Obsah filmu Egypťan Sinuhet
Koupit film na Blu-ray a DVD
Příběh mladého lékaře u faraónova dvora z období před Kristem je známý především z nejznámějšího díla nejplodnějšího finského autora Mika Waltariho. Historický román Egypťan Sinuhet (Sinuhe, egyptiläinen) vyšel v roce 1946 a v roce 1954 byl v Hollywoodu zfilmován. I když Waltari sám hodně cestoval, v Egyptě nikdy nebyl. Přesto mistrně popisuje dobu vlády 18. dynastie egyptských faraónů okolo roku 1300 př.n.l. a osudy lékaře faraóna Achnatona. V příbězích lékaře Sinuheta se ale odráží i deziluze tehdejší poválečné finské společnosti.
Do hlavní role muže, který se ve vyhnanství ocitá na složité cestě plné útrap, na jejímž konci mladý...
Příběh mladého lékaře u faraónova dvora z období před Kristem je známý především z nejznámějšího díla nejplodnějšího finského autora Mika Waltariho. Historický román Egypťan Sinuhet (Sinuhe, egyptiläinen) vyšel v roce 1946 a v roce 1954 byl v Hollywoodu zfilmován. I když Waltari sám hodně cestoval, v Egyptě nikdy nebyl. Přesto mistrně popisuje dobu vlády 18. dynastie egyptských faraónů okolo roku 1300 př.n.l. a osudy lékaře faraóna Achnatona. V příbězích lékaře Sinuheta se ale odráží i deziluze tehdejší poválečné finské společnosti.
Do hlavní role muže, který se ve vyhnanství ocitá na složité cestě plné útrap, na jejímž konci mladý člověk uvěří v jednoho Boha, obsadil režisér Michael Curtiz Edmunda Purdoma, epileptického faraóna ztvárnil Angličan Michael Wilding, kurtizánu Nefer Polka Bella Darviová, dívku z krčmy Angličanka Jean Simmonsová a v jedné z vedlejších rolí se objevil i slavný Peter Ustinov. < Zobrazit méně
Autor: Veronika42, zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.11.2017
Natočit děj tohoto jedinečného a dějově rozsáhlého a barvitého románu na filmovou stopáž 139 minut a navíc v roce 1954 - klobouk dolů. I v dnešní přetechnizované době se jedná o skvělou podívanou.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 8.9.2016
Hľadá sa slnko
Treba začať knihou. Od Waltariho som čítal (okrem niektorých poviedok) z historických románov Egypťan Sinuhet, Nesmrteľný Turms, Riman Minutus. Paradoxne jeho najslávnejšia kniha mi príde najslabšia. Pozor však, čítal som tie knihy dávno, tak to píšem v zmysle, aké som mal z nich pocity. V Egypťan Sinuhet začal písať tým svojím pútavým a nenapodobniteľným štýlom, bolo to majstrovské, ale bol to iba začiatok, ktorý neskôr vycibril do dokonalosti. Sinuhet bol taký základ, navyše s určitými náznakmi pozitív, Nesmrteľný Turms bol už iný. Tam ten román žil, prostredie tajomných Etruskov, pestré dobrodružstvo, hutná pestrofarebná atmosféra Etrúrie a Stredozemia, najsympatickejšia postava kráľa Turmsa a na konci mraziace vízie konca a tá neuveriteľná vidina oceľových vtákov na nebi prinášajúcich skazu. Majstrovský kúsok. No a Riman Minutus bol snáď najtragickejší a doslova nihilistický román, ktorý mapoval obdobie šialených cisárov a tak trocha poľudštil Neróna. Možno jeho vrchol, ale bolo to ťažké, desivé a ničivé čítanie, poliati krvou v arénach vzdor sa levom. Teraz k Sinuhetovi, film verzus kniha. Film je poplatný dobe a čo ma najviac štve, tie prehnané výkony hercov, dnes by sme to nazvali prehrávaním, akoby odskočili z dosák divadiel a snažili sa vo filme predvádzať sa ešte viac a vôbec zabudli na nejaké to prirodzené hranie. Do toho zbytočné naťahovanie nepodstatných scén. A tu je ten problém. Kým film bol hlavne o ľúbostných príbehov Sinuheta, kniha mi prišla úplne o inom. Kniha je hlavne otázka života a Boha, na ktorú sa snažil nájsť Sinuhet odpoveď. Je to o panovaní Achnetatona, vstavaní jeho monoteizmu a vystavaní jeho mesta. O jeho rozkvete a následnom páde. O tom ako ušľachtilá myšlienka nakoniec padá a faraón ostáva nakoniec sám, iba s vierou. Celé je to o vzniku Atona a jeho ideologickom boji s Amonom. Ľúbostné pletky mi v knihe neprišli nejako extra dôležité a skôr ako nejaké milostné vzplanutie mi to prišlo ako spaľujúce sebazničenie. Viď, že aj hroby zapredám. Naproti tomu film skoro úplne ignoruje Atona a Achnetatona a ich osudy a ich vzťahy so Sinuhetom. Naproti tomu pol filmu je úplne zbytočne zabitého s Nefer. Takže asi toť môj názor na film a knihu. Ale aby som film úplne nehanil, beriem, že vtedy bola iná doba a mne moc tie historické filmy nesedia, musím uznať, že výprava a niektoré triky celkom ušli. Plus kostýmy, exteriéry i interiéry, výtvarná zložka bola ok
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 17.1.2015
Přiznávám, že knihu jsem nečetla, což možná bylo na škodu. Takhle mi příběh připadal zaměřený výhradně na to, jak jedna ženská může zničit celkem inteligentního chlapa. Je pravda, že jako mladík, se mi Sinuhet vůbec nelíbil. Až jako dospělejší se projevil a hlavně trochu pochopil, o čem je život. A že život v Egyptě nebyl rozhodně žádné peříčko a to ani pro faraony.
Výborný Peter Ustinov v roli Sinuhetova sluhy a skvělá výprava bez počítačových efektů. Z toho dýchala nostalgie klasické filmařiny.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.3.2011
intriky kolem faraona
Když zasurfuju po internetu a pohledám ve filmové historii díla vzniklá v roce 1954, pak nezbývá než složit poklonu. Skvělý výpravný film s věrohodnými a přitom poctivými, počítačovou technikou nezasaženými kulisami. Dějiny starého Egypta jsou sáhodlouhé, zde se jedná o dobu vlády velmi kontroverzního vládce Amenhotepa IV. (Achnatona), manžela krásné Nefertiti. Celý film vlastně pojednává o tématu starém jako lidstvo samo, o zákulisních intrikách kolem panovníka viděných očima lékaře Sinuheta. Přestože se nejedná o snímek právě nejkratší, ani jeho poctivých 140 minut nedokáže obsáhnout vše, co nám v knižní předloze sdělil Mika Waltari. Po herecké stránce je film zcela poplatný své době, je však bez problémů sledovatelný i pro dnešního diváka. Na to, že jsem na tento snímek trefil víceméně náhodně a vůbec jsem neměl ponětí, že je něco podobného natočeno, jsem byl velmi mile překvapen a rád doporučuji i ostatním, především však asi milovníkům filmů historických.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.7.2010
Veľmi dobrý film. Historické kulisy a kostými veľmi verné. Pred niekoľkými rokmi som čítala i knižku, ktorá sa mi veľmi páčila. Najviac sa mi páčili farebné parochne egypskej kurtizány Nefer. A na konci i červená parochna manželky Horembeba.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film