reklama
 
ohodnotit

Erotikon

Rok:
1929
Délka:
85 minut
Premiéra v ČR:
27.2.1929
„Banální zápletka v mistrovském balení“
Popis / Obsah / Info k filmu Erotikon
Železniční hlídač poskytne nocleh mladému muži, kterému ujel vlak. Hlídačova dcera Andrea ještě týž večer podlehne jeho kouzlu a šarmu. On druhý den odjíždí a ona po čase zjistí, že je v jiném stavu. Napíše Georgovi, že čeká, dítě ale ten nemá zájem a pošle jí jenom peníze, protože on žije s jinou, vdanou ženou. Když nastává pravý čas, aby utajila porod, odjede do města, ale dítě se narodí mrtvé. Později se provdá, není to však láska a když se v náhodném setkání střetne se svým milencem, rozhoduje se o tom, zda opustit manžela…


Autor: jarda53

Popis / Obsah / Info k filmu Erotikon
Tak tento film byl odborníky domácího filmu pokládán za pozoruhodnou etapu na cestě za novým, moderně pojatým českým filmem. Nesporné fotografické a režijní i herecké hodnoty filmu číní jej skutečně v českých poměrech vyjimečně dokonalým a doslovně "mondénním".

Film, jehož autorem a režisérem byl Gustav Machatý, který vytvořil již o něco dříve "Kreutzerovu sonátu", je po stránce fotografické výsledkem vytrvalé a solidní práce Václava Vícha. Děj filmu nevzešel z žádného začarovaného kruhu, v němž se pohybuje dekadentní a individualismem přetížená fabule západoevropských spisovatelů, kteří povýšili věc erotiky, nevěry a problému vedlejších lásek neúměrně vysoko než byla jejich skutečná cena..

Čím více se oko diváka proplétá pásem kompozičně bezvadných výjevů tohoto filmu, tím častěji je nutné konstatovat, že režiséru i hercům se zdařil film, hodnotnější než celý příběh, i nepřesvědčivý i příliš podobný banálním epizodám. Teď něco k samotnému příběhu: film se rozvíjí od večera, kdy vstupuje krásný a démonický cizinec do domku hlídače železniční trati, aby požádal o přístřeší.

Následuje noc, v níž za otcovy nepřítomnosti podlehne jeho dcera chvilkové cizincově vášni. Čas plyne, cizince je vidět v jakémsi cizím velikém městě pjak provozuje dále erotické hříčky s vdanými ženami. Dávno zapomenuté hlídačově dceři v domku na trati, které zbyl z oné noci jen flakon voňavky "erotikon" a nyní v hrozných bolestech se rodící mrtvé dítě, posílá peněžní částku. Několik náhod této zprvu slabé a konečně nešťastné mladé ženy přináší obrat do jejího života.

Zachraňuje svého záchrance, který neváhal přijmout těžkou ránu násilníkova nože, aby ji osvobodil. Následuje transfuze krve po které se,stává jeho ženou. Krásná, mírně šťastná, bohatá a bezstarostná měšťanka proměňuje se však v opětné blízkosti svého prvního tajemného milence v ženu, která znovu inklinuje k tomuto pánovi, který ji obklopí zvláštním fluidem svého výlučně erotického magnetismu. Opouští svého muže, ale vrací se v posledním okamžiku v téže době, kdy současně umírá milenec zastřelený jným klamaným manželem.

Odjíždí se svým mužem na cesty do Paříže, ani jako hrdinka ani jako zbabělec, ani věrná, ani nevěrná, poněkud příliš vně kultivovaná, v té době příliš běžná žena, jejímž nerozhodným dramatem a deníkem je tento film. Režisér tehdy učinil velmi správně, když vybudoval celý film na řadě náznaků, neunavujících délkou, ale velmi typicky volených. Pracoval se symbolem a zkratkou, anekdotou a místy jen lehkým dotekem, postihujícím markantně situace.

Zřejmě to byla pevná režisérova ruka, jehož erudice podala často podivuhodnou syntézu poznatků bystrého a elekticky vybíravého ducha, podařilo se vymezit hercům úlohy velmi přesně a ostře. Hra fotogenicky velmi zajímavé Ity Riny, představitelky hlavní ženské role, Olafa Fjorda, věčného a nenasytného milence z Decobrových románů. Stejně pak výborný Theodor Pištěk, Bronislava Livie a mnozí další, dosáhli namnoze vynikajících hereckých kvalit. Tak to byl ve zkratce film "Erotikon".


Autor: Asmodej

Popis / Obsah / Info k filmu Erotikon
Úzké záběry, rafinovaná práce s výstižným detailem, rychlý střih, německým expresionismem ovlivněná atmosféra... Úsporná přesnost, do té doby v českém filmu nevídaná. A jen o pár obrazů později přituhne ještě víc, protože hradlař poskytne navoněnému světákovi nocleh a sám odejde za prací.

Fešácký George labužnicky pokuřuje v kuchyni, zatímco hradlařovou dcerou Andreou ve vedlejším pokoji zmítá neklidné spaní. Noční klid rozčísne pronikavé drrrrnčení nádrrrražního zvonku. Andrea přes sebe přehodí župan a běží k telefonu. Vytrčené kolínko. Nejistota z nefungujícího aparátu. Mužovy chtivé oči. Pár kroků. Spalující pohled. Smyslně svůdné polibky prstů. Ruce zabořené hluboko ve vlasech. Pád na pohovku. A dlouhé záběry ženiny tváře zmítající se v návalech dosud nepoznané rozkoše. A potom? Už jen kapka významně klouzající po okně stále níž a níž... Záběr, který vejde do dějin světové kinematografie.

Historek o svedených slečnách, záletných paničkách, žárlivých manželích a nemanželských dětech byly česká meziválečná literatura i film plné. V tomto směru se Machatého snímek dobové produkci nijak nevymykal, byť spojení obou proudů tehdejší červené knihovny (dívčí verze řešily problémy prvního citového vzplanutí, v dospělejších už přicházely na přetřes i vážnější problémy jako nevěra, tíživé postavení svobodné matky, sociální poměry atd.) přece jen nebylo až tak časté. Co činí Erotikon výjimečným, jsou: fotogenická konstrukce scény, odvaha popsat erotické vzplanutí výrazně otevřeněji, než bylo do té doby zvykem, mimořádná vnitřní dynamika příběhu stavějící na dokonale promyšlené a rychlé montáži, výjimečná empatie pro citová hnutí hrdinů.

Český film světových kvalit

Podobně film ostatně hodnotila i dobová kritika. Otakar Štorch-Marien o Erotikonu napsal: „... řadí se k nejpoctivěji a také nejkrásněji udělaným filmům světové produkce... není v něm ani trocha provincionalismu, ani trochu bařtipánství, není nedokrevný ani jalový, není protivný kalendářovou sentimentalitou jako většina filmů u nás vyrobených... Machatý s Víchem nelitují práce a námahy, aby se jim zdařil bezvadný detail, dovedou využít dramaticky atmosféry, pohybu i tvaru. Věci hrají s sebou, je to film harmonický, účinný absolutně čistými hodnotami kinematografickými...“

Bez chyb snímek ale přece jen není. Zestárly zejména herecké výkony. Světácké úšklebky a uhrančivá planutí očí Olafa Fjorda působí kašírovaně a směšně, nepatřičnou komikou trpí i Jeanova rvačka s povozníkem, která by se hodila spíš do parodie než seriózního dramatu. Ačkoliv se Machatý v hereckém obsazení snažil o světovost (Slovinka, Nor, Ital, Němka, Čech...), skutečnou kvalitu mu dodala jen jugoslávská Miss z roku 1926 Ita Rina v roli svedené dívky Andrey a nejobsazovanější český herec všech dob Theodor Pištěk v roli podváděného manžela. Ji zdobí mimořádná smyslnost a intenzita vnitřního prožitku, on překvapuje šiří a kvalitou dramatického rejstříku, obzvlášť uvědomíme-li si, že v pozdějších letech je už takřka výhradně obsazován do rolí komických, navíc kondelíkovsky laděných. Největší chyby se tvůrci ovšem dopustili až po dokončení filmu. Tak dlouho váhali s jeho nasazením do distribuce (první projekce proběhla na začátku léta 1929 v Karlových Varech, oficiální pražská premiéra až v lednu 1930), až se vlády na filmem definitivně ujal zvuk a na němé snímky už diváci odmítali chodit.

Autor: Jaroslav Sedláček
AČFK Projekt 100 2011


Popis / Obsah / Info k filmu Erotikon
Železniční hlídač poskytne přístřeší mladému cizinci Georgovi, který v noci svede a opustí jeho dceru Andreu. Po čase se Andrea, provdaná za jiného muže, opět setkává s Georgem a rozhodne se opustit manžela.

Erotikon režiséra Gustava Machatého patří mezi několik málo snímků, které vybočují z podprůměrné úrovně české kinematografie 20. let. Na vzniku snímku se podílela řada znamenitých tvůrců od Vítězslava Nezvala, který inkognito poskytl námět, až po kameramana Václava Vícha či architekta Julia von Borsodyho. Přestože námět filmu nijak nevybočuje z dobové tradice příběhů červené knihovny, Machatý se svými spolupracovníky dokázal vytvořit stylově originální a na svoji dobu progresivní dílo, v němž prostá dějová linie otevírá prostor pro řadu formálních experimentů. Oceňována bývá především inovativní dynamická střihová skladba, kompozice mizanscény a funkční využití symbolických detailů.

Režisérem zamýšlený kosmopolitní charakter filmu dokládá jak mezinárodní herecké obsazení filmu, tak zasazení do neutrálního prostředí. Ačkoliv se filmu dostalo veskrze pozitivních ohlasů z řad odborné veřejnosti, jeho uvedení do distribuce až počátkem roku 1930, kdy byla česká kina zaplavena ranými zvukovými filmy, znamenalo pro výrobce značné finanční ztráty. Ani uvedení ozvučené verze filmu s hudbou Erno Košťála v roce 1933 nezaznamenalo zvláštní divácký úspěch. V současnosti je v kinech (a na DVD) distribuována rekonstruovaná verze s hudbou Jana Klusáka,


ZDROJ: katalog 1. Festivalu nad řekou


Popis / Obsah / Info k filmu Erotikon
Němé „drama lásky o sedmi dílech“ Erotikon, jež natočil Gustav Machatý v letech 1928–29, mělo tvůrci dopomoci k mezinárodnímu věhlasu. Skandální pověstí opředený film byl očekáván s takovým zájmem, že byl ještě před dokončením prodán do zahraničí. Jeho „kosmopolitní“ charakter i ambice potvrzovalo také mezinárodní herecké obsazení v čele se slovinskou královnou krásy Itou Rinou.

Námět v podobě „filmového manuskriptu“ Panenství napsal Vítězslav Nezval. V titulcích však uveden není, neboť se obával konfliktu s kolegy z avantgardního sdružení Devětsil, jež se stavělo proti spolupráci svých členů s filmaři.

Erotikon zpracovává banální kalendářový příběh o milostném vzplanutí naivní venkovské dívky, kterou přivede do jiného stavu lehkovážný světák. Ačkoli se „svedená a opuštěná“ žena později z vděčnosti vdá za šlechetného, zámožného a usedlého muže, znovu málem podlehne zrádnému milenci. Až v závěru pochopí, že „přelétavé lásky nedají ženě nikdy to štěstí, které jí poskytuje klidný přístav manželství“.

Snímek měl oficiální premiéru v Praze až 3. ledna 1930 (poprvé byl uveden v Karlových Varech 27. února 1929). Distributor Slaviafilm s ním totiž spekulativně vyčkával téměř rok, avšak v době nasazení do biografů byla metropole již omámena vlnou zvukového filmu. Navzdory oslavným domácím recenzím nebylo divácké přijetí snímku takové, jak se čekalo, a ani jeho dodatečné ozvučení, k němuž došlo po třech letech, se nesetkalo s výraznějším ohlasem.

ZDROJ: Filmový přehled


Popis / Obsah / Info k filmu Erotikon
Za deštivé noci poskytne železniční hlídač nocleh elegantnímu cestujícímu, kterému ujel vlak. Když je hlídač odvolán do služby, zůstane George, jak se cestující jmenujé, s jeho dcerou Andreou v domku sám. Na Andreu mladý světák velmi zapůsobí a ještě téže noci mu dívka podlehne. Ráno George odjede. Andrea po čase zjistí, že čeká dítě.

George pokračuje ve městě ve svém nevázaném životě a stýká se důvěrně především s vdanou paní Gildou. Když dostane od hlídačovy dcery dopis, že je těhotná, pošle jí peníze. Andrea odjede do města, aby tam tajně porodila. Dítě se však narodí mrtvé. Andrea se později provdá za muže, který ji zachránil na opuštěné cestě před znásilněním. Andrea mu dala vlastni krev pro nutnou transfuzi po zraněni, které mu násilník způsobil. Jednoho dne se náhodou ve společnosti svého manžela setká s Georgem, který ji začne znovu svádět. Záhy se i v mladé ženě probudí znovu dřívější touha, opouští manžela a chce odejít s Georgem. V jeho bytě je svědkem výstupu Gildina muže s Georgem a s hořkostí si uvědomí, že George má další milenky. Žárlivý Gildin muž Georga zastřelí. Andrea se vrací domů ke svému muži, jehož lásky si nyní mnohem víc váží.

ZDROJ: Český hraný film I.


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

74.6 %
8   - cicis
7   - jarda53
9   - clara.bow
7   - hvezdyn
9   - Edward52
6   - mat.ilda
7   - REKBRIT
8   - Jean-Paul
8   - melakara
8   - Faye
8   - Akana
7   - satyr
7   - nick4
5   - Tonykla
6   - Kycky
6   - huron
6   - Scifista
7   - rosta12
6   - fingon
6   - radek840

TV Program

ČT1 - Je to ten pravý? (2009) [TV fi...

10:45 - 11:45

21 minut již uběhlo
39 minut zbývá do konce

ČT2 - Apokalypsa: 2. světová válka

10:45 - 11:40

21 minut již uběhlo
34 minut zbývá do konce

NOVA - Co na to Češi (2016) [TV pořad...

11:00 - 11:50

6 minut již uběhlo
44 minut zbývá do konce

Prima - Pouto lásky (2004) [TV film]

10:25 - 12:20

41 minut již uběhlo
74 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 149611
Osobností: 631473
Fotografií: 571382
Plakátů: 271120
Obsahů a biografií: 137513

Poslední komentáře

Princové jsou na draka (1980) [T...

M.A.G

Princové jsou na draka
toto neni pohadka co takhle   svatba princi ale princové   jsou na draka. Ale jinak   pisnicky moc hezky zpracovane   ale v deji jsem se moc   neorientivala

Autor: fufana | Hodnocení: 5 / 10

Tlaková vlna (2017)

PROCESOR

Tlaková vlna
Proč jeho protivník vypadá,   jako Kim ze severní Koreje   …Nicméně snímek   napínavý byl a ty o   pyrotechnicích mám   obzvlášť rád. I když, více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 5 / 10

Rozkaz zabíjet (2016)

PROCESOR

Rozkaz zabíjet
Na tomto snímku se mi líbila   především vybudovaná   atmosféra. To, jak se rychle   a neslyšně uměli velký   roboti přemísťovat. Jinak   více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 5 / 10

Gejzír (2014) [TV pořad]

Jeden z mála kvalitních pořadů ČT

Gejzír
Jeden z mála kvalitních   pořadů současné ČT,   tenhle pořad je především   gejzírem radosti z bytí a z   žití, ukazuje jak může   být život a svět krásný.   Za to patří jeho tvůrcům   dík.

Autor: jmenuji.se.libor | Hodnocení: 8 / 10

Hlídač č. 47 (2008)

Kvalitní film

Hlídač č. 47
Film se zajímavou   atmosférou. Mlha a zima   dotváří ponurou minulost i   současný život hlídače   č.47, prožil jatka v první   světové válce, více >

Autor: jmenuji.se.libor | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.051/0.015