Obsah filmu Titus
Snímek Titus Julie Taymorové je sice nezvykle radikální adaptací, ale zároveň jde o film, který se ve vší své radikalitě vždy důsledně opírá o klíčová témata předlohy. Těží z její přirozené teatrality a kromě toho je nedělitelně spjatý s Římem, v pojetí režisérky změtí impozantních architektonických skvostů a pomníků odpudivé fašistické estetiky.
Taymorová nechá uprostřed Kolosea rozehrát původní drama se všemi jeho logickými i textovými lapsy, pohybuje se mezi divadlem a filmem, tragédií a krutou groteskou a mění klasickou alžbětinskou tragédii pomsty s potoky krve v avantgardní podobenství o zlu v člověku, lásce rodičů k dětem a o...
Snímek Titus Julie Taymorové je sice nezvykle radikální adaptací, ale zároveň jde o film, který se ve vší své radikalitě vždy důsledně opírá o klíčová témata předlohy. Těží z její přirozené teatrality a kromě toho je nedělitelně spjatý s Římem, v pojetí režisérky změtí impozantních architektonických skvostů a pomníků odpudivé fašistické estetiky.
Taymorová nechá uprostřed Kolosea rozehrát původní drama se všemi jeho logickými i textovými lapsy, pohybuje se mezi divadlem a filmem, tragédií a krutou groteskou a mění klasickou alžbětinskou tragédii pomsty s potoky krve v avantgardní podobenství o zlu v člověku, lásce rodičů k dětem a o absenci lásky ve světě, v němž i velcí hrdinové dělají chyby a musejí za ně krutě zaplatit a kde každý prahne po moci, aniž by věděl, co skutečně znamená být mocným. Experimentální hudební složka Elliota Goldenthala kombinuje klasický orchestr s elektronickými party, swingovými šlágry a sborovými party odkazujícími ke středověké tradici. Odvážná stylizace plná politických, kulturních i náboženských asociací vrcholí závěrečnou sekvencí, v níž Shakespeare zlikviduje prakticky všechny důležité postavy s vynalézavostí, kterou se mu už, při vší snaze, nikdy nepodařilo překonat. Účinek na alžbětinského diváka musel být drtivý, ale Taymorová jej ještě umocňuje. Menu na závěrečné příšerné hostině totiž servíruje šílený Titus v podání Anthonyho Hopkinse, jehož úsměvu Hannibala Lectera si nelze nevšimnout.
Herecké výkony všech herců jsou bez výjimky strhující, Shakespearův verš zní z jejich úst plynule a přitom majestátně, ať už jde o klasické shakespearovské herce (Hopkins), nebo herce americké (Langeová, Lennix). Především pro Harryho Lennixe je Aaron bezpochyby nejvýraznější filmovou rolí jeho dlouholeté kariéry.
Lze tedy s nadsázkou říci, že pokud rozliční znalci Shakespeara po staletí marně hledali vTitu Andronicovi něco více než odvážný debut napsaný přesně v duchu soudobých diváckých trendů, stačilo, aby na něj nahlédli postmoderníma očima jako Julie Taymorová.
Aleš Říman
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 8.8.2012
Že tam jsou moderní prvky, že to je moc divadelní, že je to brutální a že to není tradiční film, na jaký jsme zvyklí, to mi vůbec nevadí, protože to sedí dohromady a celé to dýchá životem a jestli Shakespeare takto, tak já říkám ano. Julie Taymor má ohromný cit a mistrovskou Fridou to následně jen potvrdila.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 9.7.2010
Nebyla jsem schopná se tou, až překombinovanou stylizací prokousat. Po herecké stránce tomu není co vytknout. Anthony Hopkins nasadil laťku velmi vysoko, kolegové mu skvěle sekundovali, obzvlášť Jessice Lange je uvěřitelné každé i jen nepatrné gesto natolik, že bych tý čubce s velkou chutí šlápla do její vychytralý tváře. Jenže to nic nemění na faktu, že jsem do tak zvučných jmen jakými jsou Shakespeare-Taymor ještě nedozrála.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 12.9.2009
Je pravda , že toto válečné fantasy drama je pro někoho hodně náročné mě osobně se film i líbil , ale hrozná je jeho délka bez mála tříhodinový pohled na vynikajícího A. Hopkinse. A nominace na Oscara za kostýmy byla také namístě .
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 12.9.2009
U tohoto filmu se mi stalo presne to,co jsem nechtel.
Prinesla ho moje byvala zena,ale take jsem ho chtel videt...no hlavne kvuli A.Hopkinsovi........ale to zklamani z toho,co jsem videl.No to nikomu nepreju zazit.
Za prvni jsem ten film vubec,ale vubec nepochopil.........a za druhe me ani trochu nicim neoslovil.
No pro me teda velke zklamani.
Az moc velke.
Reklama
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 13.6.2007
... „ Jen hlupák chtěl by dobrem dobýt svět“. Jak je vidět, tak za těch pár století, se kromě toho, že toho koho nenávidíme dokážeme umlčet a zničit většinou „civilizovaněji“, moc nezměnilo a pořád platí ... „Snadno nám křivdy zkřivily hřbet“. No, v každém případě na „Dobrou noc“ mohu tento film jen vřele nedoporučit!!!!
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 25.6.2005
Jsem zapřísáhlý fanoušek Shakespeara, ale co s tímhle provedli... opravdu jsem se velice pobavila, sir Hopkins opět exceloval a závěr filmu je jednoduše geniální :D
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film