Obsah filmu Devět kruhů pekla
Mezi koprodukční snímky, které vznikaly v osmdesátých letech v rámci kulturních aktivit realizovaných se spřátelenými režimy, patří i česko-kambodžské romantické drama z roku 1987. Jeho protagonistou je český lékař Tomáš, který v roce 1979 v Kambodži pátrá po ztracené manželce Khemě. Do exotické země přijel v roce 1969 a zamiloval se do krásné tanečnice proti vůli jejích rodičů. Série státních převratů však šťastný pár rozdělí a Tomáš se setkává jen s troskami svého bývalého života. Genocida kambodžského obyvatelstva pod vládou polpotovských Rudých Khmerů zničila vše, co dosud znal… Režisér Milan Muchna do své humorem hýřící filmografie...
Mezi koprodukční snímky, které vznikaly v osmdesátých letech v rámci kulturních aktivit realizovaných se spřátelenými režimy, patří i česko-kambodžské romantické drama z roku 1987. Jeho protagonistou je český lékař Tomáš, který v roce 1979 v Kambodži pátrá po ztracené manželce Khemě. Do exotické země přijel v roce 1969 a zamiloval se do krásné tanečnice proti vůli jejích rodičů. Série státních převratů však šťastný pár rozdělí a Tomáš se setkává jen s troskami svého bývalého života. Genocida kambodžského obyvatelstva pod vládou polpotovských Rudých Khmerů zničila vše, co dosud znal… Režisér Milan Muchna do své humorem hýřící filmografie (Hop – a je tu lidoop, Únos Moravanky, Divoké pivo…) zařadil nečekaně dramatický snímek. Hlavního hrdinu si ve filmu zahrál Milan Kňažko, kterému v retrospektivách zdatně sekundovala kambodžská hvězda Oum Sovannyová.
Poznámka:
Odborný poradce Ruy Neakong Ruy je jeden z pouhých čtrnácti přeživších z dvaceti tisíc vězňů tábora Tuol Slen, který fungoval v letech 1975–1979 v Phnompenhu. 7. ledna 1980 zde bylo otevřeno Muzeum genocidy. Odborný poradce Chheng Phon – ředitel kambodžské Národní konzervatoře, později ministr kultury, se zasloužil o výchovu mladých nositelů národních kulturních tradic /divadlo, hudba/, neboť přežilo jen málo studentů a pouze deset učitelů.
Zdroj: NFA < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 29.10.2019
Na svou dobu dosti drsný snímek a divím se, že komárům nevadil. Vždyť kdyby si to divák otočil, tak to mohlo být přesně o nich a jejich móresech. V každém případě nadprůměrné dílo.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 5.11.2013
Vydareny film s nevydarenym hercom
Depresivny tazky film, z depresivnych tazkych casov kambodzskej revolucie, nasilia, beznadeji. Hlavny hrdina mizerne stvarneny Milanom Knazkom a jeho krasnej manzelky Oum Sovanny, ziju velmi kratko velmi stastne, takze tu zacina aj konci minimum romantiky, pre ktoru film mozno najst v skatulke "romanticke". Spracovanie je tak trocha schyzofrenicke - na jednej strane tu mame silny pribeh, temer dokumentarne snimky zverstiev ludskeho nasilia, sympaticku Oum Sovanny, malo dialogov a vela plastickych obrazov - no a na strane druhej stoji tazkopadny Milan Knazko, mumak bez mimiky, bez emocii, sa tam prechadza ako sofer autobusu na pisipauze a obzera si tie stovky mrtvych tak trocha primracene; este aj ked pocuva, ako mu umucili zenu, vykazuje menej mimiky, ako zvladal Belmondo na penzii so svojim zaseknutym usklabkom. Tazko povedat, ci tento groteskny vykon pana Knazku sa do filmu hodil alebo aj nie: ved mozno bol prave toto zamer rezisera, vybrat uplneho blba kalibru sadrovej figuriny, pretoze mozno ta postava naozaj mala byt takto zabetonovana. No ale mozno sa tam dostal len preto, ze sa mohol trocha liepat po Oum Sovanny; zeby daky kamarat zo stabu ho dosadil - naznak emocie mu popod fuz vycarila len scena vecerneho milovania pri zapade slnka, no ale to by sa usmieval uz aj zombik na jeho mieste. Keby bol Muchna angazoval dakoho trocha aristokratistickejsie posobiaceho tipka, dalo by ovela lahsie uverit, ze sa jednalo o doktora a nie o sofera autobusu. Skoda, film bol inak dost posobivy, pokial si odmyslite obcas nestastne zvolenu hudbu - no a toho pana Knazku, ktory sa na rolu emocne skusaneho lekara-intelektuala ani zdaleka nechyta.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 23.2.2012
Viděl jsem ho asi v 11-13 letech a byl jsem v šoku, podařilo se mě ho podruhé vidět až teď a samozřejmě nahlížím na něj už trochu jinak. Je jasné, že pro některé diváky bude dlouhý a nudný. Ale tento film má své kvality i po letech a velmi dobře vykreslil hrůzy, které se v Kambodži za vlády Rudých Khmérů děly. Skvělá hudba, kamera, silné a smutné scény, troufám si říct, že v lesčems byl drsnější a realističtější než Vražedná Pole (1984) ty jsou zas profesionálněji natočena. Zklámání je hlavně z toho, že pan Kňažko byl předabován Petrem Čepkem (ačkoliv ho mám moc rád) Film se uvádí jen v cca 99min. verzi přesto, že má cca 120min. Největší překvapení však je v tom, že byl natočen dvěma komunistickými zeměmi a ukazoval vlastně jejich zvěrstva a hrůzy!