Obsah filmu Andělin popel
Irsko 1935. Mnoho irských rodin odjíždí do Ameriky za lepšími podmínkami ze země stižené hladomorem. Zbídačená rodina McCourtů učiní pravý opak. Vrací se do rodné země poté, co umírá sedmitýdenní dcerka. Notorický alkoholik Malachy Sr. (Robert Carlyle), jeho žena Angela (Emily Watsonová) a jejich děti: Frank, Malachy Jr. a dvojčata Eugen a Oliver. Vracejí se do země, o které malý Frank slýchal jako o zemi, kde není práce, kde lidé umírají hlady a trpí depresemi.
Angelina katolická rodina přijímá své příbuzné jen velmi chladně. Nikdy se nesmířili s jejím sňatkem s protestantem z Belfastu. Malachy Sr. neustále oscikuje mezi různými...
Irsko 1935. Mnoho irských rodin odjíždí do Ameriky za lepšími podmínkami ze země stižené hladomorem. Zbídačená rodina McCourtů učiní pravý opak. Vrací se do rodné země poté, co umírá sedmitýdenní dcerka. Notorický alkoholik Malachy Sr. (Robert Carlyle), jeho žena Angela (Emily Watsonová) a jejich děti: Frank, Malachy Jr. a dvojčata Eugen a Oliver. Vracejí se do země, o které malý Frank slýchal jako o zemi, kde není práce, kde lidé umírají hlady a trpí depresemi.
Angelina katolická rodina přijímá své příbuzné jen velmi chladně. Nikdy se nesmířili s jejím sňatkem s protestantem z Belfastu. Malachy Sr. neustále oscikuje mezi různými nádenickými pracemi a jeho boj s démonem je marný. Angela, aby děti neumřeli hlady, musí žebrat. Frank během školní docházky a dospívání poznává, že otec není pro rodinu oporou, že musí v životě obstát bez jeho opory.
Pulitzerovou cenou ověnčené bestsellerové vzpomínky na bídu od spisovatele Franka McCourta přiměly režiséra Alana Parkera k natočení emocionálně strhujícího příběhu malého Franka, který skrze neúnosné životní podmínky nachází sám sebe a své místo v životě. Alan Parker, aby ulehčil těžkému tématu, pokusil se vklínit i humor do příběhu stejně jako autor knihy. Sám režisér říká: "Je to tragický příběh, ale kdyby tu nebyla také legrace, nebyl by důvod film natočit. Frank má schopnost říkat vám smutné věci, ale stejně tak vás rozesmát".
Robert Carlyle (Trainspotting, Do naha!, Plunkett a Macleane) brilantně zahrál Frankova otce a sám ke své roli říká: "Je to druh zbytečného člověka, který není sto udržet si práci, zabezpečit materiálně rodinu. Všechno,co vydělá, propije v hospodách, ale není v tom zášť - nikdy nebyl hrubý ke své rodině. Byl prostě jen zbytečný". < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
režie:
hraje:
scénář:
námět:
hudba:
kamera:
střih:
Distributor v ČR: |
Bontonfilm Česká republika |
|
|
Barevný: |
Ano |
|
|
Jazyková verze: |
anglická |
|
|
Distribuční verze: |
s titulky |
|
|
Zvuk: |
Dolby Digital (SDDS/DTS) |
|
|
Přístupno: |
od 15 let |
|
|
|
|
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Andělin popel >
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 9.12.2016
Andělin popel je film pro otrlé diváky, ale určitě má svoje kvality, to nepopírám. Komu nevadí beznaděj, strádání a bída a to všechno umocněné malými dětmi a katolickou ideologií, ať se klidně dívá. Jednou jsem to zvládla, ale příště si přečtu raději knihu, jak tady doporučuje Izopanda.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.11.2016
Jaké asi může být dětství a dospívání uprostřed ponurého marasmu hospodářské krize, setrvalého deště a bigotních náboženských předsudků? Rodinné drama režiséra A. Parkera se vyznačuje syrovým stylem a značnou dávkou naturalismu, jakož i určitým nadhledem a z něho vyplývající jiskřičkou naděje. Nesporným kladem jsou tu jak perfektní výkony dětských herců, tak i výborně zvolená hudební kulisa.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 21.3.2011
těžký film...
opravdová bezohlednost dospělých rodičů... přijít v rámci své doby, chudoby s ní spojené o tři děti, které skonaly zřejmě na hlad a souchotě, žít v bídě, žebrat, nemít práci ani suchou postel a přesto přeze všechno znovu otěhotnět... díky bohu za to, v čem žijeme dnes a co dnes všechno máme... jinak později krásné dospívání skromně v přírodě, což se dnes našim dětem může jen zdát... o bídě... o bezmoci ... o zbytečné zbožné víře ... o krutém dospívání ... o těžkém boji...
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 25.12.2009
Obecná škola na irský způsob? Potom ale o poznání chmurnější. Dětství, jaké zažíval hlavní hrdina, mu asi nikdo závidět nebude a přitom takových rodin musely být tisíce. Románovou předlohu neznám, takže nemůžu posoudit nakolik byly postavy oproti ní plošší, mě se vykreslení jejich charakterů zdálo (pro potřebu filmu) dostačující. Vypíchnul bych otce v podání Roberta Carlyla, Emily Watson byla taky výborná i když svojí kreaci z Prolomit vlny už asi nikdy nepřekoná. Líbilo se mi, že při vší té bídě (prostředí zablácených, smradlavých uliček a kutlochů bylo podáno hodně sugestivně) a hořkosti nevyznívá film depresivně. Parker umí i když zrovna netočí přelomová díla.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 17.7.2009
Co na filmu oceňuji nebo mám nejradši je,když se vzpomíná a vrací se do scén,které už dávno filmem proběhly.Proto mě mile překvapila scéna,kdy nejstarší Frank vidí nad vycházejícím měsícem sám sebe v etapách svého života.Neříkám,že mě ten konec trochu nezklamal,protože pro drama je to poměrně dobré zakončení,tedy alespoň pro Franka.Ale to je asi jediné,co to trošku pokazilo,protože irská chudoba a vůbec ta situace je celkem napínavá a i když děj se zdá nekonečný,nechá se na to velmi dobře koukat.
Hodnocení:
Přidáno: 7.1.2006
Chudák McCourt
Film je podle mého názoru typickým hollywoodským počinem a s poselstvím knihy nemá mnoho společného. Kniha totiž reprezentuje autobiografický popis toho, jak McCourt prožíval své dětství a dospívání ve Státech a posléze na západě Irska ve 30. a 40. letech v době hospodářské krize a začínající 2. světové války. Je to upřímné vyznání, vlastní minulost a skutky viděné vlastníma očima. To úplně stačí k vytvoření velkého díla, kde se mísí humor s hořkostí života. O to nuzné prostředí okolo vlastně ani tak nejde.
Představit McCourtův bezmála 400 stránkový román divákům by pro Alana Parkera zřejmě znamenalo natočit místo bombastického velkofilmu několikadílný seriál, něco na způsob TV přepisu Jiráskova F.L. Věka. Třeba se něčeho takového od někoho jiného v budoucnu ještě dočkáme.
Otce Franka hraje Robert Carlyle. Nutno podotknout že tohoto herce nemusím po tom, co se snažil "věrně vykreslit" postavu Hitlera v TV seriálu Rise of Evil stylem "Já jsem Hitler s knírkem a nenávidím židy", zatímco ve strhujícím Pádu říše, distribuovaném ve stejnou dobu v kinech, byl naopak Hitler zachycen mimořádně věrohodně.
Malachy McCourt za Severního Irska a Hitler z Rakouska mají přitom cosi společného. Jsou to nespokojení a frustrovaní outsideři společnosti na podpoře, terče posměchu a pohrdání okolí. Když se však podíváte do obličeje Roberta Carlyleho, vidíte zdravou osobnost, charakterního, pohledného, ambiciózního, uhlazeného a milého Hollywoodského herce. Že je to prolhaný alkoholik zanedbávající rodinu (který navíc v knižní předloze kdesi ztratil zubní protézu), mu neuvěříte.
Matka angela je na tom o něco lépe, i když o tom, co je to vlastně za člověka, se z jejího chování a dialogů také mnoho nedozvíte. V románu se jedná o typickou matku z konfliktní rodiny, ukájející se ve své neschopnosti nějak situaci řešit naivními představami, že se manžel změní a přestane zanedbávat děti. Ve filmu vám to ovšem musí objasnit vypravěč.
Hlavní postava neurazí, protože většinu času jenom zachmuřile pozoruje ostatní a myslí si své.
Co se povedlo, to jsou některé vedlejší postavy, např. učitelé ve škole nebo uncle Pat. Bohužel nemají v metráži celovečerního filmu moc prostoru, a tak se nedozvíte, že uncle Pat je trochu retardovaný, protože ho, jak bylo Frankovi vysvětlováno, ho v mládí pustili na hlavu.
Kulisy jsou působivé, jen snad trochu kýčovité a přehnané. V Limericku rozhodně neprší tolik jako při biblické potopě.
Přečtěte si knížku a film si snad raději půjčte jiný.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 12.1.2005
Velice dobry film s velice dobrym Robertem Carlylem
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film