Obsah filmu Hory mají oči
Hory mají oči, dnes již klasická vyvražďovačka stála u zrodu tzv. „nového amerického hororu“, který v dílech režisérů George A. Romera, Toba Hoopera, Wese Cravena a Johna Carpentera revitalizoval pomalu skomírající hororový žánr a přivedl jej z prostředí gotického románu a upírských příběhů rovnou do současnosti. Autoři kladli důraz na realističnost podání, mnohdy hraničící s dokumentarismem, a svými filmy výrazně posouvali hranice filmového násilí. Ve své době tyto nízkorozpočtové snímky svou otevřenou tělesností a nekompromisní brutalitou šokovaly publikum a vyvolávaly znechucení a nejrůznější zákazy. Cravenovy Hory mají oči vyprávějí...
Hory mají oči, dnes již klasická vyvražďovačka stála u zrodu tzv. „nového amerického hororu“, který v dílech režisérů George A. Romera, Toba Hoopera, Wese Cravena a Johna Carpentera revitalizoval pomalu skomírající hororový žánr a přivedl jej z prostředí gotického románu a upírských příběhů rovnou do současnosti. Autoři kladli důraz na realističnost podání, mnohdy hraničící s dokumentarismem, a svými filmy výrazně posouvali hranice filmového násilí. Ve své době tyto nízkorozpočtové snímky svou otevřenou tělesností a nekompromisní brutalitou šokovaly publikum a vyvolávaly znechucení a nejrůznější zákazy. Cravenovy Hory mají oči vyprávějí jednoduchý příběh, inspirovaný legendou o rodinném klanu Sawney Beaneho, jehož členové v 17. století ve Skotsku přepadali, olupovali, vraždili a pojídali pocestné. Ve filmu typicky americká rodina Carterových uvázne na dovolené uprostřed pouště a brzy musí bojovat doslova o život se zdegenerovanými domorodci. Pokud chtějí Carterovi přežít, musí zmobilizovat všechny síly a odhodit veškeré zábrany. V hlubším plánu představují obě bojující rodiny zrcadlový obraz, metaforu Ameriky požírající samu sebe. < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 27.8.2018
Jisté rodině se na cestě do Kalifornie někde v kopcovité poušti poškodí auto. Netrvá dlouho a zažijí něco, co by je ani ve snu nenapadlo. Klasický slasher hrdě se řadící mezi podobné svým žánrem, který je už bohužel pozapomenutý. A je to škoda, neboť tímto Wes Craven, stojící jak za režií, tak i za scénářem, udělal skvělou práci. Vyvarovat se zbytečných efektů a celý příběh postavil na jednoduchosti, který dokáže hororové fanoušky usadit do sedačky i dnes. Pravda, zub času trochu zapracoval, ale to na věci nic nemění. Vysoká brutalita a drsnost záludných děsivých mutantů stále předčí očekávání. Poklidná počáteční pohoda se pomaloučku mění v napětí a strach, čím vyniká promyšlený dějový vývoj ve své následující krutosti a zběsilosti. I přes své stáří se nejedná o snímek pro slabé povahy. Ze strachu by nevyjeli ani na sebemenší výlet. Ano, jedná se o silnou konkurenci snímku Tobeho Hoopera z roku 1974 ´Texaský masakr motorovou pilou´ a to bez sebemenších servítek.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 6.9.2014
Konečně jsem shlédl i původní Hory které mají oči. V porovnání s remakem je to skoro na stejné úrovni ale samozřejmě s přiměřenější dávkou krve a vnitřností. Ačkoliv mě v novější verzi americká rodinka vadila, tady mi byla sympatická a fandil jsem ji. Jelikož se nemohlo ani v té době jednat o super peckovní horor tak se divím že vzniklo další pokračování, které však bylo o něčem trošku jinačím a navíc bylo o třídu horší. Další z kladů je prostředí kde se vše odehrává - pustina, balvany, poušť, jedovatí hadi a pavouci. Hodnotím o trochu výš než remake.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 11.10.2012
Slušná řemeslná práce, ale (vzácná vyjímka) remake má podstatně větší koule - už jenom ten depresivní začátek při titulcích a samozřejmě hudba a zvuky jako fík... a Pluto byl pro mě v remaku taky o fous fujtajblovitější ( aniž by přestal být reálným bubákem "ze života")
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 2.7.2012
Tenhle film jsem viděl viděl aš po Hory Mají Oči od Alexandra Aji a to je důvod proč dávám slušnostních 50%.Ajova verze je prostě daleko lepší,ale vidět film před 20-25 lety hodnotil bych možná víš,dnes už působí lehce zastarale,alespoň pro mě.
Reklama
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 15.7.2011
Bohužel jsem jako první viděl remake a docela mě až překvapilo, jak poctivej remake to je. Až na pár scén k závěru úplně stejné. Cravenovi se podařilo natočit poměrně slušný hixploitation, aneb buranskou vyražďovačku, ale úplně nadšený z toho nejsem. Občas si drží atmosféru, občas trochu nudí, ale film docela zestárnul (narozdíl od Texaského masakru, který nezestárne nikdy). Hudba mi přišla občas naprosto šílená a nezapadající, a ta ječící kráva (Bobbyho sestra) mě vyloženě srala. Naopak velkým plusem je naprosto skvělej Pluto v podání Michaela Berrymana. Ať už ale budu hledat jakékoliv klady, Ajův remake se prostě povedl lépe a je také mnohem zábavnější.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film