Zari
ohodnotit

Šťastný to muž

O Lucky Man!

Další název:
Ó, šťastný muž!
Rok:
1973
Délka:
183 minut
„Druhá část trilogie s postavou Micka Travise (první je Kdyby... (1968), třetí Nemocnice Britannia (1982))“
Popis / Obsah / Info k filmu Šťastný to muž
„Jako úplně malý kluk jsem byl tímto filmem naprosto fascinován, i když jsem mu vůbec nerozuměl. Jako dospělý muž si uvědomuji, jak je toto mistrovské dílo mrazivě aktuální.“ David Ondříček. Když Lindsay Anderson poprvé obsadil Malcolma McDowella do hlavní role své spektakulární a zároveň ostré satiry na britské elitní školství Kdyby… (If…,1968), pojem „charismatický herec“ se ještě neužíval, ač by se na něj dokonale hodil. Student Mick Travis v jeho podání je v tomto dalším pokračování volné trilogie „šťastným mužem“, jenž se jako obchodní zástupce dostává do styku s představiteli širokého společenského spektra. Pro režiséra je to příležitost k sarkastickým výpadům všemi směry: od politiků, podporujících vojenské režimy v rozvojových zemích, až po zpovykanou zlatou mládež, která rebeluje proti establishmentu. Patos společenské kritiky někdejších „rozhněvaných mladých mužů“ se zde setkává s Andersonovým smyslem pro groteskno a duchaplnou nadsázku.

Zdena Škapová
MFF Karlovy Vary 2016


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Šťastný to muž
Druhá část Andersonovy trilogie s postavou Micka Travise vznikla podle původního scénáře představitele ústředního hrdiny Malcolma McDowella, který popisoval své zkušenosti obchodního zástupce s kávou. Lindsay Anderson společně se scenáristou trilogie Davidem Sherwinem námět rozpracovali a připravili k realizaci. V téměř muzikálové koláži písní a jednotlivých epizod sledujeme bizarní cestu prodejce kávy, který se vydává do světa za štěstím a v rozmanitých prostředích (vojenský objekt, atomová elektrárna, kostel, noční párty) se setkává s různě zkorumpovanými představiteli moci. Malcolm McDowell je zde jako Šťastný muž naprosto neodolatelný a na samém vrcholu hereckého rozkvětu. Životní pouť jeho postavy, plná hrabivosti a chamtivosti mládí, odráží charakteristické jevy britské společnosti přelomu 60. a 70. let minulého století.
Již potřetí se Anderson setkal s precizní prací kameramana Miroslava Ondříčka, na vynikající hudební složce se podílel Alan Price, který již dříve komponoval hudbu k některým předešlým Andersonovým divadelním inscenacím. Nakonec si spolu s dalšími hudebníky ve filmu zahrál sám sebe, podobně se v závěru filmu ve scéně konkurzu na Šťastného muže objeví i Lindsay Anderson. S výjimkou Malcolma McDowella se většina herců objeví v různých úlohách několikrát.
Kino AERO


oficiální text distributora

Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Martin Hofmann

Hofmann Martin

Sheridan Comerate

Comerate Sheridan

Code of the Streets

Code of the Streets
Code of the Streets

Parchanti (The Losers)

Parchanti
The Losers

Naposled navštívené:
Martin Hofmann

Hofmann Martin

Sheridan Comerate

Comerate Sheridan

Code of the Streets

Code of the Streets
Code of the Streets

Parchanti (The Losers)

Parchanti
The Losers