Cerven
ohodnotit

Boccacio 70

Boccaccio ’70

Další název:
Boccaccio I, II; Boccace 70 (FR)
Země:
Rok:
1961
Délka:
200 minut, 98+102 minut
„Láska má mnoho podob.“

Komentáře k filmu Boccacio 70

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Hodnocení
Počet komentářů k filmu: 2
curil
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 28.2.2010
Boccaccio 70. A proč 70?   Protože škodolibí italští   producenti filmu   předpovídali, že jej   přísná italská cenzura   povolí k promítání až v   roce 197O. Nejznámější je   Viscontiho epizoda, v níže   se tehdy velice populární   Romy Schneiderová jako   frustrovaná hraběnka vrhne   na prostituci a jejím prvním   zákazníkem je její   nevěrný manžel. Mně   osobně se více zamlouvá   výherce loterie Šíša,   který se těší na svou   cenu, noc se Sophií Loren.
petrusmev
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.8.2007
Fascinují mě italské filmy   60. let, jako např. Boccaccio   '70. Všechny jsou oslavou   velkého vypravěčství a   suverénní filmařiny bez   samoúčelných filmových   triků. Jsou vrcholně   umělecké a přitom velmi   zábavné a znalé života, o   kterém vyprávějí.   Srovnám-li soudobou českou   filmovou tvorbu s těmito   díly (jsem si vědom své   krutosti), nezbývá než si   povzdechnout, proč je dnes   všechno tak křečovité a   často postrádající   základní řemeslné   dovednosti.

Zpátky k filmu. Skládá   se ze čtyř povídek (v USA   se prý uváděly z časových   důvodů jen tři - bez první   povídky) čtyř režisérů:   Maria Monicelliho, Federica   Felliniho, Luchina Viscontiho   a Vittoria de Sicy.

Nejzábavnější se mi   zdála poslední povídka se   Sophií Loren v hlavní roli.   Ta hraje holku od střelnice,   která si po nocích   přivydělává jako   společnice vesnických   tatíků vyhraná v pochybné   loterii. Loren je opravdu   kouzelná a mít tu možnost,   koupím si los také.

Povídka   Pokušení doktora Antonioniho   je rovněž zábavná a navíc   vysoce kousavá do strážců   mravopočestnosti, tak jak to   umí a v dalších filmech   ukazuje Federico Fellini.   Anita Ekberg narostlá do   obřích rozměrů je   neskutečný nápad a to, co   provádí na billboardu, je   jedna z nejlegračnějších   věcí, které jsem kdy ve   filmech viděl. Své ručičky   bych také velmi rád dal tam,   kam doktor Antonioni.

Povídka Práce s   nevšedně krásnou Romy   Schneider je v podstatě   komorním dramatem se dvěma   herci odehrávajícím se mezi   čtyřmi stěnami, ale   natočeným s takovou   nenápadnou suverenitou, že   se tají dech při oscilacích   nálady hlavní hrdinky mezi   smíchem a pláčem,   odhodláním a neschopností,   láskou a odporem.

První povídka v pořadí   vypráví o mladém páru,   který se musí vzít tajně,   aby hlavní hrdinka nepřišla   o práci. Líčí se v ní   nesnáze, s jakými se mladý   pár musí potýkat na   začátku svého manželství,   a které ústí do absurdní   situace, kdy sice oba bydlí   spolu, ale on je noční   hlídač, ona pracuje přes   den a jediná chvilka, kdy se   vidí, je pět minut ráno.   Povídka je příjemně   civilní, ale svým koncem   trochu bezvýchodná.

Na závěr ještě   malou poznámku. V jedné   věci mají italští filmaři   velkou výhodu - příznačnou   gestikulaci Italů. Určitě   je divácky velmi atraktivní   sledovat herce neustále v   pohybu a s výraznými gesty a   mimikou. Přesto by to k   dobrému filmu nestačilo.   Boccaccio '70 nabízí daleko   víc, a tím je zábavný a   zároveň moudrý pohled na   život.

Poznámka: Komentáře jsou řazeny podle počtu dosažených bodů jednotlivých členů, kteří je psali. To znamená, že čím více bodů má člen, tím je jeho komentář výše.


Hodnocení:n12345678910
Reklama
Reklama