Zari
ohodnotit

Sagarmatha

Rok:
1988
Délka:
86 minut
Premiéra v ČR:
1.7.1989
„Příběh o výpravě na nejvyšší horu světa, která je zároveň výpravou do hlubin lidské duše.“
Popis / Obsah / Info k filmu Sagarmatha
Na filmu jako odborní spolupracovníci se zúčastnili tyto osoby: Ivan Gálfy, Marián Zaťko, MUDr, Branislav Liška, V Nepálu: MUDr. Marián Bukovčan, Ján Červinka, Zoltán Demján, RNDr. Emil Hasík, ing. Anton Lošonský, RNDr. Rudolf Mock, ing. Stanislav Ruža, PhDr. Juraj Zaťko

Autor/Zdroj: /Svedectvi


Dramatický príbeh o horolozeckej výprave na najvyššiu horu světa Mount Everest. Film sa pokúša o reaalistické zachytenie atmosféry vo výprave, o odhal'ovanie zložitých medzil'udských vzťahov vi vypätých nebezoečných situáciách a o zachytenie dramatického zápasu l'udskej vole a túžby po prekonaní nebezpečenstva.
Renáta Šmatláková Katalóg slovenských celovečerných filmov

Autor/Zdroj: Šmatláková Renáta/Katalóg slovenských celovečerných filmov


Popis / Obsah / Info k filmu Sagarmatha
První hraný film z Himálaje Sagarmatha (nepálský název Mount Everest je také první českoslovernsko-nepáslkou koprodukcí. Líčí osudy naší horolezecké ezpedice, usilující po překonání nebezpečí, - Ojedinělý projekt (podobného záměru se vzdali i takoví tvůrci jako Werner Herzog či Robert Redford) si vyžádal důkladné přípravy a od všech zúčastněných nesmírné úsilí i značnou dávku odvahy. Herci se připravovali na Kavkazu a podrobili se mnoha testům. Filmový štáb byl součástí Československé himálajské expedice Mount Everest '87 ( na rozdíl od snímku naši horolezci tehdy vrchol nezdolali) a byl zajišťován zkušenými a špičkovými sportovci. Točilo se v Nepálu od března do července roku 1987. Herci se dostali až do výšky kolem 6000 m, Miroslav Vladyka až do 7000 metrů. V obtížných lezeckých scénách a ve vyšších polohách byli dublováni. Zvláště nebezpečné bylo filmování v ledopádu Khumbu, kde neustále hrozilo riziko smrti. Komplikace způsobila i verlehorská nemoc jednoho z protagonistů, Bořivoje Navrátila, který musel být po obtížné cestě dopraven domů. Dotáčky se dělaly ve Vysokých Tatrách. Scenárista a režisér i kameraman Vladimír Ondruš (jehož ve velkých výškách zastupoval s "pětatřicítkou" i s "šestnáctkou" známý horolezec Zoltán Demján) již měli s filmováním v Himálaji své zkušenosti. Ondruš tu natočil známý středometrážní dokument Velký čierny obor a Piroh slavnou Kangchenjungu. - v této souvislosti připomeňme ještě hodinový snímek Jagavá púť Lhoce Šar Emila Fornaye.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Ještě jeden vlak k vyloupení (One More Train to Rob)

Ještě jeden vlak k vyloupení
One More Train to Rob

Naposled navštívené:
Ještě jeden vlak k vyloupení (One More Train to Rob)

Ještě jeden vlak k vyloupení
One More Train to Rob