Obsah filmu McCabe a paní Millerová
Píše se rok 1901 a do deštěm zmáčeného hornického městečka na úpatí zalesněných kopců přijíždí cizinec jménem John Q. McCabe (Warren Beatty). Bývalý hazardní hráč otevírá v nehostinně vyhlížející osadě nevěstinec, který se s příchodem protřelé prostitutky a posléze obchodní partnerky Constance Millerové (Julie Christieová) mění v prosperující podnik. Jednoho dne však zástupci velké důlní společnosti projeví zájem odkoupit McCabův zrealizovaný sen. Hrdý podnikatel odmítá a příchod najatých pistolníků bez skrupulí je jen otázkou času. Konvenční námět posloužil Robertu Altmanovi jako východisko pro jeho dnes již legendární revizi westernového...
Píše se rok 1901 a do deštěm zmáčeného hornického městečka na úpatí zalesněných kopců přijíždí cizinec jménem John Q. McCabe (Warren Beatty). Bývalý hazardní hráč otevírá v nehostinně vyhlížející osadě nevěstinec, který se s příchodem protřelé prostitutky a posléze obchodní partnerky Constance Millerové (Julie Christieová) mění v prosperující podnik. Jednoho dne však zástupci velké důlní společnosti projeví zájem odkoupit McCabův zrealizovaný sen. Hrdý podnikatel odmítá a příchod najatých pistolníků bez skrupulí je jen otázkou času. Konvenční námět posloužil Robertu Altmanovi jako východisko pro jeho dnes již legendární revizi westernového žánru. Důrazem na psychologii postav navazuje na Anthonyho Manna či Sama Peckinpaha, melancholickým hrdinou na hranici odcházejících starých časů a pokroku na obzoru zase připomene Fordova Muže, který zastřelil Liberty Valance či Jarmuschova Mrtvého muže. Podmanivé balady Leonarda Cohena a obraz připomínající dobové fotografie zesilují elegické ladění „podzimního“ westernu, zatímco panoramatické celky na postavy jako součásti prostředí a vícevrstevnatý zvuk násobí realismus jednoho z nejdůležitějších filmů 70. let.
(43. MFF Karlovy Vary, 2008) < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 14.8.2021
Kterak hazardní hráč se schopnou prostitutkou vybudovali vznešený bordel v malém hornickém městečku, aby byli tak úspěšní, že se je rozhodne donutit prodat svůj majetek, jak by se dnes řeklo, místní mafie. Anti-Western v neobvyklém kabátě působí krapet neokázale, ale překvapuje svým nihilismem. Tady rozhodně nejde o nějaký záživný rodokapsový příběh. Jen se poukazuje na svobodné podnikání s ironickým koncem, který diváka vyvádí z rovnováhy, neb nic tady není takové, jak se zdá a nikdo není tím, kým si myslí že je. Vše je náhodné, neočekávané, místy až absurdní. Vizuální stránka je nadměrně realistická, neb se při natáčení žádná umělá světla nepoužívala. Jen přítomné svíčky či petrolejky. Děj příběhu v podstatě skromný, ale vygradovaný. Možná to přijde neuvěřitelné, ale snímek se považuje za jeden z velkých mistrovských filmových děl a jeden z vynikajících ze sedmdesátých let. Svým způsobem se jedná o ´filmovou báseň žalostného druhu, proložená hlubokou, ale potlačenou touhou po lásce a smrti´. Uchvacuje harmonická atmosféra. Z filmu je doslova cítit určitá depresivita nehostinné oblasti, zima a sociální nesouměrnost. Neobvyklý je i soundtrack, který je dobrou kombinací s obrazem. A co je nejhlavnější, není tu zvýrazněn žádný hrdina. Každý je tu prostě sám za sebe se svým osudem a schopnostmi. Takže tradiční westernové hodnoty se tu budou hledat marně. Inu snímek jen pro určitý okruh diváků. Za zmínku určitě také stojí, že tu lze spatřit Terence Hilla, který, na rozdíl od Buda Spencera, po herecké stránce zůstal věrný westernovému žánru.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 20.5.2012
Užasná hudba a úžasný závěr, úžasný parní stroj, ale vše ostatní bylo takové nemastné neslané. Nicméně to ukázalo pravé klíčící zrno kapitalismu, jehož strom už dneska můžeme vidět po celém světě.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 25.1.2009
Hmm tak tohle pro mě zrovna moc nebylo, prostředí dobrý rozestavěné město na divokém západ a spolupráce "podnikatelů" kteří si zakladají ten nejroztomilejší bordýlek na světě, tohle by šlo, ale to jsem chytl v prvních dvaceti minutách a potom už to bylo jenom zdlouhavý cosi, film se rychle vydal a pak nudil hrozně pomalým tempem...