reklama
 
ohodnotit

Inland Empire

Rok:
2006
Délka:
181 minut
Premiéra v ČR:
12.7.2007
„Nový film Davida Lynche. Mysteriózní drama s Laurou Dern a Jeremy Ironsem.“
Popis / Obsah / Info k filmu Inland Empire
DAVID LYNCH – INLAND EMPIRE 2006

Už samotný název tohoto podivného tři hodiny dlouhého snímku je zvláštní a odvolává se (stejně jako původní film Mulholland Drive) na určitou lokalitu. Ovšem název se dá také přeložit jako „Vnitřní území“. To je podstatné pro tento film, protože toho „uvnitř“, je tam mnoho.

Lynch nám servíruje své podivném výmysly už delší dobu, ale tímto snad překonal sám sebe. Jeho rukopis je velmi znatelný a hlavně nezaměnitelný. Jeho typicky tmavé interiéry osvětlené podivnými lampami, kouř, blikání i blesky, šum, zpěv ženy s oponou …. patří k jeho tvorbě a neobjevují se ve snímcích bez účelně. Mají vždy své opodstatnění i důvod. Jedno nepsané pravidlo pro „Lynchovinu“ se dá použít všude. Když se objeví blesky, modrá barva a nebo kouř, přecházíme s dějem filmu z reality do snu nebo obráceně.

Snímek Inland Empire se skládá hned z několika rovin. Tím se zdá složitější. Ale není to pravda. Když se na to podíváme s nadhledem, jde o klasický model Lynchova vyprávění příběhu.

Složitost je tentokrát větší v tom, že jak ve filmu, tak v realitě vystupují stejní lidé:

Laura: v realitě bohatá žena, ve filmu upadá do chudoby.
Lauřin manžel: v realitě boháč, ve filmu chuďas žijící s Laurou
Krasavec (Justin Theroux): v realitě záletník, ve filmu boháč.
Podivný polský muž: v realitě …...., ve filmu Fantom.
Prostitutky: v realitě nejsou, ve filmu jsou a objevují se i v pocitech a svědomí Laury (nebo halucinacích – chceme-li).

Počátek filmu je dost složitý a ukazuje poměrně hodně příběhů, které dohromady vůbec nedávají smysl. Vše se ale objasní postupně. Jako první rozdělení filmu se dá použít Lynchova nápověda v podobě jazyka. Není náhodou, že někdy se mluví anglicky (pro nás přeložené do češtiny) a pak polsky (pro nás bez překladu, kdy musíme mít zapnuté titulky). Scény mluvené v polském jazyce jsou chronologicky nejmladší a ukazující na mládí hlavní hrdinky filmu.

Další rovina snímku je rozdělena hned na dvě části. První je realita, kdy hlavní představitelka, říkejme Laura (podle jejího pravého jména) žije ve svém přepychovém domě se služebnictvem a svým manželem. Nemá co na práci a tak si užívá s kamarádkami. Je znuděná a tak se pokusí si najít nějaké povyražení, které naruší její poklidný život. Získat roli ve filmu. Druhá část druhé roviny je natáčení filmu samotného, který schválně vypadá jako její život - bohaté ženušky.

Třetí rovina je pak Lauřina porucha mysli, kdy se jí bortí svět a přestává rozeznávat natáčení od reality, má halucinace nebo sny. Toť málo do začátku.

Ohledně králíků se zmíním jen letmo. Přiznám se, že sám nevím, proč se tam objevují a proč jsou zrovna v místnosti, kde se nachází i plačící žena. Nicméně jsem jednou slyšel, že sám Lynch natočil skoro hodinový film s těmito králíky, který tak i nazval. Snímek se příliš nechytl a žádná společnost jej nechtěla vydat. Lynch ale měl svou vizi a tak jej natočil na vlastní náklady. Aby si udělal reklamu, zakomponoval je do tohoto filmu. Já osobně jim nepřikládám žádný jiný význam než vizuální.


1. důležitá scéna:
První scéna ukazuje točící se desku doplněnou šumem a hlásáním. Pak zpěv a jdoucí ženu s mužem do pokoje za účelem sexu, jejichž obličeje jsou rozmazané – schválně. Dále pak probíhá rozhovor a dozvídáme se, že žena je prostitutka. Jen nevíme která. Pak přejíždí obraz na plačící ženu v pokoji, která sleduje televizor, ve kterém běží zrychleně následující děj filmu. Žena jen sedí a pozoruje co se děje. Pro nás přichází nápověda v podobě zachycení na pár vteřin kamery. Mám na mysli objektiv kamery, který nevím přesně nač poukazuje. Snad na to, že na to máme nahlížet s odstupem, nebo že budeme sledovat děj, který se bude týkat této ženy. A to je právě ono. Celý film to vypadá, že žena sledující telelvizi ve svém pokoji, která se objevuje v celém filmu jen velmi málo a pouze ve scénách mluvených v polském jazyce, není důležitá, ale omyl je pravdou. Na konci se dozvídáme, že tato žena je vlastně hlavní hrdinkou celého snímku. Laura vejde v úplném konci do jejího pokoje, který jinak obývají králíci a obejme ji. Když už si chtějí dát polibek, Laura zmizí. Tím se dozvídáme, že je to jedna a tatáž osoba. To je důležité vědět, aby nám dávaly scény v polštině smysl.

2. důležitá scéna:
Důležitá scéna přichází hned záhy, kdy Lauru navštíví nová sousedka v podobě staré dámy, která se chová trochu podivně. Začne se vyptávat na její práci a pak odhalí kus pravdy našeho příběhu, když oznámí, že ve filmu se stane hnusná vražda a dojde k podvodu ze strany Laury. Také povídá o malém chlapci, který byl dlouho doma a když se konečně odvážil vyjít ven na svět, rovnováha zapracovala a vytvořil se odraz, který byl obráceným zrcadlem jeho osoby. Tím nám Lynch napovídá, co se bude dít. Ta je jejím vypravováním trochu znepokojena a tak schůzku ukončuje. Také padá zmínka o domě, který není prý z ulice vidět, ale je to ten dům, kde se pak skoro vše odehrává.

Vrátím se nyní k běžnému a vysvětlím nejprve to jednodušší. Laura je manželka bohatého muže a začíná točit film. O jejím kolegovi, černovlasém krasavci se říká, že je záletník a manžel Laury má strach, že ho jeho žena podvede a tak pozve krasavce na večeři. Tam mu vysvětluje, že jeho rodina je pro něho posvátná a nepřeje si, aby se něco takové stalo. Doslova mu vyhrožuje. Laura stále ponořená do své práce herečky chodí na natáčení a zamiluje se do krasavce.

3. důležitá scéna:
Přichází první důležitá scéna filmu. Kdy se režisér, asistent, Laura a krasavec scházejí ve filmovém ateliéru a zkoušejí jednu scénu nanečisto u stolu. Jsou vyrušeni nějakým hlukem, a krasavec se jde podívat, co to bylo. Jsou slyšet kroky a tak je sleduje. Běží a nakonec vše „zmizí tam, kde to ani zmizet nemohlo“. Toto je velmi důležité.

4. důležitá scéna:
Další scéna, co posouvá naše obzory blíže k pochopení, je ta, kdy dochází k podvodu ze strany Laury a má sex s krasavcem. Nejprve si libuje jak jej jejich styk skvělí a pak začíná povídat nesmysly. V hlavě se jí motá natáčení s realitou. Vypráví o jedné scéně, kdy zaparkuje vůz v uličce vzadu, jde na nákup. Když se z něho vrací, všímá si nápisu na kovových dveřích. Prochází jimi a chodby vedou do filmových ateliérů a Laura vidí sama sebe. Tu pak začne honit krasavec a vše vidíme z pohledu druhého – tak jak nám bylo napověděno hned v počátku filmu.

Laura svůj podvod vůči manželovi neunáší psychicky a její mysl se rozpadá. Přestává odlišovat realitu od natáčení a tak se to jeví i nám. Scény navazující na sebe ze odlišení. Dají se vlastně jen odlišit postavami. Třeba herečka, která vypovídá na stanici o tom, že ji někdo zhypnotizoval se zaraženým šroubovákem v břiše vůbec nezasahuje do reality Laury a je to jen herečka z natáčení. Tedy pokud je na scéně, jde o natáčení a ne o realitu. Vlastně veškeré scény týkající se šroubováku jsou z natáčení.

5. důležitá scéna:
Laura se vyspala s krasavcem v reálném světě a jak bylo řečeno dříve, její psychika to neunesla. Má z manžela strach a tak ji hlodá svědomí. Následuje několikaminutový obraz odbíhající od ostatního, který ukazuje její pokaženou mysl a pocity, kdy se Laura cítí jako pokoj plný prostitutek. Blikání světel, tančení, nesmyslné povídání o mužích.....

Dále popíši roli hlavní představitelky, abych osvětlil co patří do natáčení.

Filmová role Laury:
Laura jako bohatá žena hraje postavu, která se zamiluje do svého kamaráda (krasavce) a chce s ním být. Tento děj se vlastně odehrává i v realitě! Krasavec, jak se ukáže pak, je ženatý s ženou, která má na policejní stanici zaražený šroubovák v břiše a mají spolu děti. Laura jej pak přijde navštívit domů za účelem sexu a je překvapena, že jeho žena je doma. Nahlas řekne, že měli být pryč. Krasavcova žena ji pak fackuje za každé vyslovené „Miluji tě!“. Laura ztrápená tím, že byla využita pro sex, upadá a rozpadá se jí život. Přichází o majetek a žije se svým manželem (kterého hraje stejný herec jako v jejím reálném životě) v malém domku. Oznámí mu, že čeká dítě. Ten ji pak na to zbije, protože si je jist, že nemůže mít dítě. Potomek je tedy krasavcův. Manžel jí oznamuje svůj odjezd s podivnou partou cirkusových lidí při venkovním grilování, kdy se polil kečupem. Pak Laura navštěvuje podivného a tichého psychologa, kde nám sděluje další běh natáčení. O tom, jak za alkohol spává s jinými muži, neváží si toho, kdo ji miluje a chce ji pomoci – viz povídání o tom, jak ji chtěl nějaký muž zabít ocelovou trubkou a ona ho při tom nakopala do rozkroku.... - protože miluje krasavce. Také se zmiňuje o polském muži jménem Fantom, který fanatizuje lidi. Ten hraje podstatnou roli. Toho pak hledá její chudý manžel a je mu u nějaké garáže v lese sděleno, že odjel do místa zvaného INLAND EMPIRE. Vše končí tím, že filmová manželka krasavce bodne šroubovákem Lauru na ulici za to, že se zamilovala do jejího muže. Laura umírá po divném vyprávění černošky a mladého páru na chodníku po vyplivnutí krve. Kamera odjíždí, klapka, stop a natáčení je u konce. Tím končí její role.

Realita Laury:
Laura je bohatá žena žijící poklidný život se svým manželem. Při práci na filmu se zamiluje do krasavce (jako ve filmu) a po jejich společném sexu se jí rozpadne mysl. Pak má halucinace. Na konci filmu pak Laura odejde z natáčení, režisér ji chválí a ona prochází jevištěm do hotelového pokoje číslo 47, kde se objevují dříve králíci a tam nachází plačící ženu, která vše sleduje v televizi. S tou se objímá a mizí – dozvídáme se, že je to jedna a ta samá.

Po cestě nahoru ještě zastřelí několika ranami z pistole podivného polského muže jako symbol zbavení se strachu z mládí, kdy s ním žila v Polsku jako jeho žena, kterou surově bil (viz krátké surové prostřihy) a podváděl. A dostáváme se k počátku filmu, kdy přichází na pokoj muž a žena s rozmazanými tvářemi. To byl právě jejich počátek a seznámení.

Laura tedy žila v mládí v Polsku a živila se jako prostitutka. Jednou šla s klientem (podivným polským mužem – ve filmu Fantom) na pokoj a on se jí ujal. Začali spolu žít, ale choval se k ní špatně. Laura celou tuhle část svého života vytěsnila, ale když hrála svou roli ve filmu, kde se objevily prostitutky, vše se spustilo a mysl se rozpadla.

Jediné, čemu doopravdy nerozumím je rozhovor dvou polských podivných mužů v začátku filmu, kdy jeden starý sedí na krásném sofa a druhý (podivný polský muž – fantom) mu neustále říká, že hledá průchod, že chce projít a jestli mu rozumí; který se odehrál v místnosti, do které nás zavedl jeden z králíků.

Pak přicházejí titulky, kde se objevují lidé buď z vyprávění tohoto filmu (žena s jednou nohou, druhá žena s opicí parodující René z filmu Lost Highway, černovlasá Camilla z filmu Mulholland Drive, muž řezající kmen stromu jako parodii na Twin peaks....) nebo z minulých Lychových snímků. Když jsem to viděl poprvé, trochu ve mně hrklo, protože jsem si myslel, že je to ukončení jeho filmové kariéry. Snad to tak není.

To je můj pohled na tento film a jeho vysvětlení.


Autor: mamonn

Popis / Obsah / Info k filmu Inland Empire
Po pěti letech přichází David Lynch s opusem, v němž patrně překonává další hranici ve svém velmi svobodomyslném a krajně subjektivním nakládání s médiem filmu. Uplatňuje v něm mimo jiné i svou zkušenost s transcendentální meditací. Titul Inland Empire lze překládat jako Vnitrozemní říše, ale je též názvem obydlené pouštní oblasti u Los Angeles (podobně jako název předcházejícího filmu Mulholland Drive).

Režisérovo vyjádření, že snímek pojednává „o ženě v nesnázích a o tajemství“, je krajně neurčité. Právě tak neurčité je ovšem dílo samotné. Je to film o filmu ve filmu. Protagonistkou je herečka Nikki. Ta má hrát v novém filmu ženu jménem Sue, která má milence Billyho. Zjistí, že se jedná o remake starého polského snímku, který nikdy nebyl dokončen, protože během realizace došlo k tragédii. Nikki se postupně proměňuje v Sue a divák začíná ztrácet přehled, kým její představitelka Laura Dernová právě je. Do natáčení fiktivního filmu se prolíná příběh původního filmu a v další rovině se objevují obtížně zařaditelné postavy včetně několika prostitutek a záhadných Poláků.

Své místo tu má i podivný sitcom, v němž vystupují tři člověkokrálíci (lidské postavy s králičími hlavami a packami) a jenž patrně vychází z Lynchovy internetové série. Kromě angličtiny se občas objevuje polština; ostatně, režisér realizoval své dílo převážně v Lodži. Kultovní filmař pracoval bez scénáře; herci dostali před každým natáčecím dnem jen pár stránek s textem. Poprvé také pracoval s (poněkud starší) digitální kamerou (Sony DSR-PD 150) a je rozhodnut točit v budoucnu jen digitálně. Obraz, který byl u Lynche vždy velmi výtvarný, tím ovšem ztrácí na kvalitě. Významná je opět zvuková dramaturgie. Neúnosná se může zdát tříhodinová délka. Časopis Time výstižně označil Inland Empire jako jeden z nejneproniknutelnějších filmů všech dob, který je příliš divný i na lynchovský standard.

Tomáš Bartošek, Filmový přehled 2007/8


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Inland Empire
David Lynch se vrací. A vrací se ve velkém, již od prvních minut předkládá vize absurdní, temné, působivé a natolik své. Jakoby od Příběhu Alvina Straighta sbíral síly právě na tento film, kde nešetřil stopáž ani divákovo oko. Film se nese v duchu Lost Highway a Mulholland Drive, ale zachází mnohem dál. Je příběhem herečky (Laura Dern) která čeká na svůj comeback, ten příchází v podobě scénáře, který je opředen záhadnou minulostí a prapodivné události na sebe nenechají dlouho čekat...


oficiální text distributora

Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

63.8 %
8   - curil
2   - hvezdyn
8   - Justik66
2   - FLA
8   - Edward52
5   - LenC2
6   - ignac1
4   - Chrustyn
1   - mat.ilda
6   - volam.sa.p
6   - vojtam
5   - Robinson
4   - Omnibus
9   - Mackaku
5   - Pardal
8   - Akana
8   - cerfik
9   - Zimmy871
8   - Ingrid
4   - K3

TV Program

ČT1 - Na kus řeči (2001) [TV pořad]

15:10 - 15:50

2 minut již uběhlo
38 minut zbývá do konce

ČT2 - Sedm divů Brazílie

14:40 - 15:35

32 minut již uběhlo
23 minut zbývá do konce

NOVA - Dr. House (2004) [TV seriál]

15:00 - 15:55

12 minut již uběhlo
43 minut zbývá do konce

Prima - Komisař Rex (1994) [TV seriál]

14:30 - 15:30

42 minut již uběhlo
18 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146255
Osobností: 621229
Fotografií: 550191
Plakátů: 262147
Obsahů a biografií: 134117

Poslední komentáře

Hollywoodská rošáda (1987)

Hollywoodská rošáda
Průměrná komedie,   černošský, režisér,   černošský herci. Film si   dělá legraci z   hollywoodských černošský   stereotypů ve filmu.   více >

Autor: curil | Hodnocení: 6 / 10

Horem Pádem (2004)

Horem Pádem
Nevzpomínám si, že bych se   při sledování tohoto filmu   smála, ale hořko mi bylo   ještě dlouho potom.Myslím,   že se dvojici Hřebejk -   více >

Autor: collen | Hodnocení: 8 / 10

Zábavy (1960)

Zábavy
Docela zajímavý příběh o   upřímném přátelství dvou   válečných veteránů má   slušnou výchozí situaci,   ale pak se dlouho nic neděje   a až více >

Autor: argenson | Hodnocení: 6 / 10

Liselotte von der Pfalz (1966)

Liselotte von der Pfalz
Výhodou je, že se to   netváří jako přísně   historický životopisný   film, spíš je to taková   rozverná konverzačka s   pěknou výpravou a více >

Autor: argenson | Hodnocení: 8 / 10

Predátor 2 (1990)

Predátor 2
Docela to jde. Na jedničku to   nemá, ale koukat se na to   dá. Zvlášť sekvence na   jatkách je velmi povedená.

Autor: rimmerova-motorka | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.122/0.083