Obsah filmu Nikdo nic neví
Příběh ztřeštěné okupační komedie vypráví o dobrodružství dvou pražských tramvajáků, Martina Plechatého a Petra Nového, kteří se snaží zachránit před malérem svou sousedku Věru. Nedopatřením však přitom zabijí příslušníka jednotek SA, který Věru vydíral. A tak v nejrůznějších schránkách přepravují jeho tělo z místa na místo, aby je „uklidili“. Ve městě, přeplněném okupanty, však neustále hrozí nebezpečí prozrazení. A to ještě není nic proti tomu, když se domněle mrtvý SA-Mann probere k životu…
Námět filmu napsal spolu s režisérem Vladimír Neff, ukrytý pod pseudonymem Petr Nedoma. Režisér Josef Mach natočil tento mimořádně zdařilý a...
Příběh ztřeštěné okupační komedie vypráví o dobrodružství dvou pražských tramvajáků, Martina Plechatého a Petra Nového, kteří se snaží zachránit před malérem svou sousedku Věru. Nedopatřením však přitom zabijí příslušníka jednotek SA, který Věru vydíral. A tak v nejrůznějších schránkách přepravují jeho tělo z místa na místo, aby je „uklidili“. Ve městě, přeplněném okupanty, však neustále hrozí nebezpečí prozrazení. A to ještě není nic proti tomu, když se domněle mrtvý SA-Mann probere k životu…
Námět filmu napsal spolu s režisérem Vladimír Neff, ukrytý pod pseudonymem Petr Nedoma. Režisér Josef Mach natočil tento mimořádně zdařilý a zábavný film s groteskní nadsázkou krátce po válce, v roce 1947. O výsledek snímku se zasloužilo také herecké obsazení, v němž se objevila dlouhá řada oblíbených filmových hvězd – Jaroslav Marvan, František Filipovský, Stanislav Neumann, ale i Jana Dítětová a Eduard Linkers. Tropit si legraci z tragických okupačních poměrů si ovšem – na rozdíl od francouzských filmařů – u nás jen tak někdo netroufl. Kromě filmu Nikdo nic neví se válce s komediální nadsázkou věnoval jen film Velký případ (1946), a až po více než padesáti letech se o něco podobného pokusili tvůrci komedie Stůj, nebo se netrefím (1998).
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (5)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 15.4.2020
Česká veseloherní klasika která je napůl groteska a napůl první pokus o klasickou crazy komedii u nás. Valečná tématika byla v roce 1947 na místě a celé to má švih, lehkost a při veškerė té bláznivosti i vkus. Herecké výkony hlavních hrdinů jsou výborné ale ještě lepší je Eduard Linkers v roli SAmana. Nějaké zásadnį výtky objeví jen detailista nebo skutečný šťoura. V roličce hotelového detektiva se mihne mladý Jiří Sovák.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 9.6.2017
Klasika české veselohry, kde si udělali naši filmaři asi největší legraci z německých okupantů. Na stejnou úroveň stavím animovaného Péráka a SS Jiřího Trnky (1946) a také Vzpouru hraček (Týrlová, Sádek - 1946), kde vystupuje také Eduard Linkers v nezáviděníhodné postavě gestapáka. K úspěchu filmu jednoznačně přispěla dvojice Marvan a Filipovský a dobře zvolené prvky z klasické němé grotesky.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 9.6.2017
Bláznivá komedie dvou tramvajáků ( František Filipovský, Jaroslav Marvan) téměř na konci II. světové války, kteří jsou pomýlení dojmem, že mají zabitého nácka - Eduarda Linkerse, a musí jej nenápadně odklidit ze scény. Gestapáci melou z posledního, a nedaří se jim, což přináší salvy smíchu diváků a lze komedii brát jako úspěšnou...
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 10.11.2015
Svěží, komediální, legrační. Skvělí herci, a když film neberete vážně, je zábava zaručena. Je to bez hluchoty, děj má spád i gradaci, o gagy není nouze. Více takových povedených komedií. Škoda krátké stopáže.
CHYBA: /03/:Když unikající už odloží motorku a střelí do nádrže, nikde v okolí není žádný strom. Když v dalším záběru nacisté běží kolem hořící motorky, strom tam je.
201511106907/6943
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 15.9.2014
Je to sice jen taková slátanina jakoby z grotesek Laurela & Hardyho, Chaplinova Diktátora a Čechovovy povídky Román s basou, ale ještě celkem zábavná, nenudí, neprudí, nepoučuje a hlavně nehumanizuje - což je co říct, protože děj se odehrává za nacistické okupace. Je to čistokrevná sranda, která si dělá šprťouchlata z každého - a tak to má být.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 13.10.2013
"Kde je ten malej brejlatej?"
Dost odvážné - točit 2 roky po válce komedii o ní. Vlastní nápad a některé scény, gagy jsou docela dobré, příběh a jeho průběh už mě tolik neberou. I když ten voják byl haj.l, na konci mi ho skoro bylo líto. Když už oni prchali zřejmě do pryč, klidně ho tvůrci mohli nechat žít - třeba spadnout z menší výšky na stoh nebo do vody. Taky mi přišlo nedořešené - Karel na začátku v letadle působil, jako by byl zraněn; na konci to nezmiňovali.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 12.10.2013
Dva tramvajáci Martin a Petr se snaží před malérem s nacisty zachránit svoji sousedku Věru. Tu vydírá SA man Fritz. Zbavit se jeho těla je však velmi problematické a oba i Věra si při tom užijí spoustu starostí.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 17.7.2009
Tento film jsem poprvé viděl asi před 10 lety a velmi mě překvapil. Byl natočen chvíli po válce. A ještě naštěstí v té době věděli češi, z čeho si mají dělat legraci.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 15.3.2009
válečná komedie
Co k tomuto filmu říci? Nesmrtelná komedie o dvou tramvajácích. Pánové Marvan a Filipovský, kterým zdárně sekunduje Linkers - to nemá chybu. Děj se nám dnes snad může zdát trochu slaboduchý, ale komedie byla natočena jen 2 roky po válce a k další jsme se odhodlávali mnoho let.
Je s podivem, že národ Švejků, který si rád dělá ze všeho legraci, má jen skutečně jen 2 válečné komedie.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 9.6.2008
Excelentní komedie!
Zde nemám co vytknout - tohle je ta pravá komedie s nestárnoucími scénami a hereckými výkony. Pánové Marvan a Filipovský - ojediněle daní do kupy jakožto herecká dvojice a že tento pokus nedopadl vůbec špatně - naopak, víc než na výbornou - toho je Nikdo nic neví jasným důkazem. Oceňuji především onu velkou odvahu natočit komedii z doby okupace pouhé dva roky po skončení války...v mnohých lidech ještě velmi citlivá a bolestivá rána. Ale možná právě tento humor, milý a nenásilný, pomohl onu ránu trošku zmírnit a vnést do duší rozervaných lidí z válečného období trošku klidu a dobré mysli. Alespoň tak bych to vnímala já, kdybych v té době žila, bylo - li to jinak, nechť mi pamětníci prominou, jde pouze o můj subjektivní pohled. Vraťme se k filmu - mám ho velmi ráda celý, herecké výkony jsou přirozené a bezkonkurenční, ale přece jen bych asi nejvíce vyzdvihla onu nejznámější scénu, kdy pánové vezou kočárek po Praze s totálně "ožralým" SA-manem a on na celé kolo křiči: "Holalí haló, holalí haló...":-)))
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film