Obsah filmu Veřejní nepřátelé
Filmové spracovanie sklonku života populárneho lupiča a vraha Johna Dillingera. Tento muž je dodnes v Amerike rovnako preslávený, ako gangster Al Capone.
John Herbert Dillinger sa narodil pri Indianapolise v štáte Illinois 22. júna 1903. Keď mal 4 roky, zomrela mu matka a Johna vychovávala sestra. Dillingerov otec mal čo robiť, aby udržal svoj obchod, domácnosť a deti. Keď sa znovu oženil, vzal si k sebe syna. Hoci sám bol na Johna tvrdý, paradoxne sa snažil, aby jeho syn žil podľa kresťanských zásad. Od určitého veku však bol John jr. nezvládnuteľný. Bil sa s deťmi, kradol a prestala ho škola baviť.
V šestnástich zanechal školu...
Filmové spracovanie sklonku života populárneho lupiča a vraha Johna Dillingera. Tento muž je dodnes v Amerike rovnako preslávený, ako gangster Al Capone.
John Herbert Dillinger sa narodil pri Indianapolise v štáte Illinois 22. júna 1903. Keď mal 4 roky, zomrela mu matka a Johna vychovávala sestra. Dillingerov otec mal čo robiť, aby udržal svoj obchod, domácnosť a deti. Keď sa znovu oženil, vzal si k sebe syna. Hoci sám bol na Johna tvrdý, paradoxne sa snažil, aby jeho syn žil podľa kresťanských zásad. Od určitého veku však bol John jr. nezvládnuteľný. Bil sa s deťmi, kradol a prestala ho škola baviť.
V šestnástich zanechal školu a zamestnal sa. Dillinger si čoskoro zamiloval nočný život, a tak sa jeho otec, teraz už s novou manželkou, rozhodli, že pre mladíka bude lepšie, ak sa presťahujú na pokojnejšie miesto. Napokon to bol Mooresville, kde spáchal svoj prvý zločin, keď istému manželskému páru počas bohoslužieb ukradol auto. Dlho sa v ňom ale neohrial, hneď večer ho chytili a zahanbený Johny radšej narukoval k námorníctvu. Ani tu však dlho nevydržal – po pár týždňoch dezertoval a vrátil sa späť na otcovu farmu.
Keď mal dvadsaťjeden rokov, oženil sa so šestnásťročnou Beryl a snažil sa žiť normálnym životom. Lenže bola kríza, práca žiadna, a tak sa s komplicom rozhodli prilepšiť si okradnutím miestneho obchodníka. Oboch zadržali, a John Dillinger za odcudzenie 120 dolárov dostal 10 až 20 rokov natvrdo. Dillingera prepustili po deviatich rokoch. Napriek tomu sa rozhodol, že po všetkých rokoch vo väzení si začne užívať slobodu so všetkým, čo k nej patrí. John Dillinger zvážil možnosti a vrhol sa aj s partiou gangstrov na svoju prvú banku.
Bol známy tým, že do bánk vstupoval tesne pred tým, než sa zatvárali a bral peniaze len z trezoru, nikdy nie od civilistov. Ani nie dva mesiace po prepustení mal na svojom konte prvú banku, z ktorej si odniesol na tú dobu slušných 3500 dolárov, v marci roku 1934 to už bolo takmer 30 tisíc. Z Johna Dillingera sa stal verejný nepriateľ číslo jeden, po ktorom najintenzívnejšie pátral agent FBI Melvin Purvis na žiadosť prvého riaditeľa FBI, Edgara J. Hoovera. Polícia aj FBI robili, čo mohli, na Dillingerov gang však boli prikrátki.
Najhoršie bolo, že svojím konaním a útekmi z väzníc, do ktorých sa počas roka dostal, si vyslúžil popularitu, a to aj napriek tomu, že jeho rukou umrel šerif. Meno John Dillinger bolo rovnako známe ako Al Capone. Keďže bol aj šarmantný, inteligentný a mal zmysel pre humor, ženy po ňom šaleli.
Mary Evelyn Frechette, známu ako Billie, spoznal v novembri 1933 a hneď sa do nej zamiloval. Neskôr ho Billie v novinách vykresľovala ako milého gentlemana, ktorý na nej nikdy nešetril. Kupoval jej oblečenie, kožuchy, šperky, a rozmaznával ju. Vzťah s Billie trval až do apríla 1934, kedy sa ju podarilo polícii dolapiť, kým Dillinger na ňu čakal v aute. Billie o pár mesiacov, keď aj tak už bolo po naháňačke za Dillingerom, prezradila, že s Johnom sa plánovali vziať. . Nanešťastie, štvrť roka pred Dillingerovou smrťou Billie odsúdili na dva roky. Vzťah Johna Dillingera a Billie Frechette však zrejme nebol až taký osudový ako ho vykresľujú v tomto snímku Verejní nepriatelia, aspoň nie pre Dillingera. Už v lete, v čase, keď Billie trávila čas za mrežami, začal John Dillinger randiť s čašníčkou a prostitútkou Polly Hamilton. Červenovlasá Polly dokonca najprv ani netušila, čo je Dillinger zač a že riskuje s najhľadanejším kriminálnikom Ameriky, možno preto, že John podstúpil plastickú operáciu, aby nebol na prvý pohľad tak ľahko spoznateľný.
Polly Johna predstavila svojej najlepšej priateľke Anne Sage, ktorá sa s ním čoskoro spriatelila. Dillinger ju brával spolu so svojou milenkou do klubov, kín, reštaurácií aj kasín a absolútne jej dôveroval. To ho stálo napokon život. Anna Sage bola totiž rumunská imigrantka a bordeldáma, ktorá v Spojených štátoch príliš žiadaná nebola a hrozila jej deportácia do rodnej vlasti. Preto sa dala podplatiť FBI, že jej vybavia nový pas. K tomu, aby mohla navždy zostať v Amerike stačilo jedine zavolať Purvinovi , kde bude Dillinger najbližšie. Ozvala sa onedlho s tým že John Dillinger v nedeľu večer, 22. júla 1934, pôjde do kina s ňou a s Polly. Aby ju spoznali, Anne mala mať na sebe oranžové šaty. Keďže však nebolo jasné, do ktorého z dvoch kín sa Dillinger v Chicagu vyberie, poslala FBI svojich mužov k obom. Napokon to bolo kino Biograph Theater, kde sa premietal gangsterský film Manhattanská melodráma s Clarkom Gableom.
Keď o pol jedenástej v noci vyšiel s Polly a Anne z kina, Purvis si zapálil cigaru. Bol to signál že sa jeho muži majú hneď dostať k Dillingerovi. Lenže ten vycítil, že čosi nie je v poriadku a vytiahol zbraň.Traja agenti okamžite začali strieľať. Johna Dillingera trafili do boku a chrbta, odkiaľ sklonenému gangstrovi preletela guľka okom. Najhľadanejší zločinec Štátov bol mŕtvy. Zle dopadla aj Anne Sage, onedlho ju deportovali do Rumunska. Zlé jazyky však tvrdili, že bola pre FBI nepohodlná a radšej ju poslali do rodnej krajiny, kde o trinásť rokov neskôr umrela. Prvý film o Dillinderovi natočili v roku 1945, a tento s Johnny Deppom je v poradí siedmy. < Zobrazit méně
Autor: cicis, zobrazit všechny obsahy (6)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.6.2016
Za mě naprostá pecka jak obsazení tak dej myslím že Deepovi dost sedla určitě kdo neviděl zkouknuti bude se líbit 8/10 bez debat
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 7.9.2013
Kua fix já fakt nechápu, proč jsem nucen poslouchat, co dělal on, když byl maličký, pak zase co dělala ona, když byla maličká, co dělali dědečkové, babičky… Já se chci dívat na film a ne poslouchat pitomé kecy!! Za tyto duchaplné zdržovací scény nekompromisně snižuji hodnocení a dost moc a u každého filmu. Zde je to naštěstí jen jednou a ne zas nějak dlouho. Jinak jde o velmi dobrý film a to gangsterky vůbec nevyhledávám. Možná tomu napomáhá vynikající obsazení. Má to vcelku i švih. Hodnocení však mimo onu scénu snižují scény úplně nepravděpodobné, skoro nesmyslné a práce osvětlovačů. Tyto maličkosti srážejí snímek do šedivého průměru. 2013090712654bt
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 14.4.2013
Pro tak vydrzlého gangstera nemohli vybrat nikoho lepšího než Johnnyho Deppa, mě však mnohem více bavilo, když se na obrazovce objevil Christian Bale s buldočím odhodláním, které sílilo každým novým útěkem a další vyloupenou bankou. Přesto, že příběh byl opepřen i milostným vzplanutím Dillingera, moje pozornost upadávala s postupující stopáží a dojem z filmů tohoto typu je jako jedno velké deja vu, mění se jen tváře. NEJLEPŠÍ SCÉNA: Dillinger inkognito na policejní stanici - neuvěřitelná drzost! :-)
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 3.9.2012
***
Nerozumím americké povaze takhle nekriticky zbožňovat lumpy, v tomhle filmu ta zvrácená sladkobolná gangsterská romantika zase zvítězila. Jak může někdo obdivovat bankovního lupiče, který při útěku z vězení, při přepadení banky, na veřejnosti, střílí kolem po všem, co se šustne, jak pominutej. Myslel jsem, že půjde o životopisný film, no snad jindy. Ale k filmu. Pan Mann měl jistě silnější chvilky ve svém režijním filmovém životě, než tenhle kousek. Sice natočené docela profesionálně, to hollywood umí na výbornou. Ale v tomhle případě nezachránila ani taková esa v případě obsazení hlavních a vedlejších rolí. A tady chválím, ty ksichty umí vybírat bravurně. Ještě se mi líbila ta tmavá až temná stylizace celého filmu, ponurá třicátá léta se povedla, retro jim jde. A to je tak asi vše, i hudba tentokrát zklamala.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 12.4.2012
Životopisný snímek Johna Dillingera v podání Deppa byl výborný jak podobou tak hereckým výkonem. Zachycení období 30.let minulého století bylo propracované do detailů. A ty Fordy V8čky v čem se proháněli v přestřelkách, pastva pro oči. :) Celkově povedená gangsterka.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 2.4.2012
Nechceme vaše, iba bankárove?
Slušná gangsterka. Dá sa to pozrieť a určite to nie je sklamanie. Batman verzus najlepší pirát. Ako to asi môže dopadnúť? Depp ako vždy vynikajúci, ale mne sa viac páčil jeho sok Bale, ktorý tu bol tak troška v uzadí. V podstate film je takým elitným súbojom týchto dvoch borcov. Troška pribrzdené bolo to jeho chodenie po policajnej stanici, aniž by si ho niekto všimol. Zlaté tridsiate roky. Banky, kríza a čierny alkohol. Divoká to doba, divočejšia ešte príde. Končí to podľa mňa spravodlivo. Aj keď ho berú niektorí ako Robina Hooda po americky. A ach, zas tie ženy. Chlapi by si mali na ne dávať niekedy väčší pozor. Môžu byť ich osudom a to doslova
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 15.3.2012
Tvůrci tady vsadili na dva výborné herce a to si myslím, že jim vyšlo dobře. Gangsterky mám rád a tahle se mi taky docela líbila, i když pár chybiček bych našel, ale budiž.
Ovšem docela trapné mi přišlo, jak se tam Deep ( Dillinger ) procházel po té policejní stanici a ještě se těch fízlů ptal jaký je stav zápasu v TV - to bylo přinejmenším divné.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 21.11.2011
Seznam verejnych nepratel byl v USA opravdu vyhotoven a zverejnen v roce 1930, prvni dve mista obsadily Caponove na prvnim Alphonso "Al" Capone a na druhem miste jeho starsi bratr Ralph. John Dillinger v seznamu vubec nefiguroval, 1. banku prepadl az v roce 1933.Ve filmu bylo spravne ukazano ze byl verejnosti vniman kladne ale uz jsem nevidel proc, udajne to bylo proto ze se choval pri prepadech slusne,mluvil klidne a s rukojmimy kdyz je propoustel si podaval ruce, to jsem ve filmu take nevidel. Jinak vcelku slusna gangsterka ktera ale byla nekdy prilis zdlouhava,nektere sceny nudne a jedna trochu stupidni, nejhledanejsi clovek ve statech se prochazi v Chicagu po policejni stanici a nikdo si ho ani nevsimne :-/ oba hlavni predstavitele predvedli paradni herecke predstaveni jeste vice se mi libil Christian Bale nez Johny Depp.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.3.2011
"Jděte dál, holky moje, jděte dál."
Poslední stádo Johna Dillingera mě hodně pobavilo. Johny Depp nám předvedl další svůj výborný výkon a Bale se naprosto hodil, jako jeho soupeř. Hned od začátku vás film zaujme, ukáže vám, jak se Dillinger nemazlil se svými parťáky.
Filmy z tohoto období mám právě hodně rád a děj ukazuje divákovi jak opravdu 30 léta byla strašná.
Mann nádherně sfilmoval bojövé scény, kde po sobě střílí FBI a lupiči, opravdu jako reál!
Nemám co vytknout. 10/10
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 2.1.2011
Michael Mann nám opět přináší žánr, který umí nejlépe ale tentokrát se s ním přesunul do minulosti a to rovnou do 30. let minulého století. Představuje nám skutečný příběh gangstera Johna Dillingera, který naštval Ameriku natolik, že proti němu povolala i federální agenty v čele s Melvinem Purvisem. Mann tedy opět přináší střet dvou mužů na což měl vždy talent a rozhodl se použít metody, které si oblíbil od dob "Collateralu". Znalce tedy určitě nepřekvapí, že větší část filmu je točena ruční, digitální kamerou, čímž však režisér absolutně pohřbil jakoukoliv autentičnost nebo dokonce retro atmosféru, kterou divák od takového filmu očekává. Režisérův vizuální styl, kdy rád zabírá detailní obličeje mám rád ale zde se to prostě moc nehodilo. Samotnou atmosféru pak dotváří pouze dobovými zbraněmi, automobily a obleky, takže mi málokdy přišlo, že se film odehrává před necelými 80 lety. Díky příběhu a již zmíněnému vizuálnímu stylu pak film nejvíce připomíná Mannovi filmy "Nelítostný souboj" a "Miami Vice" ale tentokrát se Mannovi moc nepodařilo ani to co umí nejlépe a to je střet dvou mužů na opačných stranách zákona a morálky. Johnny Depp opět předvádí, že zahraje cokoliv a i když neexceluje role mu celkem sedla. Christian Bale se ale nezbavil prokletí, které ho poslední dobou v jeho hitech provází a opět byl odsunut na vedlejší kolej. Už v "Dokonalém triku" se o hlavní roli přetahoval s Hughem Jackmanem v "Temném rytíři" si pro sebe nejlepší scény urval Heath Ledger a v nejnovějším "Terminátorovi" byl odstrčen nováčkem Samem Worthingtonem. Tentokrát úplně uvolnil místo Deppovi, tudíž divák nemůže čekat důmyslný souboj ve stylu "Nelítostného souboje" a Bale zde nepředvede nic, čím by diváka zaujal. Naštěstí režisér ještě pořád zvládá natočit brilantní akční scény, kterých je zde na daný žánr poměrně dost, takže tím celkové zklamání alespoň trochu vyvažuje. Od filmu jsem čekal hodně, tudíž se jedná o jasné zklamání a dlouho jsem se rozhodoval mezi 6 a 7 hvězdami ale i když mám Mannovi filmy fakt rád, tento je jeden z jeho nejslabších a tudíž to je za 6.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film