Erotikon (1929)

Erotikon
74.9 %
 
 
    Žánr: drama / psychologický
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 27.2.1929        
    Délka: 85 min.
„Banální zápletka v mistrovském balení“
POZOR SPOILER

Na nádraží přichází cizinec. Starý zaměstnanec mu sděluje, že již žádný vlak nejede. Cizinec by si rád odpočinul, a tak jej starý vezme k sobě. Zde mu ukáže fotku své dcery na zdi. A když cizinec vytáhne lahev dobrého pití a cigarety, začne jej dokonce přemlouvat ku přespání zde. Přijde sem i jeho dcera Andrea. Ta padne mladému muži ihned od oka a obráceně. Starý nádražák ponechává ty dva samotné a odchází do služby.

Stane se, co se stát muselo. A cizinec odjíždí.

Doba uběhla, on má již jinou milenku, vdanou paničku, když mu přichází list od Andrey. Tam jest sděleno, že je v očekávání. Otci říci nelze.

Cizinec je jen čirou náhodou u krejčího, kde nalézá se též tou dobou manžel jeho současné milenky. Spatří u jeho kabátu její fotografii a krejčí mu sdělí, co je zač. Zhrzený manžel vyhledá svou ženu v salonu krásy a sdělí jí své podezření. Ta vyhrožuje rozvodem a on se jí omluví.

Otec Andrey hraje v karty, když je mu sděleno, že jeho dcera jest samodruhá. On tomu nevěří a bije se pro její čest. Andrea však již porodila. Leč dítě se narodilo mrtvé.

Cizinec posílá nějaké peníze, aniž ví, co a jak. Andrea se motá světem sem a tam, a ony peníze obdrží její otec, který je z toho všeho zoufalý.

Jeho dceru naloží kočí a po chvíli jízdy chce, aby mu byla po vůli. Andrea se brání, ale bylo by to zle mělo dopadnouti, kdyby nejel kolem muž automobilem a nezasáhl. Dochází mezi oběma k pranici, ve které sice zachránce zvítězí, ale jest těžce raněn nožem kočího. V nemocnici, kam z posledních sil i s Andreou dojeli, musí ihned podstoupit velmi těžkou operaci. Ale není dárce krve, a tak se Andrea sama nabídne. Jest rychle proveden test a krev se hodí. Muž je zachráněn.

Později se ti dva vezmou a již jako manželé jdou koupit klavír, kde je náhodou i onen cizinec. Jistě že se s Andreou poznají, ale nedají na sobě ničehož znáti. Cizinec nabídne Andreinu muži klavír, který zkoušel, a tím se stanou přáteli. A Andrea jde za cizincem do jeho bytu. Zde jej žádá, aby odmítl pozvání jejího manžela. On to uznává, ale zároveň tvrdí, že ji stále miluje. Pak jdou si zatančiti všichni tři na veřejnost, kde je vidí ona milenka cizincova. A že jí to žere nervy, je nad slunce jasné. Nemůže však ničehož činiti, alespoň tedy spílá svému manželovi, který s ní zde též je. Pak večer hledá klíče, aby je vrátila nevěrnému milenci, ale tento klíč má její manžel.

Ti tři jsou opět spolu tentokrát na výletě a zde již začíná Andrein manžel nabírati podezření. Večer po šachové partii sděluje cizinci, že s manželkou druhý den odjíždějí na jih. Je to prý přání Andrey. Ta ihned po cizincově odchodu vyčte svému muži komedii a je vůbec dosti naštvaná. Stejně jako cizincova milenka, která je opět u něj. Andrea chce se k němu též nastěhovati, ale když mu volá, béře telefon právě ona milenka. Andrea zanechává dopis pro svého muže a odchází z domu za cizincem. Milenky se již zbavil, Andrea přichází místo ní. A také sem přichází manžel milenky, maje klíče od dveří. Na řadu přichází střelná zbraň. To už však Andrea neví, neb utekla a vrací se ke svému muži. Ještě stihla zadržeti i onen dopis.  Autor: Pitryx

režie:
Gustav Machatý
 
 
hraje:
Ita Rina (hlídačova dcera Andrea), Olaf Fjord (svůdce George Sydney), Theodor Pištěk (Hilbert), Charlotte Susa (Hilbertova žena Gilda), Luigi Serventi (Jean, Andrein manžel), Ladislav H. Struna (povozník), Milka Balek-Brodská (porodní bába), Beda Saxl (majitel krejčovského salonu), Vladimír Slavínský (krejčí), Bronislava Livia (návštěvnice salonu krásy), Jiří Hron (role neurčena), Willy Rösner (role neurčena), Bohumil Kovář (železničář), Václav Žichovský (majitel obchodu s klavíry), Karel Schleichert (hlídač na dráze Andrein otec)
 
 
námět:
Gustav Machatý, Vítězslav Nezval (NEUVEDEN)
 
 
scénář:
Gustav Machatý
 
 
kamera:
Václav Vích
 
 
hudba:
Erno Košťál (původní), Jan Klusák (z roku 1993),  Cafe Industrial (Projekt 100-2011), FORMA (Projekt 100-2011)
 
 
výprava-architekt:
Alexander Hackenschmied, Julius von Borsody, J. Machoň
 
 
mluví:
Josef Bunzl (hlas hlídače na dráze ozvučení 1933 německá mutace), Eva Svobodová (Ita, hlídačova dcera)
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.