Obsah filmu Dům pro dva
Ondřej Vetchý a Jiří Schmitzer jako dva odlišní bratři, spojení zvláštním poutem, rozehrávají působivý příběh o životě a lásce. Dan a Bóža jsou jako oheň a voda. Žijí spolu a s matkou ve starém domku, oba pracují v tiskárně a každý z nich žije jiným způsobem života, vyznává jiné hodnoty, chová se jinak. Jenom jedno mají společné - lásku k jedné a té samé dívce, kterou ovšem milují každý po svém.
Zatímco mnohem starší Bóža je vyrovnaný, zodpovědný člověk s názory určenými křesťanskou vírou, jeho mladší bratr Dan představuje obvyklý typ frajírka a machra vyžívajícího se v hospodských zábavách a zastírajícího siláckými gesty bezbrannost...
Ondřej Vetchý a Jiří Schmitzer jako dva odlišní bratři, spojení zvláštním poutem, rozehrávají působivý příběh o životě a lásce. Dan a Bóža jsou jako oheň a voda. Žijí spolu a s matkou ve starém domku, oba pracují v tiskárně a každý z nich žije jiným způsobem života, vyznává jiné hodnoty, chová se jinak. Jenom jedno mají společné - lásku k jedné a té samé dívce, kterou ovšem milují každý po svém.
Zatímco mnohem starší Bóža je vyrovnaný, zodpovědný člověk s názory určenými křesťanskou vírou, jeho mladší bratr Dan představuje obvyklý typ frajírka a machra vyžívajícího se v hospodských zábavách a zastírajícího siláckými gesty bezbrannost mládí a nezkušenost. Právě jejich láska k půvabné Magdě, jíž nejprve svede lehkovážný Dan, aby jí byl však posléze oporou právě Bóža, je katalyzátorem jejich vztahů. Teprve po tragické smrti blízkého člověka začíná Dan chápat, že v jeho životě něco chybí.
Snímek Miloše Zábranského představoval svého času formálně velmi zajímavě a poměrně odvážně koncipované dílo s bohatou symbolikou, plné náboženských odkazů, a proto i notně ceněné kritikou. Bohužel film s odstupem času ztratil na svém náboji a jeví se sice jako snímek v kontextu tvorby dané doby zvláštní a originální, ale zároveň průhledný až naivní, v němž ona symbolika plní jen funkci líbivých ornamentů bez hlubších souvislostí. Ondřej Vetchý byl za roli Dana nominován na evropskou cenu FELIX za nejlepší mužský herecký výkon.
Autor/Zdroj:
28. Letní filmová škola < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 24.8.2016
Já moc tahleta psychologická dramata nemusím, ale tohle bylo něco výjimečného. Velmi dobří herci, atmosféra podložená dobrou hudbou, to udělalo velmi dobrý celek. Tedy, ne že bych to musel vidět podruhé, ale prostě to byl film na velmi dobré úrovni. Magdu mohl, pravda, hrát někdo atraktivnější, ale to jen tak na okraj. Každý máme jiný vkus. K hodnocení připočítávám pár odvážných scén. Scény s vidinami mi přišly zbytečné a hloupé.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 1.6.2015
Tak podle mého názoru výborný film, výborný Jiří Schmitzer, výborný Ondřej Vetchý a vůbec celý ten příběh měl nádech tajemna. Vím šlo o obyčejné životní situace, ale nějak se mi jejich ztvárnění dostalo pod kůži, prostě já u toho filmu seděl a ani nedutal, aby mi něco neuniklo. Určitě ve své době to bylo filmové zjevení.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 14.12.2013
Dva bratři. Nevlastní, ale to o sobě nevěděli. Jeden se smyslem pro zodpovědnost, druhý floutek. Jaký asi tak může být mezi nimi vztah. Psychologická sonda do života dvou rozdílných bratrských povah, do kterého vstoupí žena, je realizována bravurně. Depresivní dramatická atmosféra a vůbec celkové artové vyznění přidává snímku na kvalitě, čemuž dopomáhají i výborné herecké výkony. Šeď socialismu je hodně znát, ale spíše je to vedlejší efekt. Příběh je především o zodpovědnosti a postavení se čelem k problémům jak ve svém životě, tak ve svém okolí. Vcelku opomíjený snímek, což je na škodu. Má hodně co říct i dnes.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 2.3.2013
Herecký koncert dvou herců Vetchého a Schmitzera, kteří hrají bratry, kteří se nemusí, ale když Dan zaviní smrt svého snad bratra Bóži, pak Dan, ten holomek, přichází k rozumu a ten bratr mu začne chybět...
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 12.12.2007
Ve své době vysoce přeceňovaný film. V podstatě typická bakalářská historka v rámci perestrojkové doby ozvláštněná neústrojnými narážkami na křesťanství a proto nadšeně oslavována dobovými kritiky. Ve skutečnosti je to film, který se moc nepovedl a dnes už nemá moc co říci. I když tvůrcům můžeme přiznat jistou odvahu jít na hranu tehdy dovoleného( což však nyní ocení jen historici), na kvalitní dílo to bohužel nestačí.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film