Zari
ohodnotit

Takový je život

Další název:
Román pražské pradleny; Taký je život (SK); Such Is Life; The Story of a Prague Washerwoman
Žánr:
Rok:
1929
Délka:
63 minut
Premiéra v ČR:
9.5.1930
„Román pražské pradleny - Muž alkoholik prohýřil těžce vydělané peníze s milenkou. Když žena podlehne následkům úrazu, zúčastní se manžel, rodina a sousedé prostého pohřbu.“

Obsah filmu Takový je život

 
Autorský snímek německého režiséra Carla Junghanse zachycuje tragický příběh stárnoucí pradleny, z jejíž dřiny těží prostopášný manžel – násilník a alkoholik. Film se liší od běžné dobové produkce odvážným střihem, který připomíná estetiku sovětského filmu. Zrychlený střih vytváří emotivní a symbolickou rovinu a zároveň posiluje sociální dimenzi filmu: zlost manželské hádky, zběsilost tance na hospodském stole, tíha osudu pradleny procházející mezi skličujícími sochami. Navzdory nástupu zvukového filmu na konci 20. let snímek vznikl jako němý, což se podepsalo na jeho finančním neúspěchu. Přesto patří mezi uznávané filmy vrcholné němé éry...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
dvd obal trailer
Distributor v ČR:
Starfilm
 
 
Jazyková verze:
česká
 
 
Distribuční verze:
česky
 
 
Zvuk:
němý
 
 
Obnovená premiéra v ČR:
20.10.2016
 
 
Přístupno:
pro všechny
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Takový je život >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

martin.stusak.9
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 30.8.2024
Němý československý film německého   režiséra a scénáristy Carla Junghanse, je   považován za významný příspěvek   československé kinematografii, který   představuje odklon od konvenčnějších   filmových stylů své doby. Jeho zkoumání   sociálních otázek a novátorský přístup   vyprávění příběhu dokonce zajistily místo v   dějinách filmu. A tak je dobře, že se film   zachoval a že jej lze shlédnout i dnes. I přes   své stáří i nadále získává pozitivní   ohlasy právě pro ten svůj novátorský   přístup k sociálnímu realismu a dynamickému   vizuálnímu stylu. Příběh se zabývá tématy   chudoby, alkoholismu a sociální nerovnosti a   nabízí tak dojemný obraz života v   Československu na počátku 20. století. Carl   Junghans impozantně pojal autentičnost a   emocionální působivost v zobrazení chudoby a   sociálních problémů, přičemž silně   vyvolává soucit s postavami a jejich bojem.   Vizuální styl, který plně využívá   dynamický střih, expresivní úhel kamery a   působivé vizuální prvky přispívající k   silné a sugestivní atmosféře filmu, byl   ovlivněn sovětskou teorií montáže, který byl   často zmiňován jako samotný vrchol pojetí. V   oblasti filmu a filmového výtvarné umění má   tak snímek nemalý historický význam. A co se   týče vyjádření dané problematiky, má   nemalý význam společenský. Tenhle film je   potřeba vidět, neb spousta dějových odvětví   je dokonce i nadčasové. A snad i kvůli Theodoru   Pištěkovi, který je tu v roli, dle toho jak ho   známe z pozdějších zvukových filmů, opravdu   netypické.


Hodnocení:n12345678910
Reklama
Takový je život (1929)Takový je život (1929)Takový je život (1929)Takový je život (1929)
Reklama