prvotině se totiž zrcadlil Hejnův (už)...
Před třemi lety na 4. ročníku festivalu původní české rozhlasové hry Prix Bohemia vzbudil zaslouženou pozornost hodnotný a zručně napsaný text Ivana Hejny, nazvaný Expedice. Ačkoli volba atraktivního vysokohorského prostředí a nezvyklé průhledy na „odvrácenou tvář“ horolezeckého sportu by mohly svědčit o autorově snaze vystavět především akční, dramaticky vyhrocený příběh. Hejna usiloval navíc o postižení čehosi subtilnějšího: šlo mu zvláště o přesvědčivé prokreslení psychologie hlavního představitele hry, mladého chataře Petra. I v této rozhlasové prvotině se totiž zrcadlil Hejnův (už) osobitý autorský rukopis vycizelovaný řadou prací televizních, rukopis charakteristický především zacílením na z různých úhlů pozorovaný proces – jejž mnohdy akcelerují mezní, dramatické momenty – zrání svých hrdinů, jejich vítězstvím nad vlastní slabostí, bázlivostí, ano, nad sebou samými. Rovněž v Expedici je toto téma obsaženo. Hejna sice dovedně splétá síť vztahů mezi Petrem, jeho kolegou – chatařem Filipem, dívkou Petrova zemřelého bratra Martou, psychologem Hojsákem i jeho synem, nicméně ústředí konflikt přece jen se odbývá v nitru samotného Petra.
V rozhlasové interpretaci je takový akcent textu výhodný; audiovizuální zpracování však přece jen vyžaduje bohatěji rozvětvenou dějovou linku, více opěrných bodů pro obrazivé vyjádření. Touto direktivou se řídil i Hejna, když před časem za dramaturgického dohledu Eduarda Vernera přikročil k přepracování textu do podoby televizního scénáře. Některé pasáže rozvedl, několik jich přidal – ovšem nejzávažnější přípravou byl zcela nový náčrt figury Hojsáka (ne již psychologa, nýbrž psychiatra): tím, že z něj učinil zkušeného horolezce, který nota bene prožil i kalvárii podobnou té, v níž se osudově ocitli Filip a Petrův bratr Radek, umožnil rozvinout mezi Petrem a jím zcela novou vazbu, vztah pro celý příští děj spoluurčující. Rovněž závěr hry podrobil Hejna důkladné revizi: opustil její lineární vyústění (v rozhlasové verzi šlo ostatně o hru pro mládež a tam bylo přímočařejší finále namístě), napověděl leccos, ale – pro příběh sám i divákovu percepci – výhodně nedořekl.
Scénář, nazvaný JESTŘÁBÍ VĚŽ, poskytl realizátorům příležitost vytvořit nestandardní televizní drama. Stalo se: režisér Antonín Moskalyk spolu s okruhem předních herců, vybraných sice nemnoho originálně, avšak citlivě a přesně v intencích Hejnova textu a za významného přispění kameramana Ervína Sanderse stvořili televizní film, jehož kvality ocenili v průběhu letošního ročníku MTF Zlatá Praha na zvláštní projekci i následné besedě festivaloví hosté Svazu českých dramatických umělců.
(MP) Od Expedice k Jestřábí věži. Scéna. 1984 [1. říjen], roč. 9, č. 19, s. 5. [upraveno] < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 25.10.2020
Často se říká, uvidíte film na který se zapomnělo, ale co je tím zapomenutý, čt3 má programů na desítky roků vysílání, stačí probrat archiv a něco hodit na obrazovku. Běželo 13 dílů o Klapzubácích po 53 letech, tenkrát byl blbej, při opakování se nezměnil k lepšímu. Jestřábí věž jsem viděl podruhé a lze jej jenom hodnotit kladně, herecky i režisérsky, také byl natočen v době temna...
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 9.12.2019
Nikdy jsem nemusel Jana Čenského a jeho nesympatické herectví, to samé platí i o jeho roli Petra v tomto jinak sakra kvalitním snímku z vysokohorského prostředí, který natočil zručný Antonín Moskalyk. Čenský tu hraje postavu, která se chová ukřivděně, ufňukaně a přehnaně afektovaně. Jeho bratr totiž zrovna našel ve skalách v Himálajích svoji smrt a Petr se s tím nehodlá smířit a obviňuje z bratrova úmrtí Filipa (Radek Brzobohatý), o kterém si myslí, že za bráchovu smrt může právě on, protože s ním nebezpečný výstup na horu absolvoval a že se na něj vykašlal, když se bratrovi stala nehoda. Děj se odehrává ve Vysokých Tatrách, kam přijíždí psycholog se svým synem, aby Petrovi pomohl....Nebýt zmíněné a zrovna i hlavní postavy Jana Čenského, jehož utrápeného výrazu a ukřičených gest jsem měl už plný zuby, rozhodně snímek oplývá parádní atmosférou s psychologickou rovinou, s ostatními vesměs kvalitními hereckými výkony. Velké plus spatřuji v hudbě Ivana Kurze a kameře Vladimíra Lorence.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 12.8.2019
Věž
Celkový dojem ze zajímavého snímku je dobrý. Má to dobrý děj i herecké obsazení. Co mi ale vadí je, že při samotném lezení je tam pár opakujících záběrů. Chápu že na pár metrů co herci lezou nejdou dělat zázraky a film má určitou délku.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 15.6.2018
Zajímavý film
Film o ztrátě blízkého člověka. Mladý horolezec Petr (Jan Čenský) se nemůže smířit se ztrátou bratra, který zahynul při výstupu na osmitisícovku, Petr obviňuje z jeho smrti... Film se celkově povedl a má hodně dramatický závěr podkreslený tísnivou hudbou... Natáčelo se ve Vysokých Tatrách. Film vlastně ukazuje, jak je těžké nejen zdolávat hory, ale jak je strašlivě těžké smířit se se smrtí blízkého člověka, kdo to nezažil, nepochopí, jak ukrutná je to bolest duše. Já už to lidužel zažil a taky jsem nejdřív odmítal obviňoval. Petra čeká dlouhá cesta nejen na vrchol hory, ale i ke smíření, bude muset projít tím čím všichni ti, kterým se to stalo: šokem, odmítáním, obviňováním, depresí, smířením se, přijetím. Tvůrcům filmu se povedlo ukázat nelehkou cestu člověka za smířením se se ztrátou. Jediné co mne rozesmálo, je komentář u filmu, ve lterém jakýs pitryx píše o pištění a o Stallonem, to se mu "povedlo" :-))) naopak Nasudr napsal koment který stojí za přečtení.
Film vřele doporučuji ke shlédnutí nejen horolezcům, ale i ostatním a hlavně těm, které potkalo umrtí v rodině.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 1.4.2016
No, na české poměry… Co už, Stallone v triku nám tu po skalách skákat nebude hihihi. Herci si odkvákali svůj text, občas se pokusili i něco zahrát, což se jim ne vždy povedlo. Dobrou práci kamery naprosto sundává protivný zvuk jakéhosi pištění, nebo co to bylo. Takže suma sumárum, podřadná psychologická sonda s trochou dobrodružné nadsázky. Dívat se na to dá, ale žádný zázrak to není.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 25.11.2012
Celkom svieže dielko, ktoré som doposiaľ nepoznal a milo ma prekvapilo. Celkom zaujímavá snímka z krásneho prostredia Vysokých Tatier (Brnčalova chata alebo chata pri Zelenom plese.) Zaujímavý scenár, množstvo dialógov, istá miera dobrodružnosti. Nemožno nespomenúť množstvo známych hercov a ich veľmi dobré výkony (Brzobohatý, L.Šafránková, Munzar, Vaculík, Čenský, Travníček a pod.) Dávam 8 bodov.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film