Obsah filmu Prokop Diviš
Od nejstarších dob si bezradné lidstvo v primitivních představách ztotožňovalo hrůznou sílu blesku s hněvem božstev. Katolická církev pak s božími úmysly. Kněží označovali blesk za projev božího trestu. Byl to jeden ze způsobů, jak udržovat věřící v nevědomosti. Proto bylo většině církevních hodnostářů proti mysli přijmout názor, že blesk je slepá přírodní síla, kterou lze ovládnout. Člověkem, který tuto myšlenku dokázal, byl vynálezce prvního hromosvodu na světě Prokop Diviš. Jelikož byl Diviš knězem premonstrátského řádu, bylo jeho bádání, ve srovnání s ostatními učenci té doby, omezené. Výsledky své práce musel předkládat svým nadřízeným...
Od nejstarších dob si bezradné lidstvo v primitivních představách ztotožňovalo hrůznou sílu blesku s hněvem božstev. Katolická církev pak s božími úmysly. Kněží označovali blesk za projev božího trestu. Byl to jeden ze způsobů, jak udržovat věřící v nevědomosti. Proto bylo většině církevních hodnostářů proti mysli přijmout názor, že blesk je slepá přírodní síla, kterou lze ovládnout. Člověkem, který tuto myšlenku dokázal, byl vynálezce prvního hromosvodu na světě Prokop Diviš. Jelikož byl Diviš knězem premonstrátského řádu, bylo jeho bádání, ve srovnání s ostatními učenci té doby, omezené. Výsledky své práce musel předkládat svým nadřízeným ke schválení. Jeho dochované rukopisy jsou dokladem jeho marné snahy smířit světské názory s názory církevními. Hodnotou svých výzkumů bývá Prokop Diviš srovnáván s Benjaminem Franklinem, kterému bývá prvenství vynálezu hromosvodu přiznáváno. Faktem ale je, že uzemněný hromosvod v Příměticích s úspěchem fungoval dříve než Franklinův ve Filadelfii.
Prokop Diviš byla badatel velmi mnohostranný. Většina jeho objevů vznikla za jeho působení na faře v Příměticích u Znojma. A právě toto období zachycuje televizní inscenace. V titulní roli si připomeneme herecké mistrovství Miloše Nedbala. Vynálezce Prokop Diviš se narodil 26. března 1698.
Televizní hra o českém vynálezci hromosvodu Prokopu Divišovi byla natočena v brněnském televizním studiu v roce 1977. Aby mohla hra, jejímž hrdinou je katolický kněz, vůbec spatřit světlo obrazovky, bylo v době vzniku naprosto nezbytné vyložit některé církevní vztahy poněkud nepříznivěji, než odpovídalo realitě. Jednu ze svých posledních velkých rolí zde vytvořil Miloš Nedbal.
Zdroj: Česká televize < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 8.5.2020
Zdařilá životopisná inscenace natočená v brněnském studiu ČST. Jen jsem nikdy nepochopil v 70. a 80.letech běžnou praxi, která obsazovala do hlavních rolí věcí natáčených ve studiích bývalé federální ČST v Brně a Ostravě velmi často (téměř vždy) pražské herce. Miloš Nedbal byl bezesporu výborný herec ale napadá mě hned několik jeho brněnských kolegů, kteří by tuto roli zvládli stejně dobře. Patrně šlo o nějakou direktivu z "vyšších" míst. Jinak si tento nelogický postup nedokážu vysvětlit.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 9.6.2019
Běžná inscenace s několika záběry v exteriérech. Velmi dobří herci, ale celé se to táhne. Přesto je to zajímavý pohled do myšlení tehdejších lidí a na „práci“ udavačů.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.2.2009
Československá televize v minulosti natočila celou řadu děl věnovaných buď nějaké významné osobnosti naši historie a nebo historii samé. Takové TV hry, filmy a inscenace byly vždy diváky vítané. V černobílém snímku Prokop Diviš se této postavy skvěle zhostil Miloš Nedbal. Sledujeme jeho boj o vynaléz bleskosvodu nejen s konzervatismem katolické církve, ale i neochotou novinku přijmout a bigotností vesničanů.