Cerven
ohodnotit

Devět kruhů pekla

Další název:
Nine Circles of Hell
Rok:
1987
Délka:
127 minut
Premiéra v ČR:
1.7.1988
„Příběh lásky na pokraji apokalypsy.“
Popis / Obsah / Info k filmu Devět kruhů pekla
POZOR, SPOILER

Doktor Tomáš se prochází po dokonale zničeném městě Phnompenh. Kdysi zde bydlel.

V roce 1969 zde žila spousta lidí a bylo tu krásně. Tom se zde poznal s krásnou a mladou Khemou, ale také jejím bratrem Chivanem, který kdysi studoval ve Francii. Z této země také pramení jeho politické názory. Zrovna nyní, právě v roce 1969 má kolem sebe skupinu mladých lidí a staví se tvrdě proti prozápadnímu režimu.

Tom je na obědě u Kheminých rodičů. V debatě se Chivan tvrdě staví za socialismus. Tomáš se s ním dostává do sporu kvůli tehdejšímu obsazení Sorbonny. Chivan je fanatik jak se patří a nejraději by zrušil i buddhismus. A Tomův vztah s jeho sestrou se mu také nelíbí. Nu, koná se svatba. Ale to už všude přibývá vojáků a těžké techniky. Také se vykopávají staré hromadné hroby.

Je rok 1975. Khama čeká dítě a kolem města je již regulérní občanská válka. Sem „osvoboditelé“ teprve přijíždějí. Jsou pochopitelně vítání a oslavováni. Ale ihned následuje jejich rozkaz k opuštění města, které má být bombardováno Američany. Každý obyvatel si smí vzít jen to nejnutnější, nic jiného. Vojáci osvoboditelů se chovají hůř než okupanti a nekompromisně vraždí civilisty. Chivan tvrdí, že musí poslouchat jejich stranu Angkar a pak že jim nebezpečí nehrozí.

Nedaleko jsou postříleni mniši a zmatek je úplně všude. Tom se jde podívat do nemocnice, považuje to za svou povinnost. Khemu nechává u rodiny, která se hotoví k odjezdu. Nemocnice již není, co byla. Lékaři jsou nahnáni na nákladní vozy jako zvířata. Tomovi se podaří utéci, díky kamarádovi. Ale když se vrátí za Khemou, už zde nikdo není. Takže se toulá zničenou zemí, je svědkem dalšího masakru a nakonec je zatčen.

Jsme v téže zemi, ale o čtyři léta později. Tomáš nalézá Kheminu kamarádku, ta mu poví, co ví. Byli posláni do průvodu směrem k jedné vesnici. Kdo se jakkoli provinil, byl zastřelen. Šli naboso, bez vody v úmorném vedru. Rany se proplížila k řece pro hnusnou a kalnou vodu. Ale byli rádi i za to. Na tomto pochodu porodila Khema holčičku. Pochod pokračoval dva dny. Pak došli na místo, kde si mohli postavit chatrče. V jedné bylo dvanáct lidí. Od rána do večera museli makat na poli a dostávali stále méně jídla. Strana Angkor zde vládla tvrdou teroristickou rukou, a to až tak, že tvořili manželské páry na příkaz. Khemě byl určen soudruh Pon. Přede všemi museli zaslíbit věrnost straně a slíbit překračování norem při sklizni rýže. Pon respektuje Khaninu věrnost. A jednou je svědkem znásilnění. Pak je Khema někam odvezena a její dcera Klára zůstala někde tam. Více kamarádka neví, protože byla také odvezena.

Hledání Khemy pokračuje. Vypovídá další žena, která s ní chvíli sdílela její osud, a to v továrně na Polpotovy busty. Všude kolem se ve vězení mučili lidé. Pak je Khema vyfocena na propagační materiály a fotograf jí nabízí pomoc. Když od něj Khema odchází, vidí svého bratra, který je zbit a někam vlečen. Fotograf zařídí, že jej může navštívit. Je to jen pár sekund a je to také naposledy, kdy jej Khema vidí. Byl obžalován ze zrady strany a revoluce. A tak se také stalo i Khemě.

Tom pokračuje v hledání. Při tom je na něj a jeho řidiče, kapitána Kima, opět stříleno a tentokrát to Kim nezvládá. Nakonec se Tom dostává alespoň ke své dceři Kláře.


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Devět kruhů pekla
Mezi koprodukční snímky, které vznikaly v osmdesátých letech v rámci kulturních aktivit realizovaných se spřátelenými režimy, patří i česko-kambodžské romantické drama z roku 1987. Jeho protagonistou je český lékař Tomáš, který v roce 1979 v Kambodži pátrá po ztracené manželce Khemě. Do exotické země přijel v roce 1969 a zamiloval se do krásné tanečnice proti vůli jejích rodičů. Série státních převratů však šťastný pár rozdělí a Tomáš se setkává jen s troskami svého bývalého života. Genocida kambodžského obyvatelstva pod vládou polpotovských Rudých Khmerů zničila vše, co dosud znal… Režisér Milan Muchna do své humorem hýřící filmografie (Hop – a je tu lidoop, Únos Moravanky, Divoké pivo…) zařadil nečekaně dramatický snímek. Hlavního hrdinu si ve filmu zahrál Milan Kňažko, kterému v retrospektivách zdatně sekundovala kambodžská hvězda Oum Sovannyová.

Poznámka:
Odborný poradce Ruy Neakong Ruy je jeden z pouhých čtrnácti přeživších z dvaceti tisíc vězňů tábora Tuol Slen, který fungoval v letech 1975–1979 v Phnompenhu. 7. ledna 1980 zde bylo otevřeno Muzeum genocidy. Odborný poradce Chheng Phon – ředitel kambodžské Národní konzervatoře, později ministr kultury, se zasloužil o výchovu mladých nositelů národních kulturních tradic /divadlo, hudba/, neboť přežilo jen málo studentů a pouze deset učitelů.

Zdroj: NFA


Popis / Obsah / Info k filmu Devět kruhů pekla
Děj tohoto Československo-kampučského filmu se odehrává v Kampučii (Kambodža) v rozmezí deseti let, tedy od roku 1969. Hlavní postavy snímku jsou vymyšleny, ale jejich tragický osud má svou předlohu v životech tisíců lidí, kteří živořili v zemi postižené systematickou genocidou diktátorského režimu generála Pol Pota. Na počátku filmové příběhu se český lékař Tomáš opět dostal do míst, kde bydlel před několika lety se svou khmerskou manželkou Khemou. Znovu přišel do města, které bylo kdysi kulturním centrem Kambodži a nyní je pouze změtí sutin domů a zničených ulic… Lékař začíná vzpomínat na dobu, kdy se seznámil s půvabnou tanečnicí a herečkou královského divadla – s Khemou – a zamiloval se do ní. Uvědomuje si, že jejich vzájemná láska se zrodila do času těžko popsatelných hrůz, a proto spolu prožili jenom několik měsíců naplněných mileneckým a manželským štěstím. V době, kdy oba netrpělivě očekávali, že se jim narodí první dítě, vypuklo v zemi povstání a Pol Potovi „Rudí Khmerové“ začali se svým nesmyslným řáděním a vražděním… Ve zničeném městě Tomáš opět vzpomíná na ženino záhadné zmizení z rodného domu ve chvíli, kdy on sháněl sanitku, aby Khemu odvezl do porodnice. Mužovu mysl nyní zaplňuje i neochvějné rozhodnutí najít manželku a dítě, které prý Khema porodila v nepředstavitelně těžkých podmínkách. Při pátrání po rodině se Tomáš z vyprávění svědků dovídá o hrůzách, jež manželka musela prožít, neboť byla evakuována do koncentračního tábora a později násilím přinucena k novému sňatku i k propagaci diktátorského režimu. Lékař se také seznamuje s tragickými osudy dalších kambodžských obyvatel. Všechny ho přivedou k názoru, že proti extrémnímu zlu se člověk může postavit i se zbraní v ruce.

[kot] Devět kruhů pekla. Kabel plus – programový průvodce. 1995, roč. 3, č. 4, s. 28.


Popis / Obsah / Info k filmu Devět kruhů pekla
Při čistkách polpotovského režimu se českému doktorovi ztratila manželka, khmerká tanečnice Khema, a on po ní pátrá.

Březina Václav/Lexikon českého filmu


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

TV Program

ČT1 - Horákovi (2006) [TV seriál]

13:20 - 14:15

30 minut již uběhlo
25 minut zbývá do konce

ČT2 - Zázraky techniky

13:45 - 14:35

5 minut již uběhlo
45 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Miami (2002) [TV se...

13:40 - 14:35

10 minut již uběhlo
45 minut zbývá do konce

Prima - Komisař Rex (1994) [TV seriál]

13:35 - 14:35

15 minut již uběhlo
45 minut zbývá do konce

Reklama