Obsah filmu Amen
Film Constantina Costy-Gavrase byl volně inspirován hrou Rolfa Hochhutha, která se hrála v roce 1963 a poprvé veřejně pranýřovala papeže Pia XII. za jeho vazby a postoje k nacismu.
Filmové drama Amen. splétá dva příběhy: skutečné postavy – poručíka SS Kurta Gersteina, který na vlastní oči, jako jeden z prvních viděl vyhlazování Židů v koncentračních táborech Belzec a Treblinka, a teatrální svět temných stínů Vatikánu a jejich diplomatických her. Tyto dva příběhy jsou spojeny fiktivní postavou mladého jezuitského kněze Fontany, který se snaží zprostředkovat poznatky a svědectví Vatikánu tak, aby mohl Svatý otec veřejně deklarovat postoj...
Film Constantina Costy-Gavrase byl volně inspirován hrou Rolfa Hochhutha, která se hrála v roce 1963 a poprvé veřejně pranýřovala papeže Pia XII. za jeho vazby a postoje k nacismu.
Filmové drama Amen. splétá dva příběhy: skutečné postavy – poručíka SS Kurta Gersteina, který na vlastní oči, jako jeden z prvních viděl vyhlazování Židů v koncentračních táborech Belzec a Treblinka, a teatrální svět temných stínů Vatikánu a jejich diplomatických her. Tyto dva příběhy jsou spojeny fiktivní postavou mladého jezuitského kněze Fontany, který se snaží zprostředkovat poznatky a svědectví Vatikánu tak, aby mohl Svatý otec veřejně deklarovat postoj církve k židovské genocidě.
Hlavní otázkou filmu je, zda a za jakých podmínek měl papež veřejně protestovat, zda se měl schovat za to, že se bál represí vůči katolíkům v okupovaných zemích? Měl právo zůstat ve stínu své neutrality ve snaze chránit je? Jedna z hlavních postav filmu dává klíč k této záhadě: „Před válkou jsme měli papeže války (Pius XII.). Po jeho smrti jsme zvolili papeže míru, ale začala válka!“
Costa-Gavras se inspiroval doznáním, které sepsal Kurt Gerstein po zatčení a těsně před svou smrtí, a výpověďmi blízkých spolupracovníků papeže.
Představitele hlavních rolí německých nacistů Ulricha Tukura a Ulricha Mühe si mnozí diváci pamatují z oscarového filmu Životy těch druhých.
Česká televize < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 23.8.2014
Zatímco v Evropě vraždí tisíce nevinných Židů denně, ve Vatikánu si ti nejvyšší cpou břicha a pro jejich záchranu neudělají vůbec nic... Film byl inspirován doznáním samotného Kurta Gersteina a výpověďmi blízkých spolupracovníků papeže. Doporučuji ke zhlédnutí.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 15.3.2009
Hořkost
Hořkost pocítí hlavně člověk, který má nějaké ponětí o historii. Ač filmařsky a herecky není film špatný, poměrně uboze koncipovaná snaha očernit katolickou církev a přepsat dějiny k obrazu svému z něj dělá podřadný propagandistický výrobek
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 2.7.2007
Továrny na smrt. Zabíjení postavené na vědeckém základu. Špatné svědomí. Morálka. To jsou hlavní aspekty tohoto snímku. Hlavní hrdina, důstojník SS Kurta Gersteina, který je pověřen likvidací různých parazitů, má možnost seznámit se se skutečným důvodem využívání Cyklonu B. Ihned si uvědomuje, že je potřeba informovat svět. Má zájem vzbouřit Německo tak, aby německý národ odsoudil hromadné vyvražďování lidí. Podaří se mu to? Film mj. pranýřuje i postavení a chování katolické církve v době druhé světové války. Po shlédnutí filmů v divákovi zůstává jistá hořkost. Hořkost nad tím, jak je to vlastně s tou spravedlností.