Devět kruhů pekla (1987)

Devět kruhů pekla
65.7 %
 
 

Další název: Nine Circles of Hell

    Žánr: dobrodružný / politický
    Země: Československo / Kambodža
    Premiéra v ČR: 1.7.1988        
    Délka: 127 min.
„Příběh lásky na pokraji apokalypsy.“
POZOR, SPOILER

Doktor Tomáš se prochází po dokonale zničeném městě Phnompenh. Kdysi zde bydlel.

V roce 1969 zde žila spousta lidí a bylo tu krásně. Tom se zde poznal s krásnou a mladou Khemou, ale také jejím bratrem Chivanem, který kdysi studoval ve Francii. Z této země také pramení jeho politické názory. Zrovna nyní, právě v roce 1969 má kolem sebe skupinu mladých lidí a staví se tvrdě proti prozápadnímu režimu.

Tom je na obědě u Kheminých rodičů. V debatě se Chivan tvrdě staví za socialismus. Tomáš se s ním dostává do sporu kvůli tehdejšímu obsazení Sorbonny. Chivan je fanatik jak se patří a nejraději by zrušil i buddhismus. A Tomův vztah s jeho sestrou se mu také nelíbí. Nu, koná se svatba. Ale to už všude přibývá vojáků a těžké techniky. Také se vykopávají staré hromadné hroby.

Je rok 1975. Khama čeká dítě a kolem města je již regulérní občanská válka. Sem „osvoboditelé“ teprve přijíždějí. Jsou pochopitelně vítání a oslavováni. Ale ihned následuje jejich rozkaz k opuštění města, které má být bombardováno Američany. Každý obyvatel si smí vzít jen to nejnutnější, nic jiného. Vojáci osvoboditelů se chovají hůř než okupanti a nekompromisně vraždí civilisty. Chivan tvrdí, že musí poslouchat jejich stranu Angkar a pak že jim nebezpečí nehrozí.

Nedaleko jsou postříleni mniši a zmatek je úplně všude. Tom se jde podívat do nemocnice, považuje to za svou povinnost. Khemu nechává u rodiny, která se hotoví k odjezdu. Nemocnice již není, co byla. Lékaři jsou nahnáni na nákladní vozy jako zvířata. Tomovi se podaří utéci, díky kamarádovi. Ale když se vrátí za Khemou, už zde nikdo není. Takže se toulá zničenou zemí, je svědkem dalšího masakru a nakonec je zatčen.

Jsme v téže zemi, ale o čtyři léta později. Tomáš nalézá Kheminu kamarádku, ta mu poví, co ví. Byli posláni do průvodu směrem k jedné vesnici. Kdo se jakkoli provinil, byl zastřelen. Šli naboso, bez vody v úmorném vedru. Rany se proplížila k řece pro hnusnou a kalnou vodu. Ale byli rádi i za to. Na tomto pochodu porodila Khema holčičku. Pochod pokračoval dva dny. Pak došli na místo, kde si mohli postavit chatrče. V jedné bylo dvanáct lidí. Od rána do večera museli makat na poli a dostávali stále méně jídla. Strana Angkor zde vládla tvrdou teroristickou rukou, a to až tak, že tvořili manželské páry na příkaz. Khemě byl určen soudruh Pon. Přede všemi museli zaslíbit věrnost straně a slíbit překračování norem při sklizni rýže. Pon respektuje Khaninu věrnost. A jednou je svědkem znásilnění. Pak je Khema někam odvezena a její dcera Klára zůstala někde tam. Více kamarádka neví, protože byla také odvezena.

Hledání Khemy pokračuje. Vypovídá další žena, která s ní chvíli sdílela její osud, a to v továrně na Polpotovy busty. Všude kolem se ve vězení mučili lidé. Pak je Khema vyfocena na propagační materiály a fotograf jí nabízí pomoc. Když od něj Khema odchází, vidí svého bratra, který je zbit a někam vlečen. Fotograf zařídí, že jej může navštívit. Je to jen pár sekund a je to také naposledy, kdy jej Khema vidí. Byl obžalován ze zrady strany a revoluce. A tak se také stalo i Khemě.

Tom pokračuje v hledání. Při tom je na něj a jeho řidiče, kapitána Kima, opět stříleno a tentokrát to Kim nezvládá. Nakonec se Tom dostává alespoň ke své dceři Kláře.  Autor: Pitryx

režie:
Milan Muchna
 
 
hraje:
Milan Kňažko (lékař Tomáš David, Khemin manžel), Oum Sovanny (Khema Sun), Heng Chanrith (MUDr. Rath Thong), Ban Thavy (tanečnice Thyda, později učitelka), Nov Channary (Chivan, Khemin bratr), Khuon Chhum (Pon, Khemin druhý manžel), Jiří Samek (primář docent Samek), Jiří Schmitzer (MUDr. Dalibor Hrádek), Jan Schmid (anesteziolog MUDr. Kubeš), Milan Lasica (gynekolog MUDr. Kalivoda), Radka Stupková (Dana), Saom Dorin (kpt. Kim), Chan Thy (otec Khemy), Oum Phan (matka Khemy), Jan Pohan, Bronislav Poloczek (montér Emil), Květa Fialová (Klára, Tomášova matka), Duong Ratsovanna (Rany, Khemina sestra), Choum Vannson (Chanthan)
 
 
námět:
Milan Muchna
 
 
scénář:
Milan Muchna
 
 
kamera:
Petr Hojda
 
 
hudba:
Michael Kocáb, Michal Pavlíček
 
 
výprava-architekt:
Miloš Červinka, Kong Kanthara
 
 
kostýmy:
Jan Kropáček, Sok Samat, Věra Mírová
 
 
střih:
Dalibor Lipský
 
 
zvuk:
Adolf Böhm
 
 
vedoucí produkce:
Jan Syrový
 
 
dabing:
Taťjana Medvecká (Khema), Petr Čepek (Tomáš), Václav Kopta (dr. Rath Thong), Eliška Sirová (Thyda), Pavel Kříž (Chivan), Bedřich Šetena (doc. Samek), Jiří Zahajský (kpt. Kim)
 
 
mluví:
Mirko Musil (hlas Khemina otce)
 
 
II. kamera:
Rudolf Holan
 
 
II. režie:
Milan Klacek, Ieu Pannasidh
 
 
masky:
Jiří Farkaš, Milan Novák
 
 
dramaturgie:
Alexander Lukeš
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Helena Landovská, Jana Hauserová
 
 
asistent režie:
Chy Sochip, Choum Vannson, Hana Suchá
 
 
asistent kamery:
Milan Lekič, Sem Sary
 
 
odborný poradce:
Chheng Phon, Karel Čepička, Pavel Auersperg, Jiří Skřivan, Karel Citterbart, Dalibor Hrádek, Hanuš Reisinger, Marcela Seinerová, Mao Ayouth, Non Chan, Ruy Neakong
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.