Obsah filmu Zastihla mě noc
Film režiséra Juraje Herze Zastihla mě noc je inspirován dramatickým osudem komunistické novinářky Jožky Jabůrkové [1896-1942], umučené v koncentračním táboře Ravensbrück. Ale zdaleka není jen prostým životopisným příběhem. Autorka námětu (pod titulem Ještě máme oblohu získal první cenu v soutěži Čs. filmu a Českého literárního fondu o filmovou povídku) a spoluautorka literárního scénáře spisovatelka Jaromíra Kolárová jej označila za "baladu o hořkém štěstí bojovníka". Nekonvenční filmové zpracování dává proběhnout životu hrdinky před divákovýma očima v podobě mozaiky útržkovitých vzpomínek Jabůrkové v betonové cele ravensbrückého...
Film režiséra Juraje Herze Zastihla mě noc je inspirován dramatickým osudem komunistické novinářky Jožky Jabůrkové [1896-1942], umučené v koncentračním táboře Ravensbrück. Ale zdaleka není jen prostým životopisným příběhem. Autorka námětu (pod titulem Ještě máme oblohu získal první cenu v soutěži Čs. filmu a Českého literárního fondu o filmovou povídku) a spoluautorka literárního scénáře spisovatelka Jaromíra Kolárová jej označila za "baladu o hořkém štěstí bojovníka". Nekonvenční filmové zpracování dává proběhnout životu hrdinky před divákovýma očima v podobě mozaiky útržkovitých vzpomínek Jabůrkové v betonové cele ravensbrückého koncentráku krátce před smrtí. Vzpomínek, v nichž se prolínají nejrůznější časové roviny: dětství, první světová válka, život v buržoazní republice a posléze i život v koncentračním táboře, jejich emotivnost je umocněna režijní, kameramanskou a střihačskou realizací, využitím nejrůznějších technik i sugestivní hudbou, prostě moderní filmovou řečí. Autentičnosti dodalo filmu í snímání mnoha exteriérů a reálů v koncentračním táboře Majdanek nedaleko Lublina, zachovaným v původní podobě. Vznikl tak náročný film, patřící námětem i zpracováním k nejvýznamnějším dílům naši kinematografie poloviny osmdesátých let. Je věnován památce čs. žen, jež obětovaly v boji proti fašismu své životy.
Zdroj: Filmový přehled < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 20.10.2021
Jsem velký fanda na životopisné filmy, ale tenhle se příliš nepovedl. A nejde o to, že je o glorifikované komunistické odbojářce. Koneckonců každý, kdo obětoval svůj život v nacistickém koncentráku zaslouží minimálně respekt. Pan režisér Juraj Herz dělal za pomoci kameramana Růžičky co mohl, ale přesto výsledek dvakrát přesvědčivý není. Jedním z hlavních důvodů je podle mého názoru fakt, že na představitelku hlavní role Janu Rihákovou-Dolanskout tohle byla prostě příliš velká kláda.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 22.4.2018
Na tomto životopisném příběhu, komunistické novinářky Jožky Jabůrkové, umučené v Ravensbrücku, jsem kdysi, ještě za komančů byl v kině. A pamatuju si, že se mi v něm tenkrát líbila muzika Michaela Kocába, s motivem panovy flétny. Když jsem si to teď, po mnoha a mnoha letech, znovu divácky zopákl, překvapilo mě, jak moc je film ideologicky poplatnej době. Sakra, vždyť v osmdesátým pátým, už snad nebyla tak krutá normalizace…? I ta muzika mi dnes přijde často příliš lacině patetická. Ale úplně blbá není. Úplně blbý není ani ten film. Je natočen poměrně velkoryse výpravně. Vadí mi ale pravidelné, neinvenční střídání časových rovin. A pak taky barevná „flashbacková“ stylizace obrazu, ovšem to také může být kvalitou shlédnutého videa. Dost slušný mi přišel výkon Jany Dolanské v roli hlavní hrdinky, i některé další. A pak má film jednu hodně silnou sekvenci, která je silná i po letech. Taková mi přišla scéna ve sprchách, kdy mají vězenkyně strach, že místo vody, vytryskne ze sprch plyn, jak tomu v některých případech bylo. Kvůli této pasáži má cenu film shlédnout i po letech, z té mi běhal mráz po zádech a je umělecky silná. Zbytek filmu nepatří k nejpodařenějším Jurajovým opusům.
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 4.1.2016
Pro mne nepřijatelný způsob vyprávění. Tohle fakt nesnáším, chvíli v tom čase, chvíli v onom, tohle prostě pro mne není. Zajímaly by mne například postavy, i prostředí koncentráku, ale poslouchat prndy co bylo, když bylo... Náboženskou fanatičku - matku by bylo třeba odstřelit hned na začátku. Vadila mi i hudba. Ta ostravština se mi hodně nepozdávala. Proč jí nemluvila Jožka?? Nu, tak oceníme alespoň snahu, říkal jsem si. Ale jakou? Že se z celého příběhu režisér pokusil udělat jakousi psychostudii?? Že v jedné z klíčových scén ve sprchách kameraman požil alkohol a pokusil se o „found footage“? Ne. Tím to u mě definitivně zazdil. Takže se prostě motáme v ději se spoustou retrospektiv a soustředit se na linii příběhu je prostě nemožné. Nedat nic nemohu, protože ve filmu je několik scén, které zaujaly. Takže, příště, sestříhat film tak, aby byl v jedné dějové ose, jinak si jej, podle mne, strčte, víte kam. 2013033012934/12940
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 30.12.2011
Film Zastihla mě noc se na obrazovkách neobjevil téměř čtvrt století. Myšleno na obrazovkách hlavních televizních stanic. Snad tvůrcům programů vadí, že hlavní hrdinkou je komunistická novinářka. Film byl tedy nasazen do programu, avšak pět minut po půlnoci a snad na něj neprošla žádná upoutávka. Naštstí jsem měl možnost si jej povšimnout, s ohledem na pokročilou dobu nahrát a následně pustit.
Je to výpravné drama Juraje Herze, které se odehrává v ženském koncentračním táboře. Je zde umístěna i komunistická novinářka Jožka Jabůrková, která byla krátce po obsazení Československa hitlerovskou armádou zatčena. Děj filmu střídá reálný čas plynoucí na půdě koncetráku s retro záběry, které jsou hrdinčinou vzpomínkou na minulost. Sledujeme tedy nejen její pobyt ve vězení, ale také její dětství, studentská léta, osobní prožitky, politickou aktivitu i manželství.
Film jsem naposledy viděl jako děcko právě před těmi 25 lety a mnohé záběry jsem si pamatoval dodnes. Byly totiž silně sugestivní. Např. na scénu kdy kamera zabírá vyřízlou díru do nohy jedné z vězenkyň, kterou prolézají bílí červi, tak na tu se nezapomíná.
Reklama
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film