Obsah filmu Měsíc nad řekou
Filmový přepis impresionistického dramatu Fráni Šrámka představuje v kontextu domácí tvorby 50. let nečekané vybočení ze socialisticko-realistických schémat. Na pozadí příprav abiturientského srazu dávných spolužáků z gymnázia lyrický snímek konfrontuje vztahy, touhy a emoce generací rodičů a jejich dětí.
Staří spolužáci z gymnázia chystají abiturientský večírek, kterého se má zúčastnit také místní obchodník Jan Hlubina. Jeho žena se marně snaží setkání utajit - bojí se, že by se manžel styděl za své promarněné životní šance. Hlubina totiž patřil k nejnadanějším studentům, ale po maturitě onemocněl a usadil se ve městě, kde provozuje...
Filmový přepis impresionistického dramatu Fráni Šrámka představuje v kontextu domácí tvorby 50. let nečekané vybočení ze socialisticko-realistických schémat. Na pozadí příprav abiturientského srazu dávných spolužáků z gymnázia lyrický snímek konfrontuje vztahy, touhy a emoce generací rodičů a jejich dětí.
Staří spolužáci z gymnázia chystají abiturientský večírek, kterého se má zúčastnit také místní obchodník Jan Hlubina. Jeho žena se marně snaží setkání utajit - bojí se, že by se manžel styděl za své promarněné životní šance. Hlubina totiž patřil k nejnadanějším studentům, ale po maturitě onemocněl a usadil se ve městě, kde provozuje papírnictví. Na setkání přijíždí také Hlubinův nejlepší přítel Roškot se synem Vilíkem. Mezitím, co se všichni vypraví na sraz, sejde se Hlubinová dcera Slávka s Vilíkem a během společně stráveného večera se sblíží. Takové jsou základní dějové motivy filmového přepisu divadelní hry Fráni Šrámka Měsíc nad řekou. Namísto dramatických zvratů klade snímek hlavní důraz na lyrické vyjádření pocitů příslušníků dvou odlišných generací. Režisér filmu Václav Krška (Ohnivé léto, Řeka čaruje, Stříbrný vítr) neupustil od lyrismu ani počátkem padesátých let, kdy filmová dramaturgie upřednostňovala budovatelskou tématiku s příběhy z dělnického prostředí nebo z období revoluční historie. Měsíc nad řekou, pojednávající o niterných emocích několika ne-hrdinských postav, tak znamenal vybočení ze socialisticko-realistických kánonů (ve stejném roce vstoupily do kin snímky jako Boto-stroj nebo Přicházejí z tmy). Nostalgickou atmosféru významně podpořila práce kamery, emotivní hudba a výkony všech hereckých protagonistů, kteří civilně interpretovali Šrámkův poetický jazyk.
(lusk)
katalog 1. Festivalu nad řekou < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 19.7.2020
Film zejména o mládí. A o tom, kdy se člověk ocitá na druhé straně. Krásná poetika Fráni Šrámka citlivě natočená Václavem Krškou a lyricky nasnímaná Ferdinandem Pečenkou. Poslední filmová role Jiřího Plachého.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 4.5.2018
Afektované, přehrávané, dějově nudné. Poloromantická podivnost, která mne vůbec nezaujala a teprve nyní jsem to viděl celé až do konce. Měl bych si za to dát nějakou tu odměnu.+++++++
Tak on z mého pohledu nestál celý film za nic, ale ten klavír v pozadí to kazil ještě více. Naštěstí jej občas vystřídaly jiné hudební nástroje. Pro mne děsivě nudné se sáhodlouhým dialogem.
20220528
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 23.6.2015
Představím-li i tu hrůznou dobu politických procesů a cenzura pustí takovýto film, žádná agitka, žádné budování, ale příběh o stárnoucích abiturientech, kteří vzpomínají na mládí a co jim život dal a vzal. Hodí se to pro ten čas. To musel být nějaký omyl. Pro mě je to ten nejkrásnější český film té doby a zvláště ta kamera, ty obrázky jsou všeříkající. Je to filmový příběh, vůbec nepřipomíná divadlo. Na sto procent se vždy rád podívám.
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 6.3.2013
Bratříček mnohem lepšího Stříbrného větru se narodil jako uskřípnutý mrzáček. Obrazová a poetická složka zde tentokrát ustoupila nesmyslným, malicherným a bezobsažným konverzačním přestřelkám, jež nevyjadřují nic, anebo jen málo. Hrdému orlu Šrámkova anarchického básnického vzletu poněkud zplihl brk, ztěžknul mu zadek a on spadnul jako slepice na domácí dvorek, kde teď pitomě kdáká, ani vajíčka nesnášeje.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 19.7.2010
Vynikající role pro Danu Medřickou v postavě dosud neprovdané Slávky stojící mezi pošetilostí mládí a pošetilostí stáří a mající nadhled nad oběma, přesto neschopna určit svůj osud sama. Filmu lze vytknout jistou statičnost, danou zřejmě předlohou určenou pro divadla. Naopak výprava a osvětlení jednotlivých scén jsou vypiplané do detailů. Bezesporu jeden z nejlepších českých filmů padesátých let.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 4.10.2009
V tomto filmu se sešli hned tři moji oblíbení herci: paní Baldová - jako vždy ustaraná maminka se srdcem na dlani, krásná a romanticky zasněná Dana Medřická a mladičký Eduard Cupák, už tehdy jiskřící talentem. I když dnes už ani jeden z nich nežije,zůstala tu po nich krásná vzpomínka na to, jak tenkrát ještě plul po řece Otavě za vorem vor...
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 26.9.2006
Měsíc nad řekou
Nádherný poetický film s výbornými hereckými výkony. Dnes jmenuji paní Zdenku Baldovou jako p.Hlubinovou, protože má výročí úmrtí, jako vzpomínku na její herecké umění, a vedle ní vynikající pan Zdeněk Štěpánek a Dana Medřická v rolích manžela a dcery Hlubinových.....
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film