Obsah filmu Bohéma
Osudy českých filmových legend a příběh barrandovského studia, kterým prošly dějiny a nejednu hvězdu stříbrného plátna vystavily těžké zkoušce, líčí šestidílný televizní román Bohéma. Příběh, který začíná v období před Mnichovskou dohodou a končí v roce 1953, podle scénáře Terezy Brdečkové natočil Robert Sedláček.
Michal Prokeš
manažer PR a barterové agendy
Česká televize
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 11.4.2020
Na seriál jsem se docela těšila, o to větším byl zklamáním. Jistě nelze vše natočit podle reality, ale vymýšlet fiktivní (dokonce hlavní) postavy a míchat je se skutečnými postavami, vymýšlet si názvy filmů (nebo je snad někdo, kdo viděl film Doktorem proti své vůli?), je podle mého názoru naprosto zbytečné. Buď natočím životopisný seriál pokud možno podle skutečnosti, nebo se nechám tou dobou inspirovat a natočím seriál s vymyšlenými postavami. Určitě by to bylo lepší než tento paskvil.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.5.2017
Hluboký,lidský
Seriál na mně hnluboce a lidsky zapůsobil,na některé díly jsme se musela dívat s delším odstupem,než jsme některá zvěrstva dokázala strávit.
Hodnocení:
Přidáno: 24.3.2017
Na seriál jsem se těšil, ale již ze střípků ukázek, které bombardovaly obrazovku měsíc dopředu, kdy vymyšlené osoby i nepravdivé motivy by udělaly v mé hlavě mišmaš, jsem seriál protentokráte vynechal, dám seriálu šanci, až se bude možná někdy reprízovat. Když se točí takový seriál, chci vidět, jak to opravdu ve skutečnosti šlo a ne tak, jak si to vymysleli autoři, televize dala peníze, stálo to, kolik to stálo i z mých peněz, proč ne tam nacpat do děje stovku herců a děj k tomu upravit. Pamatuji filmy O. Vávry, kdy diváci kritizovali děj, že nikdy se to nemohlo tak odehrát, seriál měl být uveden, jak jsme dříve vídali, děj i osoby jsou smyšlené a pokud vám něco připomínají, jde o čistě náhodu...
Hodnocení:
Přidáno: 6.3.2017
Tvůrci v seriálu pracují se skutečnými osobami.Nebudou proto ani první,ani poslední,kdo si pro televizní,či filmové zpracování "upravují" jisté skutečnosti ze života těchto reálných osob.Postavit ale již první díl,na zásadní a zcela vymyšlené scéně proslovu Z.Štěpánka k národu po Mnichovské Smlouvě,je dle mého naprostá scénaristická podpásovka.Dál proto nemá pro mne jakoukoli cenu seriál sledovat.Tímto alespoň děkuji kostymérům,rekvizitářům a maskérům za profesionální práci.Pouze a jenom jim.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 2.3.2017
Vůbec seriál neberu jako dokument, který má dnešnímu divákovi přiblížit skutečnost o českém filmu na sklonku čtyřicátých let a během okupace. Dle mého je to románová fikce scénáristky Terezy Brdečkové a režiséra Romana Sedláčka. Naprostý souhlas s tím, že chybí mnoho tehdejších hvězd a nejen ženských. Autoři se soustředili, na osud pěti, šesti hlavních postav, ve větším rozsahu nelze seriál vůbec pojmout. To, co se jim podařilo, velice chválím. Jako fanda, především českého filmu, musím ocenit jejich práci. Výhrady k jednotlivým postavám budou vždy. Jejich osudy byly rozličné, ale asi pravdě se podobá nejvíce mizérie života po pětačtyřicátém roce Vlasty Buriana. Pana Javorského jsem nijak zvlášť nemusel, ale překvapil mě výtečným výkonem. Řešit další obsazení je zbytečné, to se nepovede nikdy. Je fakt, že po prvním dílu jsem byl trochu na rozpacích, ale pouze ohledně obsazení rolí, ale potom jsem se srovnal.
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 26.2.2017
"Prvorepublikový film táhli prostě chlapi," řekl Robert Sedláček pro Český rozhlas. Tím se mnohé vysvětluje. Je pravda, že už před rokem ukázala Lída Baarová, jak je těžký sehnat dneska herečky, který by alespoň vzdáleně evokovaly oslnivou nádheru předválečných hvězd. Na druhou stranu v takhle rozsáhlým projektu prostě není možný ignorovat fakt, že český film táhly Mandlová, Baarová, Vítová, Gollová. A zde fiktivní postava Lili Krallové dělá akorát bordel v ději. Kromě toho jsem měl vždycky za to, že když mám po ruce historicky vypjatý momenty, je radost psát scénář a dialogy, ale tady se celkem nic neděje a i tragédie Anny Letenské prošumí spíš jen tak mimochodem. Vladimír Javorský výborný, ovšem na ambiciózní seriál je to dost málo.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 21.2.2017
Další promarněná šance
Na drama příliš chladné a šustící papírem, na dokument příliš hrané s řadou nepřesností a vymyšleností. A je to škoda. Promarněná příležitost, která volala po důslednější dramaturgii i režii.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 20.2.2017
Sice ne dokonalý, ale každopádně pozoruhodný počin České televize. Těžko zachytit válečné období českého filmu v celé šíři, ale zásadní věci zde byly předvedeny, se zvláštním zaměřením na charaktery skutečných postav ve skutečných dějinných situacích. Nelehko bylo žít v té době, a co se zdálo být tehdy dobré nebo špatné, se často ukázalo nakonec opačné.
Ve velkém množství postav jsem se občas těžko orientoval, ale jinak bylo velmi zajímavé sledovat pozadí vzniku filmů. Dost mne překvapily herecké výkony, Vladimír Javorský jako Vlasta Burian, Michal Dlouhý jako Zdeněk Štěpánek a Jaroslav Plesl jako Miloš Havel byli do svých postav doslova vžití.
Reklama
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 20.2.2017
(Neviděl jsem 2. díl.) Byl jsem zvědav na obsazení známých tehd. herců dnešními (budiž) a jejich chování za a po válce. Nakolik pravdivé? Pár zajímavostí jsem se dozvěděl, toť klad. Záporem pro mě ale jsou časové skoky, linka z 1968 v podstatě nemusela být. Na starší verzi A. Žáka se mi k mladému M. Balcarovi absolutně nehodí O. Pavelka, ač mi jako herec nevadí; podobou by se mi k němu víc hodil M. Hanuš.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 25.1.2017
Těšila jsem se, že nahlédnu do historie barrandovských filmových legend. Těšila jsem se na skvělé herecké obsazení a přesto nemůžu chválit. Spíš naopak...a mám v jednotlivých postavách pškný zmatek, takže asi se nedodívám.Škoda.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film