Obsah filmu Stupně poražených
Film Julia Matuly Stupně poražených čerpá námětově z dosud "nezpracovaného" prostředí našich reprezerltantů v moderním pětiboji. Snaží se sice o co nejširší obraz sportovního nasazení i soukromého životního zázemí jednotlivých závodníků a jejich vzájemných vztahů, ale nemenší pozornost věnuje zákulisí vrcholového sportu a odhaluje nečestné machinace i podvodné praktiky placených funkcionářů, kteři usilovněji a bezohledněii než jejich svěřenci na sportovních kolbištích bojují za své pozice a za svá více než dobrá bydla. Jejich prototyp jsou představitelé sportovního svazu Lála a oportunistický funkcionář Liška. Ti prosadí nezkušeného...
Film Julia Matuly Stupně poražených čerpá námětově z dosud "nezpracovaného" prostředí našich reprezerltantů v moderním pětiboji. Snaží se sice o co nejširší obraz sportovního nasazení i soukromého životního zázemí jednotlivých závodníků a jejich vzájemných vztahů, ale nemenší pozornost věnuje zákulisí vrcholového sportu a odhaluje nečestné machinace i podvodné praktiky placených funkcionářů, kteři usilovněji a bezohledněii než jejich svěřenci na sportovních kolbištích bojují za své pozice a za svá více než dobrá bydla. Jejich prototyp jsou představitelé sportovního svazu Lála a oportunistický funkcionář Liška. Ti prosadí nezkušeného trenéra Tomšovského, který napáchá více škod y než užitku.
To vše tvůrci sledují jaksi zprostředkovaně očima jednoho ze svých hrdinů ~ mladého filmaře Martina Rovného, pokoušejícího se připravit pravdivý film o našem vrcholovém sportu.
Režisér Matula sám bývalý špičkový pětibojař pomýšlel na film z prostředi "svého" sportu již dávno. Natočil mj. dokument ,5 X trenér o známém pětibojařském odborní.kovi Karlovi Bártů. Ve Stupních poražených si však se spoluscenáristou Milanem Ležákem vzali zřejmě příliš velké sousto a pokusili se "postihnout" příliš mnoho věcí najednou. Proto se nevyhnuli určité schematičnosti a povrchnosti ve zpracování jistě zajímavého a atraktivního tématu.
(Zdroj: -Bk- Filmový přehled 1988/11, str. 25.) < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 29.7.2022
- “Zřejmě si soudruzi neuvědomujete, jak málo schází k tomu, abyste přestali být preferovaným sportem.”
- “My jsme teď ve stádiu přestavby. Kádrově přehodnocujeme střediska a já si myslím, že máme dobré reálné perspektivy. Rozhodně o budoucnost nemusíme mít žádné obavy.”
- “Dáme vám ještě rok. Výkonnostní cíl pro mistrovství světa zisk medaile zůstává.”
Filmový pohled na dění kolem sportu a to jak na straně sportovců, tak i na straně stranického orgánu. Vyhrát mistrovství světa, v tomto případě v pětiboji, byla nejen věc ryze sportovní. Byla to věc především stranická a proto se k tomu přistupovalo právě stranicky a hlavně zodpovědně. Neúspěch by to mělo následky nejen z kádrového hlediska. Inu, politika byla ve všem a tak to také podle toho vypadalo. Snímek má mít kritický pohled, avšak úplně není jasné, jakým směrem. Ke sportovcům nebo ke stranickému orgánu? Obě strany jsou po dějové stránce vyrovnané a to tu jsou také u vybraných sportovců i problémy soukromé. Ty se zdají být na jednu stránku vcelku zbytečné, ale na druhou stránku zase, jen tak na odlehčení od hlavního děje, proč ne. Celé je to natočeno docela zajímavým stylem. Nejeví se to jen jako sportovní film, ale některé scény i jako publicistika. To všemu kupodivu dává ohromnou reálnost. Snímek je bohužel moc brzy pozapomenutý a v podstatě ani není divu. Ten mocný stranický orgán, mající nad vším a nade všemi pevnou ruku, je na dnešní dobu jako rozbuška. Ale zase to ukazuje, jak to za socialismu v oblasti sportu tak nějak bylo. I ten kádrový marast na konci, kdy se rozhodlo, kdo nakonec po tvrdé přípravě na mistrovství světa pojede a kdo ne. A kdo ne, tak z jakého důvodu. Dnes pro mnohé naprosto neuvěřitelné. Na snímku pracoval, jinak tvůrčně na mladé lidi zaměřený, režisér Julius Matula, který pracoval i na scénáři. A tak snad popisoval situace ze svých vlastních zkušeností, neboť se sám sportovně prosadil v pětiboji. Snímek ´Fair Play´ (2014) se svojí vlastní sportovní problematikou, tento starší výborně doplňuje.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 6.9.2019
Film byl natočen v roce 1988 a zřejmě do kin hned nešel, také, kdo by chodil do kina na čs. sportovní film. Ale, když jej shlédnete v televizi, tak film zase tak zle nevyznívá. Co nám děj nabízí, pomluvy, udávání, sexování. Korunu všemu nasazuje Jan Hartl, v roli pomalu myslícího investigativního filmaře, který připravuje asi film nebo seriál, který bude zralý na Oskara. Jinak bylo až příliš přesoudruhováno, nic nemám proti filmu, stačí pro jedno shlédnutí.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 12.4.2011
Film ze sportovního prostředí. Onou sportovní disciplínou, kolem které se to všechno točí je Moderní pětiboj. Co o tomto sportu víte? Dokázali byste vyjmenovat všech pět disciplín ze kterých se Moderní pětoboj sestává? Film byl natočen rok před pádem režimu. Do jaké míry je příběh věrohodný mohou posoudit ti, kteří se vrcholovým sportem zaobírají. Vzájemná rivalita, pomluvy, intriky, zákeřnosti i poctivý boj - to vše je v tomto filmu zahrnuto. Kritika snímku se zaměřuje nejen na způsob trenování, životosprávu sportovců, ale také na chování bafuňářů. Konflikty mezi soupeři jsou na denním pořádku. Film se mi nereálný nezdál. Dnes jsme třeba svědky i smutných situací, kdy se způsob trénování stává motivem k rozpadu rodinných vztahů.