Obsah filmu Stroszek
Bruno Stroszek je poněkud jednodušší člověk, rád se napije piva (tato záliba ho často přivádí do vězení), rád si zazpívá a zahraje. Když je ve vězení o věci se mu stará kamarád, další trochu prostinký obdivovatel hudby. Poklidný, jednoduchý život s hraním, pitím a občasným přespáním v polepšovně nebo v base se změní v okamžiku kdy se v hospodě zastane prostitutky Evy a vezme jí k sobě na byt, což se nelíbí jejím pasákům. Takže Bruno opouští všechno co má rád, vše v co věří, vše co mu přináší radost a vyráží se svými kamarády do USA ... za americkým snem.
Autor: Faye
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 7.12.2018
Ještě menší depka, než jsme čekali...
Tento film provází legenda, že byl tím posledním, který si pustil psychicky labilní zpěvák Ian Curtis ze skupiny Joy Division, před tím, než si „hodil mašli“. Zas tak velká depka to ale není. Příběh příkladného životního lůzra Bruna Stroszeka samozřejmě není žádná popcornově zábavná oddechovka, ale není to ani prvoplánově depresivní film. Životní vyhlídky Bruna, kterého právě propustili z vězení, nejsou nijak růžové a pravděpodobnost, že se brzy vrátí tam, odkud ho propustili je velká. Jeho dávný přítel mu sice pohlídal jeho byt, ale když se zastane prostitutky Evy, její pasáci se k němu nezachovají zcela vlídně. Trojice se pokusí vyřešit svou nelehkou životní situací emigrací do „Nového světa“, země neomezených možností – Ameriky. Evě, která umí anglicky, se tu podaří vykročit za svým „americkým snem“. Začne pracovat jako servírka a brzy se „skamarádí“ s místními kamioňáky, což její ekonomickou situaci ještě vylepší. Ovšem, inteligenčně jednodušší Bruno, který neumí anglicky, i jeho potrhlý přítel, jsou tu ještě ztracenější, než v Německu. Americký filmový happy end tedy očekávat nelze. Film je vyprávěn v pomalém rytmu a je plný banálních situací a divných dialogů. Paradoxně tím ale získává zvláštní kouzlo a autentičnost. Něčím mi připomněl Jarmuschův film Podivnější než ráj (Stranger Than Paradise), rozhodně ve mně nevzbudil pocity „na mašli“. Dokonce si dokážu představit, že si ho ještě někdy znova pustím. Mnohem depresivněji na mě působí ta záplava filmů, ze kterých když vystřihnete všechny střílečky, mlátičky, vybuchovačky a honičky v autech, tak vám zbydou jen titulky.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 3.11.2013
Zrovna pro mě prapodivný neherec Bruno S. (a na to vezměte jed, že o této skutečnosti nesvědčí jen nevybělený chrup) svým nezvyklým frázováním, provázeným skelným pohledem, neopakovatelným způsobem objevil Ameriku... Nutno dodat, že mu byl v jeho objevování nablízku Werner Herzog, jehož filmy se tak nějak dobře pozorují, ačkoli se v nich povětšinou nenastřádají žádné příjemné chvilky, takže informace, že se po zhlédnutí Stroszeka oběsil zpěvák Joy Division, mě vlastně ani nepřekvapila...