reklama
 
ohodnotit

Gomora

Gomorra

Další název:
Gomorrah
Země:
Rok:
2008
Délka:
137 minut
Premiéra v ČR:
12.3.2009
„Syrové svědectví o praktikách italské mafie a o nemožnosti vymanit se z jejího vlivu.“

Obsah filmu Gomora

 
Syrový pohled na osudy několika hrdinů, jež jsou členy nebo pomocníky mafiánské organizace Camorra. Nelegální svět pašování drog, zbraní a padělků luxusního zboží se řídí jediným pravidlem: zab, nebo budeš zabit. Přitom se zdá, že před všudypřítomným zlem, ovlivňujícím i každodenní život obyčejných lidí, není úniku. Policie totiž obyčejně zasahuje až ve chvíli, kdy nezbývá než přepočítat mrtvé.

Režisér Matteo Garrone se ve svém strhujícím dramatu úmyslně vyhýbá rozpracování psychologických pohnutek postav i hodnocení jejich činů. Tato záměrná nezúčastněnost pak dává plně vyniknout drsné autentičnosti líčeného prostředí a umožňuje se...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
režie:
Matteo GarroneMatteo Garrone  
hraje:
Simone SacchettinoSimone Sacchettino.....Simone   
Salvatore RuoccoSalvatore Ruocco.....Boxer   
Vincenzo FabricinoVincenzo Fabricino.....Pitbull   
Vincenzo AltamuraVincenzo Altamura.....Gaetano   
Italo RendaItalo Renda.....Italo   
Gianfelice ImparatoGianfelice Imparato.....Don Ciro   
Maria NazionaleMaria Nazionale.....Maria   
Salvatore StrianoSalvatore Striano.....sektář   
Carlo Del SorboCarlo Del Sorbo.....Don Carlo   
Vincenzo BomboloVincenzo Bombolo.....Bombolone   
Toni ServilloToni Servillo.....Franco [49]   
Carmine PaternosterCarmine Paternoster.....Roberto   
Alfonso SantagataAlfonso Santagata.....Dante Serini [67]   
Massimo Emilio GobbiMassimo Emilio Gobbi.....podnikatel   
Salvatore AbruzzeseSalvatore Abruzzese.....Totó   
Salvatore CantalupoSalvatore Cantalupo.....Pasquale Del Prete [49]   
scénář:
Matteo GarroneMatteo Garrone  
Maurizio BraucciMaurizio Braucci  
Ugo ChitiUgo Chiti  
Gianni Di GregorioGianni Di Gregorio  
Massimo GaudiosoMassimo Gaudioso  
Roberto SavianoRoberto Saviano  
námět:
Roberto SavianoRoberto Saviano.....stejnojmenná kniha (2006, česky nakl. Paseka, Praha-Litomyšl 2008) [28]   
hudba:
Giovanni GuardiGiovanni Guardi.....supervize   
kamera:
Marco OnoratoMarco Onorato  
střih:
Marco SpoletiniMarco Spoletini  
dvd obal trailer
Distributor v ČR:
AČFK - Asociace českých filmových klubů
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Jazyková verze:
italská
 
 
Distribuční verze:
česky, s titulky
 
 
Zvuk:
Dolby Digital (SDDS/DTS)
 
 
Přístupno:
od 15 let
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Gomora >
reklama

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

Pitryx
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 28.1.2014
Tyhle praktiky těch jistých jsou všeobecně   známy. Film tudíž nepřinesl vůbec nic   nového. Neměl samostatný příběh, ale více,   což by nebylo na škodu, kdyby to nebylo tak   statické. Snímek k ničemu. Zahodit.   2013111712636/13105
FLA
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 21.11.2011
Nemohu si pomoct, ale mě to vůbec nezaujalo!!   Knihu jsem nečetl a o mafii vím moc málo,   přesto dlouhá nuda a asi reálně ukázané   svinstvo, když se autor knihy musí skrývat, ale   tohle mě neoslovilo.
sakro
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 28.4.2011
otevřená válka uprostřed civilizace
Gomora je jednoznačně film velmi zvláštní.   Směska několika prolínajících se příběhů,   které mají rozdílné náměty, rozdílné   postavy, rozdílné motivace, ale přesto mají   jednoho společného jmenovatele. Jihoitalskou   Gomoru, která je sice také označována jako   odnož mafie, ale nemá naprosto nic společného   se svým způsobem „kulturní“ mafií   žijící si svým řádem, uprostřed své   vlastní komunity a podle svých vlastních   pravidel a zákonů, jak ji známe ze spousty   filmů. Gomora je mafie infiltrovaná na jedné   straně do nejchudších vrstev, kde ovládá   distribuci drog a na straně druhé do vysokých   podnikatelských vrstev, kde dokáže nesmírně   bohatnout třeba i na odpadech. Má svůj pevný   řád a nestrpí jakékoliv vybočení z řady,   pokus o prosazování vlastního názoru, nebo   dokonce vzpouru. Existuje jen jeden druh trestu   – smrt. A jsou jen dvě možné varianty - být   buď přítel, nebo nepřítel. Na věku   nezáleží, děti jsou vítány. Je tedy jasné,   že kdo se dostane dovnitř, musí jen kupředu,   cesta zpět neexistuje. Film se hodně   surrealistický, ale evidentně ze života. Už   jen k jeho natočení, stejně jako k napsání   stejnojmenné předlohy, museli mít autoři   velkou dávku odvahy. Je jen škoda, že takovéto   filmy zůstávají stranou zájmu velkých   distribučních společností a provozovatelů   multiplexů a stávají se víceméně jen   klubovou, nebo televizní záležitostí, a i to   mimo hlavní kanály a lukrativní vysílací   časy. Přesto si myslím, že alespoň filmoví   fandové by si jej neměli nechat ujít.
Snura
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 3.4.2011
Syrový, takřka dokumentární snímek, který   vás vyléčí z téměř   "romantických" filmů jakými byly   Coppolův Kmotr, Scorseseho Mafiáni nebo i De   Palmova Zjizvená tvář. Důvod je prakticky   jediný: film je založen na skutečnosti a nikoli   fikci.
neklan
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 2.3.2011
Film je lepší než kniha
Prostředí knihy Roberta Saviana dobře zmam   (protože mimo jiné odtud pocházím). Film je   ale lepší, protože má to, co v knize chybí:   hudba. A režisér vybral přesně tu hudbu,   kterou ty lidi poslouchají a film se stane tak   ještě víc věrohodní.
etos
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 27.5.2009
Gomorrah, Dir: M.Garrone, ( 2008 )
Niekoho šikana, dílerstvo so zbraňami,   vykorisťovanie prisťahovalcov, drogy,   beštiálna tínedžerská výchova k infantilnej   slepej poslušnosti necháva ľahostajné   srdce.
Divácky konzumnejšie srdiečka túžia   po prvoplánovej únikovosti a jednoduchých   zábavkách. Avšak pri vnímaní talianskeho   filmového klenotu Gomorrah, i keď s rozpoznanou   výnimočnosťou, je to trošku zamotanejšie, a   teda inak.
Dielo s pôvodným pomenovaním   Gomorrah vzniklo voľne podľa bestseleru -   predlohy, ktorej sa iba v Taliansku predalo vyše   milión kusov. Už tu je jasná spoločenská   aktuálnosť produktu či témy.
Skvelý   umelecký "rekonštrukčný dokument",   je realistickým superdielkom Mattea Garroneho,   narodeného 15.10.1963! Témou sú nepolskýé   mafiánske praktiky. Ide o odhalenie ich   amorálnej pomýlenosti.
Podľa autorov má ísť   o inú, ako klasickú popovú výrazovú formu, o   kési neorealistické podobenstvo, nadčasové   memento i prípad na zamyslenie - pálčivý   súčasný neapolský problém.
Gomorrah   obdržal napokon jednu z najvyšších mét, -   Veľkú cenu v Cannes.
Film vyhral aj Chicagský   filmový festival v kategórii najlepší scenár.   V Taliansku bol film nominovaný a vyhral vo viac   ako piatich najprestížnejších tvorivých   kategóriach na Donetellovských filmových   Dávidoch. Napokon dielo v piatich kategóriach   vyhralo Európsku filmovú cenu a bolo nominované   na Oskary v kategórii najlepší zahraničný   film.
Kto raz príde do Neapola...(ja osobne som   tam zhodou okolností nedávno bol), určite na   prvý pohľad pochopí, o čom je reč.
Centrum   mesta Neapol je prostredím úplne iným, ako   zvyšok talianskych veľkých miest.
Kĺúčom k   zdroju tejto inej demenzie je neapolská   história, ktorá má odkazy aj v bývalej   talianskej rozdrobenosti, v bývalých hraniciach   mestských štátov, či starostlivosti   španielskej inkvizície, ktorá mala pod palcom   aj celú Sicíliu - na rozdiel od neďalekého   civilizovaného Ríma.
Film Gomorrah má tvorivý   zámer vybudovaný asociatívne, bez zápletky. A   extravagantná asociatívnosť , neprítomnosť   hrdinu robí dielo veľmi introvertným.
Pointou   je popís javov neskutočných: poníženia a   degradácie základných ľudských princípov:   využívania nedospelých detí na drogové   obchody či dílerstvo zbraní na mafiánsku   činnosť.
Divák očakávajúci inú,   bezproblémovejšie poburujúcu pikantériu -   nejakú "prvoplánovú deviantnú   senzáciu" ostáva sklamaný.
Klasickí   (neartoví) diváci, zvyknutí vnímať film   podľa počtu a výšky stupňovaného napätia,   preto odchádzajú z kina s pocitom akejsi   vzdialenej nudnej správy o barbarskej   civilizácii.
Kultúrnejší a vnímavejší, a   rozhladenejší jedinci hodnotia film v   superlatívach.
Civilizačný indikátor?
Je   dobré o tomto "riziku minutia sa"   vedieť pred návštevou kina.
Porota v Cannes   má veľmi dobrý vkus, nezaujaté vnímanie a   fanúškovia na IMDb svorne tiež.
A u nás?   Myslím, že Gomorrah je distribuovaný ako   kontraverzné, potrebné, umelecké,ale   marketingovo a kinársky nepochopené dielo.
Ceny   na festivaloch, a aspoň skromný distribučný   výsledok je dobrou správou, že svetový duch   dobrého filmu a vnímavej kritiky je   tu.
...........................
Pointou   pochopenia Gomorrah je, že to čo sme vnímali   ako "dokument" je artovo premyslenou   drámou o kriminálnom podhubí vnímanom   realisticky obesívne.
Chrustyn
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 15.5.2009
Tak a máme tu další drsný snímek ze života   mafiánů. Tentokrát však bez jakékoliv   uhlazenosti. Nic ve stylu "Kmotra" nebo   "Mafiánů". "Gomora" nám   jako jediný film, ukazuje praktiky italské   zločinecké organizace Camorra. Snímek je točen   takřka dokumentárním stylem využívající   ruční kameru a dlouhé záběry. Pro běžného   diváka se ale jedná o skoro nestravitelné   sousto. Ne, že by film byl extrémně brutální   (ve skutečnosti je překvapivě mírný) ale   absolutně postrádá jakýkoliv příběh nebo   hlavní postavu. Snímek jen sleduje několik   postav, které buď jsou gangstery nebo by jimi   chtěly být. To je hlavní kámen úrazu,   protože divák zde nemá nikoho komu by mohl   držet palce nebo kdo by si alespoň trochu   získal jeho sympatie. Navíc je toto více jak   dvouhodinové sledování jednotlivých scén   neúměrně zdlouhavé a zbytečně natahované.   Ze začátku bylo zajímavé sledovat   reálnější pohled na dnešní mafii, kde   novodobý "Kmotrové" nežijí v   honosných vilách ale oprýskaných panelácích,   určitě to ale šlo natočit lépe a zábavněji.

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih25107minih25107Za branami pekla (1996) 
Gridlock'd n
minih110676minih110676Zakázané uvolnění (2014) 
Zakázané uvolnění n
minih93369minih93369Tajemný muž (2012) 
The Tall Man n
minih62483minih62483Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 (2011) 
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II n
minih40618minih40618Msta (1972) 
Rage n
minih22331minih22331Velký flám (1966) 
La Grande Vadrouille n
minih62632minih62632Osudový mejdan (2008) 
Donkey Punch n
minih21566minih21566U pěti veverek (1944) 
U pěti veverek n
minih43109minih43109Záhada Bermudského trojúhelníku (2005) [TV minisérie] 
The Triangle n
minih75066minih75066I tre volti della paura (1963) 
I tre volti della paura n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

69 % (21)
1   - Pitryx
6   - hvezdyn
7   - Justik66
4   - FLA
5   - Kuvik
6   - Chrustyn
6   - Snura
8   - R.RICKIE
7   - Zimmy871
8   - reby
9   - sakro
7   - rosta12
5   - Hakamiah
6   - andriy
10 - bolzanos
6   - nobynoblho
10 - etos
7   - Chudic
9   - Teonanacat
8   - johnnyboy
Gomora (2008)Gomora (2008)Gomora (2008)Gomora (2008)
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 152317
Osobností: 636459
Fotografií: 578271
Plakátů: 275633
Obsahů a biografií: 139803

Poslední komentáře

Prokletý klaun (2014)

Prokletý klaun
Nejlepší na hororu Jona   Wattse je námět, i když   také není originální. To   mi tolik nevadí, nezvyklý je   i cíl vraždění zloducha -   děti. více >

Autor: curil | Hodnocení: 5 / 10

Osm hrozných (2015)

Osm hrozných
║Rozpočet   $44miliónov║Tržby USA   $54,117,416║Tržby   Celosvetovo $155,760,117 ▐   Tržby za predaj Blu-ray v USA   $12,892,972 ║ Tržby za více >

Autor: T2 | Hodnocení: 8 / 10

Nespoutaný Django (2012)

Nespoutaný Django
║Rozpočet   $100miliónov║Tržby USA   $162,805,434║Tržby   Celosvetovo $425,373,688▐   Tržby za predaj Blu-ray v USA   $29,457,271 //počet více >

Autor: T2 | Hodnocení: 9 / 10

Hanebný pancharti (2009)

Hanebný pancharti
║Rozpočet   $70miliónov║Tržby USA   $120,831,050║Tržby   Celosvetovo $320,389,438▐   Tržby za predaj Blu-ray v USA   $33,054,103 //počet   více >

Autor: T2 | Hodnocení: 9 / 10

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Grindhouse: Auto zabiják
║Rozpočet   $67miliónov║Tržby USA   $25,037,897║Tržby   Celosvetovo $25,422,088(tržba   za dvojfilm) ║ plus tržby   mimo USA čisto za film více >

Autor: T2 | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.419/0.327