Cerven

Bedřich Nikodém

Povolání:
Národnost:
Narození:
12.8. 1909, Vídeň
Úmrtí:
19.7. 1970, Praha
Životopis (biografie) / Informace:
Tramp, redaktor, sportovec, textař a skladatel populární hudby Bedřich Nikodém se narodil ještě za Rakouska-Uherska (1909) ve Vídni. Roku 1921 se rodina přestěhovala do Brna. Přestože na přání otce - inženýra studoval v Praze techniku, aby pokračoval v rodinné tradici, učaroval mu sport a hlavně hudba.

Velmi aktivně se věnoval stolnímu tenisu, v letech 1929 - 33 byl členem vítězného Národního družstva - Mistři světa 1933. Ve 30. letech, kdy vrcholila hospodářská krize, si přivydělával jako pianista v klubech a barech. Vlastní textařskou a hudební tvorbu si ověřil na trampských výpravách, kde tehdy vznikly dodnes zpívané hity - MÁM MALÝ STAN, JEN KYTARA A JÁ, NÁŠ TÁBORÁK nebo HOUPY HOU.

Od r. 1935 začal B. Nikodém pracovat v hudebním nakladatelství M. Urbánka - a této firmě, jenž v průběhu let měnila majitele i názvy (Orbis, Státní hudební vydavatelství, Supraphon), zůstal věrný celý život.

Léta 40. - válečná se nesla v duchu Nikodémova swingu - FLAŠINETÁŘ, ZNAMÍNKO NA RAMÍNKU. Budovatelská 50. léta a soutěž "Hledáme písničku pro všední den" daly vzniknout ewergreenům jako JE PO DEŠTI, DVA MODRÉ BALÓNKY, START GEMINI nebo BARBORKA.

V následujících 60. letech nastartoval neúnavný a kompozičně velmi flexibilní Nikodém éru divokého, nespoutaného rockenrolu. Neskutečné pracovní nasazení (redaktor, textař, skladatel, ale i "učitel" začínajících mladých autorů - např. K. Svobody nebo bratrů Štaidlových), hektický osobní život a tempo, kterému stačil jen málokdo, si vybraly svou krutou daň. V červenci roku 1970 náhle na selhání srdce umírá tento pilný a neúnavný písničkář - uprostřed rozdělané práce, těsně před svými 61. narozeninami.

Dovolím si osobní dovětek: V ostravské městské části, zvané Poruba, je ulice pojmenovaná po Bedřichu NIKODÉMOVI - pro mě osobně i dost významná, protože podnik, ve kterém pracuji, vlastní menší objekt právě v této ulici.

Autor: Angelika2808

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Bedřich Nikodém

Nikodém Bedřich

Naposled navštívené:
Bedřich Nikodém

Nikodém Bedřich