Obsah filmu Monstrum
Na Letnou se po 54 letech vrátí Stalin. Kvůli Monstru.
Česká televize začala natáčet televizní film Monstrum režiséra a scenáristy Viktora Polesného. Snímek bude vyprávět příběh sochaře Otakara Švece (Jan Novotný), který v padesátých letech minulého století zvítězil v soutěži o vybudování Stalinova pomníku. Na pražské Letné tak pro účely natáčení v těchto dnech vyroste maketa největšího skupinového sousoší Evropy své doby.
Film Monstrum sleduje osudy sochaře Otakara Švece, jeho ženy Vlasty (Zuzana Stivínová) a jeho žáka (Martin Kraus). Sochař Otakar Švec není ve filmu vyobrazen jako komunista, ale jako člověk, který se snažil...
Na Letnou se po 54 letech vrátí Stalin. Kvůli Monstru.
Česká televize začala natáčet televizní film Monstrum režiséra a scenáristy Viktora Polesného. Snímek bude vyprávět příběh sochaře Otakara Švece (Jan Novotný), který v padesátých letech minulého století zvítězil v soutěži o vybudování Stalinova pomníku. Na pražské Letné tak pro účely natáčení v těchto dnech vyroste maketa největšího skupinového sousoší Evropy své doby.
Film Monstrum sleduje osudy sochaře Otakara Švece, jeho ženy Vlasty (Zuzana Stivínová) a jeho žáka (Martin Kraus). Sochař Otakar Švec není ve filmu vyobrazen jako komunista, ale jako člověk, který se snažil normálně žít, zachovat si důstojnost, profesionalitu, lásku své ženy a důvěru kolegů. Šílená doba ale nakonec přivedla život umělce, který naprosto nečekaně vyhrál soutěž na Stalinův pomník, k tragickému konci.
„Leitmotivem filmu bude niterné, sugestivní spojení intimního milostného vztahu manželů Švecových s ohromnou, nelítostnou masou žuly, která se postupně stává absurdním symbolem zániku nejen pro ně samotné, ale i pro celou společnost,“ říká kreativní producent Jan Lekeš, v jehož tvůrčí producentské skupině film Monstrum vzniká.
„To monstrum skutečně nad Prahou postavíme. A taky ho později odpálíme. Ale to není to nejpodstatnější. Chceme vyprávět příběh noblesního člověka a velkého umělce, který jednou zaváhá, podlehne pokušení a podá ruku ďáblovi. Cesta k sebezničení se tak před ním, aniž to tuší, pomalu otevírá,“ říká režisér a scenárista Monstra Viktor Polesný, který pro Českou televizi naposledy režíroval dvoudílný snímek Zločin v Polné.
Maketa dobově největšího sousoší v Evropě vznikala několik měsíců v dílnách na Kavčích horách. „Vyrobili jsme skoro šest metrů vysokou hlavu Stalina, kterou podepře ještě dalších šest metrů lešení. Část pomníku, který původně měřil kolem patnácti metrů, tak dotvoříme pomocí digitálních triků. I tak to bude ale po dobu natáčení pro Pražany asi nepřehlédnutelná stavba,“ říká výkonný producent Martin Lubomírský a dodává: „Od prosince se v dílnách na Kavčích horách připravovalo několik různě velkých modelů, abychom mohli ve filmu ukázat výrobu pomníku ve všech jeho stádiích. K původnímu sousoší se nezachovala žádná technická dokumentace, takže jsme vycházeli z dobových materiálů, literatury, fotografií a filmů.“
„Narodil jsem se v roce 1953, takže jsem jedno z nejstrašnějších období našich dějin prožil jen jako dítě. Ale pochopitelně jsem se z vyprávění a četby postupně dovídal o jeho zrůdnosti,“ uvádí představitel hlavní role Jan Novotný a o Otakarovi Švecovi říká: „Jeho osud byl odrazem kruté doby, v níž žil a tvořil. Fascinuje mě, jak je ta strašlivá doba dnes některými lidmi i z řad politiků bagatelizována a zlehčována.“
Herec Martin Kraus, který si v Monstru zahraje Švecova studenta, jej doplňuje: „Padesátá léta znám díkybohu jen z vyprávění. Je strašné, co všechno jsme museli zažít a ustát. Postava Pavla Soukupa, kterou ztvárňuji, je zástupce mladé generace té doby. Ta generace, se svým temperamentem a bohémským životem, byla najednou součástí skutečně monstrózního průseru. Ani nevěděla jak.“
Natáčení Monstra odstartovalo u Mladé Boleslavi. Kromě autentického místa, kde Stalinův pomník ve své době stál, se bude natáčet také v dalších pražských lokacích, jako jsou Ledeburské zahrady, Střelecký ostrov, v Národním památníku na Vítkově nebo na Akademii výtvarných umění.
Česká televize < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (2)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 22.11.2017
Tak jako vždy u českého filmu byla myšlenka dobrá, ale zpracování ledabylé. Stalinův monstrózní pomník a osud jeho tvůrce Otakara Švece. No, dle příběhu i nejen jeho. Děj je rozkouskován na epizody z určitého období a jak je dnešní dobou zvykem, není opomenut razantní důraz na absurditu doby, čímž se stává svoji antikomunistickou propagandou dalším filmovým výkvětem. Bohužel. Stačí snímek porovnat s těmi vzniklými v 50. letech. Tehdy byl špatný kapitalismus, nyní komunismus. Dopomůže k tomu i využití dobových záběrů, které snad ani nikdo nezná. Důraz je také kladen na psychologii Otakara Švece a bohužel poněkud nešťastně. Vytváří to z něho poblázněného podivína zralého na psychiatrický dohled. Scénář je značně toporný postrádajíc smysluplnou dějovou linku. Snímek Tento televizní film je spíše ukázkou toho, jak se to dělat nemá.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 29.5.2017
Film spíš z kategorie potřebných než úplně zdařilých. Vizuální stránka se snaží, ale je vidět, že scénář nepsal mistr pera - příběh vykreslil dobu jen útržkovitě a kostrbaté dialogy zkazily dojem úplně. Body za téma, ale raději bych je viděl zpracované lépe, což po tomto díle asi hned tak brzo nebude (holt Skřivánci na niti nebo Vracenky se nerodí každý rok).
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 29.5.2017
Podle mě dost slabý film. Slabé herecké výkony Krause a Polívky. Ostatní v pohodě a jasně nejlepší byli Novotný se Stivínovou. Bylo dost zvláštní jak byli všichni zpruzení z komunistů. Co jsem slyšel o této době, tak lidé věřili že bude líp. Samo, že né všichni. Nesmíme ale zapomínat, že Sověti nás osvobodili a lidé jim věřili, zvláště po Mnichovské zradě. Přišlo mě to takový černobílý. Na druhou stranu lepší než většina současných TV filmů. Aspoň se člověk něco nového dozvěděl. POZOR SPOJLER - Jinak bylo dost trapný, jak ta jeho manželka (Stivínová) přišla do ateliéru zrovinka v tu chvilku, kdy si to začal sochař rozdávat s Klárou a pak ještě ten sprdunk STBáků, že chtěli sebrat Soukupa alias Krause. To bylo přehnaný.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 29.5.2017
Moc jsem si od tohoto filmu neslibovala a tak možná proto jsem byla docela příjemně překvapená. Dostalo se mi poměrně hodně nových informací a vrátila jsem se do dětství, kdy kult osobností Stalina a Gottwalda ovlivňoval naše životy.Bylo to hodně těžké téma na zpracování a proto počin Viktora Polesného nesoudím nijak přísně.Navíc herecké obsazení předních rolí nebylo vůbec špatné.
Reklama
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 29.5.2017
Při svých toulkách Prahou, kde jsem přes 5,5 roku pracoval, jsem od stadionu Sparty zabloudil až k místu, kde desítky filmařů kmitali kolem sousoší Stalina, které za pár dní filmování, vylítlo do povětří. Sochaře Švece jsem nikdy neznal ale o jeho práci, jsem přesto nějaké informace měl. Jeho žena tragicky zemřela, on si také pustil plyn, říkal jsem si, půjde o politický thriller, ale výsledek mě zklamal, tři hlavní představitelé, nemohli slabý děj a scénář nahradit hláškami a sprostými slovy, aby to zaujalo mladou generaci, která ještě nedávno byla na houbách. Opět jeden film, který televizní diváci zasponzorovali, který upadne velmi brzy v zapomnění, film mohl být kratší. Jedinné pozitivum, je herecký koncert herců Jana Novotného a Zuzany Stivínové. Čt dostane každý měsíc své povinné penízky, někde někdo řekl, že film musel být natočen, Chytilová se 20 let snažila sehnat peníze na film o Boženě Němcové, nikdy jej nenatočila...
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film