Obsah filmu Dispečer
Loučíme se s devítidílným televizním seriálem, který pod souhrnným názvem „Dispečer a děvčátko z kolonie" uvádělo každý měsíc ostravské televizní studio. Posledním dílem „Dispečer a konec kapely" tedy končí veseloherní seriál, na který jsme v průběhu měsíců, kdy se jeho jednotlivé díly objevovaly na obrazovkách, mohli zaznamenat tolik rozporuplných názorů. Výhrad, jestliže bychom chtěli být přísní, bychom nalezli jistě dost. Uvážíme-li však, že šlo o veselohru na pokračování, žánr tedy nad jiné obtížný — pracovníci televize i filmu mi jistě dají za pravdu — budeme patrně poměřovat tuto práci Jaroslava Dietla a režiséra Zdeňka Havlíčka...
Loučíme se s devítidílným televizním seriálem, který pod souhrnným názvem „Dispečer a děvčátko z kolonie" uvádělo každý měsíc ostravské televizní studio. Posledním dílem „Dispečer a konec kapely" tedy končí veseloherní seriál, na který jsme v průběhu měsíců, kdy se jeho jednotlivé díly objevovaly na obrazovkách, mohli zaznamenat tolik rozporuplných názorů. Výhrad, jestliže bychom chtěli být přísní, bychom nalezli jistě dost. Uvážíme-li však, že šlo o veselohru na pokračování, žánr tedy nad jiné obtížný — pracovníci televize i filmu mi jistě dají za pravdu — budeme patrně poměřovat tuto práci Jaroslava Dietla a režiséra Zdeňka Havlíčka shovívavěji. Přesto si však myslím, že Jaroslav Dietl, v tomto žánru jistě nad jiné zkušený autor, přece jen má na víc, než čeho jsme byli v jeho „Dispečerovi a děvčátku z kolonie" svědky.
Počáteční díly ještě ponechávaly v divákovi naději, že příběhy seriálu zatnou kritický drápek do mnohého v našem životě. Bohužel postupně jako by seriál ztrácel dech, rozmělňoval se v bezvýznamnostech, soustřeďoval se na nepodstatné věci v našem životě, situace byly často nepravděpodobné, naivní, mnohdy určitou těžkopádností znesnadňovaly jakékoli svěžejší vyznění humoru i dobrého nápadu. A bez nápadu realizovaného do všech důsledků k přesnému vyznění pointy se žádná veselohra neobejde.
Mnohý čtenář jistě zcela správně namítne, že ostravský Dispečer nalezl velmi mnoho vděčných diváků. Bude mít pravdu. Veselohra stále láká — dokonce i nepodařená veselohra. Tento divácký zájem však nemůže vzít kritikovi právo, aby kladl otázky týkající se kvality. A tak člověka při závěrečném bilancování mrzí, když nemůže u dobře míněné snahy konstatovat, že to bylo povedené — zejména když jsme viděli, kolik opravdového úsilí bylo v tomto případě vynaloženo. A to se samozřejmě netýká jen herců, z nichž připomeňme alespoň J. Kobra, M. Preislerovou, V. Chmelovou, J. Kaňkovského, B. Čápa, K. Vochoče, A. Müllera a M. Šulce.
[J. T.] Televize: Dispečer a děvčátko z kolonie. Květy. 1972, roč. 22, č. 35, s. 41. < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 6.9.2020
Ne, není to veledílo televizní tvorby, ale tak bezvadně napsané postavičky a originální - přitom vlastně běžné - situace se vidí málokdy. A spojení s dechovkou je jedinečné a dnes už těžko opakovatelné.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 27.10.2014
Pro oddych i pousmání
Seriál z hornického prostředí o soužití svérázného kapelníka hornické dechovky se zeťem - dispečerem. Popisuje pravdivě rozpory mezi mladou, dravou, nastupující generací, která je zde prezentována hlavně rolí dispečera Dušana Rygela v podání Jaroslava Kaňkovského a generací rodičů - v seriálu představovanou hlavně nesmlouvavým štajgrem Leopoldem Juřicou ztvárněnou Josefem Kobrem.
Přestože je seriál již více než 40 let starý, hlavní generační rozpor neztratil nic na své aktuálnosti. Pouze se dnes řeší jinými prostředky - úměrně změněné technické podstatě života současné společnosti.
Seriál potěší zejména příznivce dechovky, protože je doslova prošpikován dechovou hudbou. Mám na mysli onu klasickou dechovku druhé poloviny 20.století, nikoliv dechovkovou modernu představovanou orchestry z jižní Moravy.
Kromě dechové hudby je zde mnoho vtipných dialogů i nečekaných zvratů v zásadě rodinného charakteru.
Zejména střední, ale hlavně starší generaci jistě tento seriál osloví. Je jen škoda, že televize mu již dlouho nevěnuje pozornost.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.6.2014
Dychovku príliš nemusím, ale vždy ma bavilo sledovať hudobné skúšky akéhokoľvek žánru, či už v reále alebo vo filme. V tomto ostravskom seriáli si scén zo skúšobne užijeme hojne, niekedy dosť bujné osadenstvo kapely s prehľadom zvláda roztomilý despota, prísny štajgr a otec rodu v jednej osobe. Doma mu to tiež dosť často iskrí, hlavne po nasťahovaní sa svojbytného zaťa a následných medzigeneračných stretoch.
Niektoré veci už sú dnes pasé, napríklad ono medzigeneračné spolužitie, situácia, že sa dvaja mladí ľudia po svatbe rozhodnú dobrovoľne bývať v panelákovom byte s rodičmi je dnes už nie veľmi predstaviteľná. Alebo viac ako 10 členná kapela príde na návštevu, dlho do noci hrá a spieva a nikomu z panelákových susedov to nevadí. Taktiež v poslednej časti sa členstva v kapele domáhajúca banda puberťákov je už dnes asi vyhynutý druh.
Herecké iskrenie ústrednej rodinnej štvorice Kobr, Kaňkovský, Chmelová, Preislerová nemá chybu, zahanbiť sa nedajú ani dychovkári Müller, Čáp a Vochoč (z ostatných mám pocit, že sú to reálni zaslúžilí fúkači a pevci) a občas sa pripletie aj sused Emil Horváth starší.
Vtipné bolo tiež sledovať, ako (asi vďaka postupujúcej normalizácii) psychedelický plagát Jimiho Hendrixa nad Dušanovým enertainment centrom (gramec, kotúčák, kopa reprákov a zmeť káblov) nahrádza podobizeň Věry Špinarovej.
Milý humor, optimistická atmosféra a balzám na dušu v dnešnej dobe.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 14.1.2012
Ten seriál se mi líbil už jako studentíkovi. V přehršli populární hudby i ta hornická dechovka byla příjemná - když se to nepřehání proč ne? Písničky na bálech rádi všichni zpíváme a vyřváváme. :-)
Ale ten seriál měl i trochu, spíš hodně, ze života - lidi a generace se mají domlouvat a ne se napadat.
V uplynulých letec to opakovala TV snad jen jednou - podařilo se mi to nějak nahrát a rád si občas něco z toho pustím.
Reklama
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 17.3.2010
Z dětství si velice dobře tento seriál pamatuju,snad mě tenkrát ani ta dechovka nevadila.Škoda,mám pocit,že příběhy svérázného tatíka nikdy neopakovali.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 22.2.2010
Na ostravského štajgra Juřicu a jeho věčné hádky s tvrdohlavým zeťákem Dušanem si moc dobře pamatuju ještě z dětství. Nasmáli jsme se dost a dost, akorát ta dechovka nás s bráchou silně nebavila. Zato babička byla ve svém živlu a čile si s hornickou kapelou notovala.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film