reklama
 
ohodnotit

Mulholland Drive

Další název:
Mulholland Dr.
Žánr:
Rok:
2001
Délka:
147 minut
Premiéra v ČR:
28.2.2002
„Příběh lásky a osamění z města, kde se sny mění v noční můru.“

Obsah filmu Mulholland Drive

 
Americký kultovní režisér David Lynch, známý svými snímky Mazací hlava, Sloní muž, Modrý samet, Zběsilost v srdci či seriálem Městečko Twin Peaks, neustále překvapuje. Tentokrát přišel opět s filmovým dílem, jež nabízí komplikovaný a záměrně matoucí děj.

Jednou z hlavních hrdinek je začínající herečka Betty Elmsová, která přijíždí do Hollywoodu plná dychtivých nadějí. Brzy však zjišťuje, že pod blýskavou fasádou města iluzí se skrývá jakési temné tajemství. Neméně důležitými v příběhu jsou i další postavy: osamělý režisér Adam, hereččina bytná i mladá servírka Diana, a také k smrti vystrašená žena, jež ztratila paměť po noční autonehodě...
 
Koupit film na Blu-ray a DVD
 
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
dvd obal trailer
Distributor v ČR:
Artcam
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Jazyková verze:
anglická
 
 
Distribuční verze:
dabováno, s titulky
 
 
Zvuk:
Dolby Digital (SDDS/DTS)
 
 
Přístupno:
od 15 let
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Mulholland Drive >
reklama

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

cangalanga
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 18.2.2015
Mulholland Drive amerického režiséra Davida   Lynche nás přivádí do mystické časové   smyčky, ve které se střídá sen s realitou a   pocitem viny hlavní hrdinky. Je však velmi   obtížné definovat přesnou hranici mezi   realitou a snovým světem. Do jisté míry je   tento snímek prazvláštním způsobem   znepokojivý, nicméně nás právě tou svou   zvláštní potemnělou a hypnotickou atmosférou   láká ponořit se hlouběji do Lynchova světa   jeho mysli. Mnoho otázek před námi vyvstává a   my na ně začínáme hledat odpovědi s touhou   rozluštit jednotlivé indície Lynchova filmu.   Tento film můžete vnímat několika způsoby.   Buď se budete snažit hledat jednotlivé   roztroušené indície velmi mistrně skryté ve   filmu a skládat je do nějaké smysluplné   mozaiky, nebo se jen ponoříte do atmosféry   filmu a necháte se unášet svými pocity. Jeden   i druhý způsob vás však dovede na Mulholland   Drive. Při této cestě na vás může padat   úzkost, kdy se můžete začít cítit omámeně   a ztraceně. A může se vás také zmocnit pocit   jakési blíže nedefinovatelné psychické   schizofrénie, pokud se až příliš ztotožníte   s hlavními postavami filmu a necháte se temnou a   úzkostlivou atmosférou filmu až příliš   strhnout a pohltit. Jsou zde mnohé scény,   které bychom mohli označit za jednoduché, ale   tím, že jsou natočené právě Lynchem,   dostávají úplně jiný rozměr, kdy jejich   prostřednictvím v nás David Lynch vyvolává   zvláštní druh jemného vlnění úzkosti,   znepokojení až postupně se stupňujícího   napětí. Například dialog mezi dvěma muži ve   Winkie´s restauraci. Navíc jsou tyto zdánlivě   jednoduché scény znásobené důmyslně vybranou   hudbou na pozadí a mistrným pohybem kamery. To   jsou všechno jemné detaily, které se však   stávají důležitou součástí výsledného   vyznění té které scény. O Lynchově tvorbě   můžeme hovořit jako o bizarní projekci stavu   jeho mysli, ale jsou to projekce, které jsou   součástí něčeho daleko většího a smysly   neuchopitelnějšího než je náš trojrozměrný   svět. Kdo se tento svět snaží poodhalit a   přijmout do své vlastní reality, stává se   součástí Lynchovi projekce jeho vlastní mysli.   Když potom vezmeme do úvahy, že je vše   propojeno, potom poznáváme, že stejná projekce   Lynchovi mysli je zároveň i naší vlastní   projekcí. A to je velmi znepokojivé už samo o   sobě. Avšak v člověku je vždy něco temného   a záleží jen na něm, zda-li tuto temnou   stránku své duše bude mít pod kontrolou, nebo   ji nechá zmocnit se ho.

Hudební kulisa je   stejně znepokojivá jako samotný film. Je   součástí celého příběhu. A stává se   důležitou součástí některých scén, jako je   například ta z kabaretu Silencio, kdy kouzelník   začíná provolávat:

„Není tu   kapela“
„Nemáme kapelu“
„Tohle všechno   je ze záznamu.“

A vy vidíte tu zpěvačku a   slyšíte ji zpívat. Tu nádherně tesknou hudbu.   A potom ji spatříte, jak na pódiu odpadne, ale   píseň trvá dál. To je vrcholný okamžik   skutečně silného momentu, kdy se mne osobně   zmocňuje něco velmi nedefinovatelného. Jakýsi   blíže nespecifikovatelný pocit, že se   nacházíte v cizím snu, kde by jste vlastně ani   být neměli. Na tomto místě si je možné   uvědomit tu výjimečnou Lynchovu absurditu,   před kterou byste chtěli utéct, ale zároveň   vás něčím jedinečným přitahuje a vy   zůstáváte tam, kde jste a necháváte se   unášet stále hlouběji do modré krabičky,   která vás nakonec pohltí svou temnotou, jako   teleportačním výtahem mezi snem a   skutečností. Na podobných místech jako v   kabaretu Silencio se setkáváme s genialitou   Lynchovi tvorby, kdy zvuky trvají, i když by už   vlastně ani neměli, protože už není těch,   kteří by je hráli anebo zpívali. To ve mně   evokuje představu, že i náš trojrozměrný   svět je jen záznamem toho, co trvá věčně. A   to je do jisté míry opět pro mne velmi   znepokojivé zjištění.

A tu už vám   nezbývá nic jiného než se nechat pohltit onou   modrou krabičkou, protože je to pocit tak   schizofrenní, že chcete před tím vším   utéci. A právě modrá krabička je tou cestou z   té časové smyčky, ve které jste se ocitli. A   vy tušíte, že je to právě ta modrá   krabička, která vede k vašemu prozření.  

Přiznám se, že tvorbu Davida Lynche miluji,   protože v ní objevuji úžasný prostor a   hloubku. David Lynch je skutečným filmařským   režisérským Mistrem, který své filmy skládá   jako puzzle, ale výsledná mozaika je pro mne   osobně pokaždé vrcholným filmařským   zážitkem a jedinečným uměním.
zeus12xy
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 3.9.2014
co jiného čekat, než úlet
Příběh se vyvíjí záhadně a zvláštně,   pár bizardních scén,to mám ráda, Naomi je   roztomilá a krásná, Rita je tajemná. Pak   střih, běs, úlet,všechno je jinak. Krabička,   klíč, láska, zklamání, teta není, nic není   jak se zdálo být, totální úlet. Tak se   vracím, přemýšlím, namáhám si mozek,   snažím se být chytrá, vymýšlím teorie,   řešení, rozuzlení. Pak to vzdám a najdu na   netu celkem kloudné vysvětlení, které mě   jakš takš uspokojí. Film za uškvaření šedé   kůry mozkové:-)
CityOfLove
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 1.3.2014
Nejde o význam, jde o dojem a tenhle film má   úžasnou atmosféru. Scéna s kafem, nebo Coco,   opravdu čistě vykreslená postava, je naprosto   bez chyby. Tady nejde o děj, tady jde o   perfektně namíchanou směsici pocitů, kterou   ve vás zanechá. Vykašlete se na otazníky, tady   o ně nejde.
ivosjan
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 30.10.2013
Proč recenzovat film jedenáct let po jeho   vzniku? Protože jsem ho nedávno znovu shlédl a   chtěl připomenout a doporučit všem, kteří z   nějakého důvodu neměli tu čest. Pro Lynchovy   fanoušky je tento příspěvek patrně nošením   dříví do lesa, pro ty, kteří chtějí Lynche   teprve objevovat, je to možná pro začátek   nejpřístupnější film. Narativní postupy   Lynche jsou samozřejmě originální, nelze   očekávat souvisle odvykládaný příběh, ale   příběh tam je, a při soustředěném   sledování filmu se dá pochopit. Zejména však   vizuálně a svoji poetikou zcela pohlcující   dílo.
walden
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 25.10.2013
Mam dve otazky k tomuto filmu. Dokaze niekto   presne vysvetlit tu scenu v restauracii kde jeden   chlapik rozpovie tomu druhemu svoj desivy sen...?   A druha otazka...Je mozne prist na to kde presne   zanechal najomny vrah ten modry kluc a kde ho   hlavna hrdinka nasla...?
discoball.mind
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 11.8.2013
10/10
... A JEŠTĚ NĚCO ! NESNASIM VAS ZA TO   VYSVETLENI V POPISE! ZNASILNILI STE TENTO FILM TIM   ZE SI KAZDY MUZE PRECIST O CEM TO JE! TIM PADEM   JSTE NAPROSTO ZKAZILI VESKEROU DIVAKOVU FANTAZII !   LIDI NEČTE TE TO... VYSVETLENI NENI JEN JEDNO !   KAZDY SI MUZE NAJIT TO SVOJE...
panHnědý
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 30.5.2013
Hypnotické, nadpozemské…. Myšlenkový   labyrint Davida Lynche. Zdrcující dílo, při   kterém se mi těžko dýchalo. Lars von Trier   vyzařuje své démony ve filmech formou   vizuálních obrazců - David Lynch jde hlouběji   do divákova nitra, dokáže ho přes celou svou   minutáž držet za ruku a doprovázet ho peklem,   kterým si v nejtemnějších snech nedokážeme   představit. Během téhle výpravy se nám   těžko dýchá při pohledu na jeho kompozice,   _______ jsou hypnotické, kulisy surrealistické,   zvuky psychedelické a jeho rafinovaný záměr   má těžký dopad na naší psychickou stránku a   lidské chování. Otevře nám temného   pasažéra, který se v nás nachází. *******   Část s tajuplnou modrou kostkou v záběru při   pádu na zem mě David Lynch dostal do hypnózy a   mám chuť' se už nikdy neprobudit ******* Do   nejmenšího detailu promyšlená s velkými   potížemi "pochopitelná" hra s   divákem, na jejímž konci sami nevíme, jestli   nejsme náhodou uprostřed jakéhosi rafinovaného   herního systému, nebo nám udělal David Lynch   další díru do hlavy.
mat.ilda
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 9.2.2013
Hrozný hrozný film. Je mně úplně jedno z   čeho autor vychází i co tím chtěl říci.   Začíná zajímavě, je napínavý, záhadný,   hudba stupňuje napětí. Jenže se nikam   neubírá, přibývá osob, které se ve snímku   jen mihnou, aniž tušíte proč a dál už to je   na vytočení. Bizarní - to on opravdu je, zrovna   když jsem si říkala, kam se poděli ti   důchodci, co se tak nasmáli v tom taxi, a kdo to   sakra vůbec byl - tak vida - zrovna se objevili,   drápali se značně zmenšení skulinou pod   dveřmi a zase se smáli a vrhali se po hlavní   hrdince, až si vystřelila mozek z hlavy. Ještě   tak dva filmy od Lynche podobného ražení,   udělám to taky. Zrovna tak se mně znechutilo   "Městečko Twin Peaks", které chtělo   být tak záhadné, až bylo nakonec směšné.   Ale nevím, možná jen já nejsem, čím se zdám   být :-(
Pecik
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 22.9.2012
Pro mě nezasvěceného a neznalce Lynche byl film   hromadou zvláštních zajímavých ale   nesouvisejících a zarážejících scén. Velmi   zajímavá byla kamera a hudba - tajemno z mnoha   scén přímo sálalo, ale celkově mě nenapadá   nic co bych si z filmu odnesl - vše jsem si   začal dávat trošku dopořádku až s   přečtením obsahu.
volam.sa.pistik
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 25.1.2012
Nie všetky sny sa musia splniť
Úžasný film. Zvláštny film. Ťažko   pochopiteľný film. Toto sa skutočne vydarilo.   Prvý raz to vyzerá, že aj chápeme, ale   poslednú pol hodinu sme ešte zmätenejší než   predtým. Film treba rozhodne pozrieť viackrát,   pretože na prvý raz sa nedá pochopiť. No je   otázne, či ho pochopíte aspoň čiastočne, mne   sa to taktiež podarilo iba tak trocha. Prvá   časť je vlastne sen, túžba hlavnej hrdinky ako   si predstavuje jej život v Hollywoode, nasleduje   potom prebudenie do krutej reality. To sa ešte   dá, plus ešte niečo z filmu, ale čo tá   záhadná postava za kaviarňou? Tí starí   ľudia, čo ju vo sne sprevádzajú z letiska.   Coco nemá nič spoločne medzi tou Coco vo sne a   tou v realite. Čo záhadný muž za oponou? Čo   tá šialená scéna v kabarete? Vyznáte sa v   niektorých pohnútkach Adama? Akú úlohu hrá   Dan a jeho zvláštne zdania o prízraku? Ten sa   nakoniec objavuje. A čo najzvláštnejšia   postava desivého kovboja? Otázok je mnoho,   odpovede sa už však hľadajú podstatne   ťažšie. Ktovie, či ich pozná sám autor,   pretože má zvláštnu obľubu miasť diváka.   Film je však úžasný. Myslím tie jednotlivé   (zdánlivo nesúvisiace) scény, zaujímavý obraz   neľútostného Hollywoodu, divočina, kde si   musíte dať na seba pozor. Troška šialených   scén, čierneho humoru nezaškodí. Prekrásna   hudba. Výborné scény, napríklad úvodná jazda   autom, mystické nočné mesto a do toho   neuveriteľne prekrásna hudba (Badalamenti sa   zasa vyznamenal, je to génius). Bizarná   situácia, keď nútia tajomní bratia Adama   preobsadiť hlavnú úlohu, okorenená svojským   humorom, keď im s potešením rozbije auto.   Jemný, decentný nádych erotiky hlavných   predstaviteliek. Desivá scéna toho prízraku a   následný kolaps Dana. Šialeno-desivý dialóga   na opustenom meste s kovbojom. Nečakaný koniec,   veľmi znepokojivý. Na prvý raz som hlavne   vychutnával krásne obrazy, niektoré zápletky a   hlavne prenádhernú hudbu. Dej som nechápal. To   sa dá až neskôr, kde sa vám neustále   objavujú nové veci a detaily, ktoré možno   majú opodstatnenie a možno ani nie. Film bol   inak pôvodne plánovaný ako seriál, až neskôr   dotočený ako celovečerný film, takže možno   sa i toto nejakým spôsobom prejavilo.   Každopádne majstrovský kúsok, ktorým som   fascinovaný a ešte sa určite k nemu vrátim,   pretože zraje ako víno
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih56468minih56468Mojsejovci (2005) [TV pořad] 
Mojsejovci n
minih18311minih18311Řidič slečny Daisy (1989) 
Driving Miss Daisy n
minih26513minih26513Královna Alžběta (1998) 
Elizabeth n
minih39097minih39097Super Size Me (2004) 
Super Size Me n
minih21589minih21589Učitel tance (1994) 
n
minih25866minih25866Žoldák: Legie zkázy (1998) 
Soldier n
minih14203minih14203Nevinný (1976) 
L'innocente n
minih123536minih123536Fantastická čtyřka (2015) 
The Fantastic Four n
minih42389minih42389Rodinná dovolená a jiná neštěstí (2006) 
R.V. n
minih43043minih43043Noc v muzeu (2006) 
Night at the Museum n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

81.7 %
6   - argenson
7   - cicis
8   - curil
9   - clara.bow
9   - Edward52
5   - M.A.G.
9   - ajaajena
8   - georginaa
7   - LenC2
8   - ignac1
2   - enejčel
6   - Chrustyn
6   - Bara.40
2   - mat.ilda
10 - volam.sa.p
6   - Pecik
7   - RM
9   - vojtam
6   - Misantrop
8   - Robinson

Mulholland Drive (2001)Mulholland Drive (2001)Mulholland Drive (2001)Mulholland Drive (2001)
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 144344
Osobností: 615191
Fotografií: 539362
Plakátů: 258128
Obsahů a biografií: 132159

Poslední komentáře

xXx: Návrat Xandera Cage (2017)

xXx: Návrat Xandera Cage
Osobně nebýt toho že se v   celku člověk vůbec nenudí   pořád se něco děje ,tak   dávám přednost jedničce i   přes to že je tu více akce   tak více >

Autor: ph33 | Hodnocení: 6 / 10

Logan: Wolverine (2017)

mmmmm

Logan: Wolverine
No nevím ,co se tice řezby   tak super když se objeví   stojí opravdu za to ale jako   něj bych to nenazval,jsem asi   nejspíš zvikly na X-Man než více >

Autor: ph33 | Hodnocení: 6 / 10

Ghost in the Shell (2017)

Ghost in the Shell

Ghost in the Shell
Scenáristická sračka s   perfetným vizuálom. Tatkto   jednoducho sa dá popísať   americké spracovanie   klasického anime. Po   vizuálovej více >

Autor: bobo336 | Hodnocení: 7 / 10

Sebevražedný oddíl (2016)

Jako

Sebevražedný oddíl
určitě jeden z těch   lepších komiksových   filmů.Zajímavé   postavičky,dobré   hlášky,parádně   natočeno.Jen opět bída a   zmar co se více >

Autor: Máša13 | Hodnocení: 7 / 10

Stockholm East (2011) [DVD kinod...

Stockholm East
Od samého začátku je tento   příběh nepochopitelný, a   ten chlápek mne vážně   štval... ale dobře vím, že   nelze soudit, co sami   více >

Autor: collen | Hodnocení: 6 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.065/0.024