Obsah filmu Dvacátý devátý
Přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých let zůstává historický opus režiséra Antonína Kachlíka Dvacátý devátý. Podle scénáře prorežimního autora Jaroslava Matějky vznikla politická agitka líčící okolnosti zvolení Klementa Gottwalda do čela Komunistické strany Československa v roce 1929. Protože nástup prostalinského politika se setkal i s odmítavými reakcemi (především ze strany některých významných levicových intelektuálů), dočkala se realita ve filmu významné úpravy. Například postava spisovatelky Marie Majerové (ve filmu v podání Jiřiny Petrovické) byla významně upozaděna. V příběhu naplňujícím dobové...
Přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých let zůstává historický opus režiséra Antonína Kachlíka Dvacátý devátý. Podle scénáře prorežimního autora Jaroslava Matějky vznikla politická agitka líčící okolnosti zvolení Klementa Gottwalda do čela Komunistické strany Československa v roce 1929. Protože nástup prostalinského politika se setkal i s odmítavými reakcemi (především ze strany některých významných levicových intelektuálů), dočkala se realita ve filmu významné úpravy. Například postava spisovatelky Marie Majerové (ve filmu v podání Jiřiny Petrovické) byla významně upozaděna. V příběhu naplňujícím dobové ideologické kánony hraje důležitou roli i idealizovaný soukromý život protagonistů, např. rodinné zázemí Antonína Zápotockého. Snímek si zaslouží pozornost jako ukázka dobového filmu natolik podřízeného státní objednávce, že se u diváků míjel s účinkem a vzbuzoval nechtěně komický efekt.
Zdroj: NFA < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 4.8.2023
Já nerad používám silná slova a vulgarismy, ale tohle se prostě nedá nazvat jinak než jako PRŮSER! Tady je prakticky všechno úplně špatně! Děsivý obsah, strašidelné herecké obsazení a ani ta filmařina za moc nestojí. Poctivě jsem se snažil vydolovat za něco aspoň jednu hvězdu navíc, ale tady mi to fakt nešlo. Ani Ivan Šlapeta za kamerou ani zkušený střihač pan Stehlík tuhle hrůzu ani částečně nedokázali zachránit.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 25.7.2019
Tož byl nervák! Málem mne odvezla sanita. Přímo jsem se chvěl o osud sovětského zaprodance Klementa, a několikrát se o mne pokus infarkt. Ani nevím, zda jsem to přežil. Celý film se kecá. Před chvílí jsem viděl agitku "Bylo to v máji". Zde je viděl rozdíl, jak se dají agitky natáčet. No, přiznám se, moc pečlivě jsem tento film po půl hodině nesledoval. Nepochopil jsem to, a nakonec jsem tomu rád.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 27.3.2014
Snad po všech stránkách špatný film. Jediné pozitivum by snad mohlo být to, že je barevný a zvukový. Nechme úplně stranou to, že se jedná o film na objdnávku. Snad to nelze označit ani za agitku. Ona i agitka musí mít tu vlastnost, že trošku pobaví a dokáže udržet pozornost publika. Jinak se ztrací ten správný agitační efekt. Film byl natočen na objdnávku jistých představitelů KSČ. Snahou bylo podívat se do minulosti a vysvětlit události z roku 1929, kdy se konal 5. sjezd strany. Vnitrostranický boj vynesl do čela Klementa Gottwalda.
Film je špatný tím, že nudí, má bezobsažné dialogy a je pózou. Bylo natočeno asi hodně materiálu a střihač se snažil dělat zázraky a výsledkem střihu je mnoho situací, kdy děj filmu je nesouvislý. Této skutečnosti si povšimne snad každý, kdo se na film vydrží dívat. Což je málokdo.
Co bych mohl napsat pěkného? Snad že má zajímavé obsazení. Trošku pravdy v sobě má. Znázorňuje něco ze života politických stran a zvláště vztahů, které v nich panují.
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 30.5.2013
Přes dvě hodiny trvající nuda o tom,jak v roce 1929 nahradili v čele KSČ šmejdy ještě větší šmejdi.
Dnes již zcela zbytečný film plný toporných hereckých výkonů.
Reklama
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 14.8.2011
Jedna z normalizačních perel, kterou jsem měl možnost zhlédnout až dneska. Další příklad historické rekonstrukce odporující skutečným dějinám. I přes svou dvouhodinovou délku jsou postavy neskutečně jednorozměrné (příslušnost k jednotlivým stranám je snadno rozpoznatelná díky šatům) s mýtickým Klementem Gottwaldem v čele. Přes všechny negativa jsem se u filmu bavil, jen mne tvůrci naštvali tím cajzlovským pseudohantecem. To si sakra nemohli vzít odborného poradce, měli na place hned dva, Laďu Lakomého, coby revanšistu Horu a Jaru Kuneše jako Kopeckého (to byl ten horlivý revolucionář, kterého musel krotit i Kléma). Řemeslo je odvedeno standardním způsobem, jak se na zakázkovou činnost sluší, hlavně ta monumentálně dramatická hudba je špica.
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 19.12.2007
Dobová pohádka, o tom, jak hodný chlapec Klema ke štěstí přišel a své slepé soudruhy k tomu štěstí taky přivedl. Jenže skutečný Klema byl asi docela jiný člověk než ten Zounarův vzor veškeré síly mravní a duchovní a bezmála abstinent. A ty věci, které tenhle starý, zapomenutý film popisuje( totiž sjezd jedné parlamentní strany v roce 1929), se taky udály docela jinak. Historické filmy ostatně téměř nikdy nepopisují to, co se doopravdy stalo. Tenhle snímek je ale navíc dost nudný. Přesto mám takové tušení, že se po roce 2010 vrátí zpátky na televizní obrazovky.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film