ohodnotit

Brazil

Rok:
1984
Délka:
142 minut
Premiéra v ČR:
1.12.2001

Komentáře k filmu Brazil

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Hodnocení
Počet komentářů k filmu: 17
MARi0
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 10.8.2013
Brazil
Patří mezi 501 filmů,   které musíte vidět.
Nominace na Oscara v roce   1986 za Nejlepší výpravu a   dekoraci a Nejlepší   původní scénář.
Protože jsem velkým   fanouškem George Orwella a   především jeho román 1984   považuji za geniální dílo,   nemohl jsem si film Brazil,   který je Orwellově vizi   velmi podobný, nechat ujít.   Navíc Terry Gilliam, člen   "Monty Pythonů", je   prostě výborný režisér, o   tom žádná. A to že studio   Universal nesouhlasilo a   žádalo předělávku, dělá   vše ještě mnohem   zajímavější. Navíc ze   všech sil se snažím bojovat   s byrokracií, která mě už   také u nás v Evropě pije   krev. Bez řádně   vyplněného formuláře se   opravdu nedočkáte ničeho a   veškerá logika jde stranou.   A sledování lidí je myslím   více než aktuálním   tématem. Prostě není nic co   bych mohl vytknout. A kdybych   přeci jen chtěl najít   nějakou tu mouchu, vzpomenu   se na Roberta De Nira a jeho   roli zde a je vše zapomenuto.   Prostě parádička. Musím se   podívat, jestli je nějaké   Orwellovo dílo zfilmováno   podle jeho předlohy. Vím o   "Farmě zvířát",   ostatní jsem v televizi   nezaregistroval...
enejčel
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 12.11.2014
Nesmyslné zpracování   příběhu, který obsahuje   trapné pokusy o humor s   ujetými hereckými výkony.   Dost velká kravina, která se   nedá dokoukat ani pochopit.   Prostě ztráta času.
Chrustyn
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 30.3.2009
Terry Gilliam patří mezi ty   režiséry, kteří ve svých   filmech rádi pouští svou   fantazii na plné obrátky a   ukazují, že se v jejich   hlavách dějí velice   bizarní věci. Tak to   alespoň vypadá v jejich   filmech. Převážně v těch   Gilliamových. V tomto snímku   se režisér vydává do   (nejspíš) nepříliš   vzdálené budoucnosti, kde   podobně jako ve filmech   "1984" nebo   "451° Fahrenheita"   vše řídí systém. Hlavní   hrdina patří do   "armády"   úředníků a pronásleduje   ho tajemný sen o neznámé   ženě, která možná patří   do skupiny teroristů, kteří   nechtějí být řízeni   nesmyslným systémem.   Režisér svojí budoucnost   nevidí nijak růžově a   interiéry budov jsou plné   šedých sloupů nebo spousty   (opravdu spousty) různých   hadic, trubek a jiného   harampádí. Kanceláře by   nemohl obývat nikdo, kdo   trpí klaustrofobií a   pracovníci se přetahují o   jeden stůl, i když jsou   jejich kanceláře rozdělené   zdí. Pokud jste viděli   novější režisérův   snímek "12 opic"   uděláte si snadno představu   o tom, jak režisér vidí   budoucnost. Oproti "12   opicím" je tento snímek   pojat trochu komediálněji,   což dost vyvrací konec. Je   to rozhodně zajímavý film a   Jonathan Pryce podává velice   dobrý výkon stejně jako   ostatní herci ale přeci jen   je dost dlouhý a ke konci   dokonce zdlouhavý a   "obyčejného"   diváka nemá šanci zaujmout   či dokonce pobavit. A jestli   se vám líbilo "12   opic" nutně to   neznaméná, že se vám bude   líbit "Brazil", i   když tu je určitá   podobnost.
Mlapiska
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 12.10.2007
No, konečně zase jednou   jeden hodně divný film.   Kostyméři a výtvarníci se   museli pořádně vyřádit a   výsledek stojí za to. Nedá   se říct, že by to člověk   plně chápal, ale tak nějak   mi to tady bylo jedno :-).
dobes.pavel
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 28.7.2011
Brazil
Abych řekl pravdu, tak tenhle   film mě nějak výrazně   nezaujal. Na můj vkus to bylo   až moc fantastické a   absurdní. Na druhou stranu   oceňuju originalitu, s niž   je film natočen, a mimo jině   i užitý humor se mi docela   líbil. Nicméně všechny   tyto klady zabíjí dostatek   nudných a zbytečně   natahovaných scén.
JVSoolen
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 28.12.2008
Ponekud zvlastni film... ale   na druhou stranu je na co   koukat, Gilliamova poetika je   neokokatelna a zaverecna   pointa je rozhodne zajimava.
davidek
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 6.7.2008
Tady je číslo vaší   kancelaře, tady jsou dveře   vaší kanceláře a za nimi   vaše kancelář. . . .   Nádhera. Robert De Niro si   zahrál tak malou roli, že   jsem ho ani neměl čas   poznat. Navíc perfektně   zamaskovaný :-)
CyberMageFroll.LF
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 9.8.2004
Mistrná vize   technokratického světa.   Dívejte se. Za několik   desítek let bude něco   takového realitou.
nash
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 14.2.2005
Vizuálně skutečně velmi   působivý film. Z příběhu   by měl radost určitě George   Orwell, mě na tom ovšem   něco vadí, proto jen čtyři   hvězdičky. I přesto je   povinností každého   filmového fanouška Brazil   vidět, jedná se o skutečně   nevšední divácký   zážitek.
Amthauer
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 10.10.2008
Zajímavé, atmosférické,   symbolistní a dusivě   tíživé - nejen těmito   adjektivy se dá popsat toto   dílo.
Rosomak
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 5.2.2006
WOW!
Co se na tohle dá   říct? Tenhle film je do   nejmenších detailů   propracovaná temná vize   budouctnosti naší   společnosti. Všude funguje   byrokracie a normální   lidské postupy zde prostě   nefungují. Města sou plné   temných zákoutí,   ošklivých panelákovitých   staveb, trubek, hadic, rour,   prostě totální deprese. A   tady v tom žije pracovník   Sam Loury, který je na to   všechno zvyklý a nevadí mu   to. Jenže jen do té doby,   než potká lásku svého   života a život se mu   převrací na ruby.
V   jeho surrealistických   představách a snech je to   právě civilizace, co mu tuto   dívku bere a tak se Sam   snaží od ní odprostit,   zmizet, přestat vyplňovat   nějaké papíry o potvrzení   za potvrzení a být jen a jen   s ní...

Takhle   výbornou a temnou vizi jsem   snad nikdy neviděl. Nevíc   jsou do příběhu krásně   zapasované gagy, které jsou   přesně vygradované, tak jak   by měly být. Navíc je fim   protkán tolika abstraktními   scénami, tolika metaforami,   že mi trvalo opravdu dlouho,   než jsem některé části ve   svém mozku dokázal   dekódovat (ale to je myslím   dobře, že člověk u filmu   přemýšlí). Tenhle film je   prostě vizuální bomba,   děsně originálně   pojatá...a taky pěkně   depresivní.
Od Terryho   je to pro mě asi nejlepší   film.
Doporučuju ho   úplně všem! Takhle se filmy   maj točit a pokud ste to   neviděli, tak hajdy do   nějakýho toho klubovýho   kina (občas je vidět, že ho   v nějakym zapadlym kině   dávaj) nebo do půjčovny a   pak vám spadne čelist.
Takovejhle film natočit,   tak můžu umřít...
Hodnotím 10/10. A jak tak   přemejšlím, tak asi zatím   nejlepší filmová vize   budouctnosti, co sem kdy   viděl...
Ziidgaa
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 13.11.2004
Nečetla jsem 1984, ale   možná po přečtení bych   tenhle snímek lépe pochopila   a dokázali si z něj něco   vzít. Takhle jsem jen trochu   rozčarovaná ze zvláštní   podívané (ne že by to bylo   úplně špatné)…
shadowdark
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 2.3.2016
Velmi zajímavý orwellovský,   schizofrenní zážitek   dokáže velmi depresivním a   klaustrofobickým způsobem   zdůraznit k jakému zvrhlému   fašistickému systému naše   lidstvo spěje, když se lidi   ztrácí sami sobě, nemluví   spolu, vše ovládá technika,   státní aparát a byrokracie.   Najde se tu i typický   Gilliamův černý humor.   Rozhodně zajímavá   podívaná. Vlastně mi to   trochu připomíná dnešní   dobu, kdy na jedné straně tu   máme nesmyslně byrokratickou   a nefungující Evropskou unii   řešící naprosté banality,   aniž by si poradila s jinými   mnohem důležitějšími   tématy. A na straně druhé   typickou snahu omezování   svobody a rozšiřování   svého vlastního vlivu pány   typu Babiše či Zemana. Také   vyvolávání strachu z   terorismu prostřednictvím   médií je velice nadčasově   zpracováno.
Tatule
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 5.11.2007
Komu připadal příliš   bezútěšný film 1984,   může si trochu spravit   náladu touhle lehce   komediální obdobou. Ale   nečekejte happy end. Pryce je   jako Sam Lowry   přesvědčivý, prostředí   je notně depresivní, v   hlubokém kontrastu s dojemnou   romantikou vztahu Sama a Jill.   1984 byl sice první, ale   kvalitou za ním Brazil   rozhodně nezaostává.
calpurnia
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 11.6.2007
Jenen zmých   nejoblíbenějších filmů,   představující jednu zmých   nejhorších nočních můr a   představ. Hrozivá vize   budoucnosti lidstva s   bizardním černým humorem.   Staré téma, ale zpracované   tak báječně, že snad nejde   více. Architektura jak   vystřihnutá z Orwellova   románu 1984!! Vizuální   spracování fantastické.   Daly by se popsat stránky a   stejně by to film nevystihlo.
Jakeshi
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 21.7.2008
Osobně se mi tento film   líbil, ale mému okolí ani   trochu "nesedl".   Nakonec i já jej musel   shlédnout 2x abych se trochu   v tom všem orientoval. Jako   človíčkovi zabývajícími   se PC se mi líbí jejich   modely v kancelářích. :-D
krytom2
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 7.12.2003
Orwell podle Gilliema
Svělá výprava, kopec   slovního i situačního   humoru, pár hvězd ve   vedlejších rolích   (opravář Harry Tuttle v   podání Roberta DeNira je   doopravdy nezapomenutelný),   skvělý příběh a hlavně   mistrná práce Terrryho   Gilliema (viz snové sekvence)   dělá z Brazilu film, který   doopravdy stojí za to. V   nedaleké budoucnosti, kde   život každého obyvatele je   v rukách úředníků   Ministerstva Informací, žije   schopný úředník bez   ctižádosti Stan Lowry. Víc   než práci nebo okoloí,   věnuje hlavní část svého   životy svým snům. Když pak   v reálném světě potká   přesně takovou dívku, o   které se mu zdá jeho snech,   převrátí kvůli ní svůj   dosavadní nudný život   naruby.
Budoucnost, ve   které Stan žije, je jako   vystřižená podle knihy   G.Orwella 1984. Ponurý,   temný svět, kde nikdo   neudělá nice bez vědomí   Ministerstva Informací a kde   může být každý   obžalován, odsouzen a   popraven pokud je obviněn z   terorismu (smaozřejmě, že   pozdějí musí jeho   pozůstalí zaplatit   vyúčtované faktury za   výslechy, ubytování v cele,   stravu atd. ;))). Zkrátka se   dá říci romantická komedie   z pochmurné budoucnosti,   která nás čeká (anebo v   něčem už propukla??) a   která určitě stojí za   shlédnutí - vřele   DOPORUČUJI.

Poznámka: Komentáře jsou řazeny podle počtu dosažených bodů jednotlivých členů, kteří je psali. To znamená, že čím více bodů má člen, tím je jeho komentář výše.

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih28555minih28555Tenkrát na východě (2000) 
Shanghai Noon n
minih47476minih47476Neznámý (2006) 
Unknown n
minih39478minih39478Tokijští kmotři (2003) 
Tokyo Godfathers n
minih17536minih17536Psycho (1960) 
Psycho n
minih45175minih45175Rudý Baron (2008) 
Der Rote Baron n
minih44252minih44252Moskevské nebe (1944) 
Небо Москвы n
minih53759minih53759Noční můra v Elm Street (2010) 
A Nightmare on Elm Street n
minih47466minih47466Fail Safe (1964) 
Fail Safe n
minih79841minih79841Den zrady (2011) 
The Ides of March n
minih28717minih28717Simpsonovi (1989) [TV seriál] 
The Simpsons n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

77.6 % (121)
9   - curil
7   - Erkul
7   - hvezdyn
9   - MARi0
6   - Frolíček
10 - pataamat
4   - Hugin
7   - Kuvik
3   - enejčel
6   - Chrustyn
7   - Bara.40
4   - mat.ilda
8   - Mlapiska
8   - Robinson
6   - dobes.pave
9   - FrankieOnd
7   - jonny.net
8   - melakara
7   - JVSoolen
7   - Faye

TV Program

ČT1 - Vražda na předpis (1968) [TV e...

14:35 - 15:50

1 minut již uběhlo
74 minut zbývá do konce

ČT2 - Folklorika

14:10 - 14:40

26 minut již uběhlo
4 minut zbývá do konce

NOVA - Dr. House (2004) [TV seriál]

14:10 - 15:05

26 minut již uběhlo
29 minut zbývá do konce

Prima - Komisař Rex (1994) [TV seriál]

14:35 - 15:35

1 minut již uběhlo
59 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 154594
Osobností: 640018
Fotografií: 588861
Plakátů: 279978
Obsahů a biografií: 141642

Poslední komentáře

Sherlock (2010) [TV seriál]

paráda....:-)

Sherlock
jedním slovem   nádhera.....dokonalá jízda   skvělých dialogů,   myšlenek, dedukce, postřehu   a překvapení. Nemohla jsem   se od serialu více >

Autor: sestricka1 | Hodnocení: 10 / 10

Ukradená vzducholoď (1966)

Ukradená vzducholoď
Je téměř neuvěřitelné,   co ti lidé v jejich tvůrčí   době dokázali na tomto a   podobných filmech.
Dodnes   občas čtu na netu nebo i   více >

Autor: M.A.G. | Hodnocení: 7 / 10

Vesmír mezi námi (2017)

Vesmír mezi námi
Možná mně tady odsoudíte   za tak vysoké hodnocení.   Ovšem sorry, já si nemůžu   pomoct, ale mně se to opravdu   líbilo.
Ten nápad na   více >

Autor: M.A.G. | Hodnocení: 9 / 10

Příjemce platí v dolarech (1982)...

Příjemce platí v dolarech
Kdo by to dnes řekl, že byla   skutečně taková doba   :-).
Tenkrát se muselo   točit jenom to, co schválili   soudruzi.
Proto berte tento   více >

Autor: M.A.G. | Hodnocení: 4 / 10

Centrální inteligence (2016)

Hart-Rockova kapela neladi...

Centrální inteligence
Zaujimave obsadenie slubovalo   potencial pre dobru komediu,   ale chemia medzi hercami   nebola podla mojich   predstav.Humor rozkolisany a   více >

Autor: pigal | Hodnocení: 6 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.108/0.075