Obsah filmu Strom na dřeváky
Filmová poéma evokující osudy několika rodin bezzemků, žijících v kraji kolem Bergama na konci 19. století. Každodenní život je rekonstruován s důrazem na drobné detaily, prostá gesta a dobové reálie. Film je rovněž filozofickou úvahou o věčně platných hodnotách, jakými jsou víra, pokora a láska.
oficiální text distributora
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 14.3.2019
Mistrovská sonda do života těch nejchudších lidí, kteří v rámci přežití bojují s osudem den co den, od rána do večera. Život, jaký si dnes pohodlný člověk neumí ani představit. Příběh ve své podstatě v sobě nese marxistické poselství a protikatolické předsudky, které však hlavní myšlenku filmu nijak neovlivňují. Takovéto těžkosti života se může nepříznivě srovnávat s pronajímatelem vlastnící všechno. Domov, pole, plodiny a většinu hospodářských zvířat. Smysl pro komunitu a sdílenou zkušenost je však převyšující jednotící silou. Trochu je tu tendence romantizovat venkovské rodiny a jejich rolnický, negramotný a bohabojný život plný nesmlouvavých tradic. Děti hrající si v bahně, volně pobíhající husy a slepice, tradiční zabíjačka, zpěv během práce či každodenní modlitby. Je tu spousta citových scén hodné k zamyšlení v souběhu s dnešní dobou. Jako záznam života před emancipací, kdy dělníci na farmě měli méně práv než zvířata na polích, se jedná o poctu jejich ducha a povznášejícímu svědectví lidského úsilí. Neobvyklé dlouhá stopáž může odradit, ale o to víc je snímek smysluplnější. Po shlédnutí tohoto snímku je na místě se zeptat. Opravdu se dnes máme tak špatně?
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 28.7.2016
Tady stačí jedna věta: je to umělecké dílo, krása. Dávám 95%. Film byl tak úžasně zpracovaný, jakoby byl natočený skutečně na konci 19.století. To,že ve filmu hráli neherci, navíc přispělo k jeho autenticitě. Divák se tak ocitá v úplně jiném období aniž by to jakkoli vnímal.