Počet zajímavostí k filmu Star Trek II: Khanův hněv: 2
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 23.6.2009
Zločince Khana jsme mohli vidět v epizodě klasické série s názvem Space seed (Vesmírné sémě).
Leonard Nimoy zprvu nechtěl ve druhém pokračování vůbec hrát. Nelíbily se mu první návrhy scénáře. Chtěl s postavou Spocka zcela skončit. Podle původního plánu měl Spock zemřít na počátku děje, později se ale rozhodlo nechat jeho smrt až nakonec.
Po konečných úpravách scénáře Nimoy souhlasil a podepsal smlouvu k účasti.
Když se o Spockově plánované smrti dozvěděli fanoušci Star Treku, uspořádali mnoho protestů. Autor námětu, Harve Bennett, proto výsledný scénář upravil tak, aby měl otevřený konec. Záměrem bylo naznačit tak plánované třetí pokračování, aby fanoušky trochu uklidnil.
Scéna, ve které Spock na konci filmu umírá, byla z velké části vypracována Williamem Shatnerem a Leonardem Nimoyem.
Gene Roddenberry byl od začátku projektu druhého dílu odsunut stranou. Roddenberry vypracoval pro druhý díl svůj vlastní scénář, ale byl odmítnut. Působil jako poradce filmu. Zasílal tvůrcům své náměty a nápady, ti ale dostali příkaz od vedení společnosti Paramount, aby jeho návrhy ignorovali.
Gene Roddenberry byl také nespokojen s plánovanou smrtí Spocka. Harve Bennett v rozhovoru později prozradil, že dle jeho mínění se nespokojený Roddenberry postaral o to, aby se o plánované Spockově smrti dozvěděl tisk a fanoušci předem.
Všechny kulisy byly ještě k dispozici z prvního dílu, byly ale značně předělány. Můstek lodi Reliant je sestaven z mírně upravených kulis můstku Enterprise.
Natáčení trvalo pouhých 43 dní, což je podstatné snížení oproti dlouhé době výroby prvního dílu.
Kvůli úsporám rozpočtu se dva hlavní protivníci, Kirk a Khan, vůbec nesetkají tváří v tvář. Vše je tak omezeno na bitvu obou lodí. Ve scénáři bylo vzájemné setkání samozřejmě plánováno, ale kvůli úsporám se nemohlo uskutečnit. Realizační tým si dal za cíl snížit rozpočet, aby se vyhnuli extrémně vysokým nákladům prvního dílu.
Nicholas Meyer chtěl tento díl nazvat “Neobjevená země”, ale nebylo to prosazeno. Tímto názvem se později označilo šesté pokračování.
Rozpočet filmu činil pouhých 11 Miliónů dolarů, což je podstatné snížení oproti velkému rozpočtu prvního dílu.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 23.10.2013
Toto je jediný film z řady, kde loď Federace používá ke střelbě lodní fázery. V následujících pěti filmech používají všechny lodě Federace ke střelbě fotonová torpéda.
Tento film je také jediný s posádkou klasické série, ve kterém nevystupuje žádný Klingon.