Duben
ohodnotit

Přítelkyně pana ministra

Rok:
1940
Délka:
88 minut
Premiéra v ČR:
22.3.1940
„Adina Mandlová a Oldřich Nový v komedii o pomluvách, které pomohou obyčejné úřednici ke štěstí“
Popis / Obsah / Info k filmu Přítelkyně pana ministraČeská romantická komedie na vlastní námět režiséra Vladimíra Slavínského o slečně, kterou potká štěstí skrze zlolajnou pomluvu. Kdysi vyjela do pátého patra výtahem, ve ketrém jel náhodou pan ministr, elegantní a galantní svobodný pán (Jaroslav Marvan). Tak se dostává do lidských klepů, to jí, dosud malé úřednici u velké firmy, pomáhá v postupu, dostává práce, při nichž páni šéfové spoléhají víc na její domnělé vztahy než na schopnosti, a má-li k tomu ještě zjev a tvořivý talent Adiny Mandlové, není divu, že se i mladý šéf, jehož hraje duchaplný a elegantní Oldřich Nový, dá oklamat a žádá ji o protekci u pana ministra. Když pak "babička" Zdenka Baldová toužící po vnoučatech, zaplete Julinku - tak se totiž Adina Mandlová ve filmu jmenuje - ještě do hustšího klubka, nezbývá, než konečné rozřešení, takové, aby pomluva přinesla několika lidem štěstí, zejména, když se zásahem samotného pana ministra podaří Julinku od klepů očistit. V ostatních úlohách: Franta Paul, František Kreuzmann, Bedřich Veverka, Raoul Schránil, Světla Svozilová.


Autor: Asmodej

Popis / Obsah / Info k filmu Přítelkyně pana ministraPOZOR SPOILER

Hrubý a syn je veliká exportní a importní firma. O této se jednoho dne v novinách objeví pomlouvačný článek. To vyvolá skoro paniku, protože to ohrožuje její existenci. Ve firmě pracuje jako písařka i slečna Julie Svobodová. A právě ta bydlí ve stejném domě jako ministr obchodu. Jednou se setkají u výtahu a vidí je přitom místní drbna. Ihned začne roznášet klepy. Ty ještě potvrdí a navýší švadlena. To se dozví vedení podniku Hrubý a začne si Julinku předcházet. Tak se stává Julinka sekretářkou. Když pak vyjde v novinách dementi článku prvního, získává slečna sekretářka odvoz do zaměstnání i zpět firemním automobilem. Julie se stává oblíbenkyní Hrubého mladšího - Jana. A ten se domnívá, že právě ona zapříčinila, že se stal komorním radou. Chce jí splnit přání, a ona má jen jedno. Chce se podívat tam, kde se on chodí bavit. Tak se ocitají v jakési napodobenině moravské vinárny. Zde se sblíží ještě více a Jan si ji pak bere na obchodní cestu za Italy, bratry Rossi. Jeden z nich se do Julinky zamiluje, ale je mu dáno najevo, že přišel pozdě. A zde si také oba, Jan i Julie své vztahy ujasní a může se očekávat svatba.


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Přítelkyně pana ministraÚřednice firmy Hrubý a syn, slečna Julinka se dostane do řečí, neboť ji zvědavé sousedky vidí u výtahu stát s jejím sousedem, ministrem obchodu. Informace o "vztahu" se rychle šíří až do firmy Hrubý a syn. Julinka se ze dne na den stane sekretářkou a její mladší zaměstanavatel, pan Jan Hrubý se do ní zamiluje. Myslí si však, že mu v cestě stojí sám ministr a tak se dlouho neodvažuje Julince vyznat. Až pracovní cesta do zahraničí mu to umožní a tak se z Itálie už Jan a Julinka vracejí jako snoubenci.
Přítelkyně pana ministra je jednou z klasických komedií válečné éry a za jejím úspěchem stála skutečná pomluva, která se vztahovala přímo na představitelku titulní role Adinu Mandlovou.


Autor: dews

Popis / Obsah / Info k filmu Přítelkyně pana ministraSympatická dívka Julinka Svobodová (A. Mandlová) pracuje jako řadová úřednice u importní firmy Hrubý a syn. Bydlí v podnájmu ve stejném domě jako ministr obchodu dr. Horák (J. Marvan). Ten ji jednou náhodou z vrozené galantnosti sveze výtahem. Aniž to oba tuší, v domě se hned rozkřikne, že pan ministr je do Julinky zamilovaný a že s ní má poměr. V té době se proti firmě Hrubý a syn objeví v novinách pomlouvačný článek. Pan Hrubý mladší (O. Nový) se rozhodne využít domnělé Julinčiny známosti. Jmenuje ji svou sekretářkou, zvýší jí plat a hlavně ji požádá, aby se u ministra přimluvila. Julinka se mu marně snaží vymluvit, že se s dr. Horákem zná jen od vidění, šéf ji ani nepustí ke slovu. Shodou okolností však ministr zasáhne ve prospěch firmy. A tak se Julinka proti své vůli stane „obětí“ zvláštní pomluvy, která tentokrát nemusí uškodit, ale naopak pomoct chudé dívce ke štěstí…

Zdroj: Nova


Popis / Obsah / Info k filmu Přítelkyně pana ministraPísařka Julinka Svobodová pracuje pro zavedenou obchodní firmu Hrubý a syn a bydlí v podnájmu u švadleny Pokorné. Je sice chudá a občas se opozdí, ale zato je stále veselá a příjemná. Ovšem stačí nepatrná náhoda a vše se změní. To když se jednou sveze výtahem s ministrem obchodu dr. Horákem, který bydlí ve stejném domě. Paní Pokorná totiž trochu poťouchle, přesto v dobré víře naznačí paní domácí, že Julinka je přítelkyní pana ministra. Nevinná pomluva se šíří jako stepní požár. Zbaví ji žárlivého nápadníka Evžena, vzápětí jí pomůže k lepšímu místu, když se mladý šéf Jan Hrubý rozhodne její známosti využít a povýší ji na osobní sekretářku. Julinka má konečně vyšší plat a příjemnější práci, a přestože se nenápadné narážky na pana ministra snaží odmítat, nesnaží se omyl vysvětlit. Shodou náhod je ministr upozorněn svým asistentem na nespravedlnost, která poškodila dobré jméno firmy, a rozhodne se ji napravit, což je omylem opět přičítáno k dobru Julince. Navíc se mladý šéf do Julinky zamiluje. Snaží se být jí nablízku, a dokonce ji pozve na večerní posezení. Je však přesvědčen, že v cestě jeho lásce stojí pan ministr, a proto se nepokouší o důvěrnější vztah. Teprve když se do věci vloží jeho matka, které se Julinka zamlouvá, začnou se události ubírat správným směrem.

Zdroj: Nova


Popis / Obsah / Info k filmu Přítelkyně pana ministraSympatická dívka Julinka Svobodová pracuje jako řadová úřednice u obchodní společnosti Hrubý a syn. Bydlí v podnájmu u paní Pokorné a jednoho dne čirou náhodou potká ve výtahu ministra obchodu Horáka, který bydlí ve stejném domě. Nevinné setkání vede ke vzniku pomluvy, že je ministrovou přítelkyní. Podnik, kde Julinka pracuje, se ocitá v krizi a jeho mladý ředitel Jan Hrubý proto neváhá využít dívčina získaného "vlivu" a povýší ji na místo sekretářky, zvýší jí plat a hlavně ji požádá, aby se u ministra přimluvila. Julinka se mu marně snaží vymluvit, že se s dr. Horákem zná jen od vidění, šéf ji ani nepustí ke slovu. Shodou okolností však ministr zasáhne ve prospěch firmy. A tak se Julinka proti své vůli stane „obětí“ zvláštní pomluvy, která tentokrát nemusí uškodit, ale naopak pomoct chudé dívce ke štěstí…
Námět filmu se nechal inspirovat četnými fámami o údajném milostném vztahu Adiny Mandlové s K. H. Frankem, které herečku za války pronásledovaly. V rámci Slavínského tvorby jde o překvapivě zdařilou a svěží komedii s lehkým nádechem ironie.


Popis / Obsah / Info k filmu Přítelkyně pana ministraNepravdivé pomluvy o důvěrném příteli ve vysokém postavení pomohou obyčejné písařce k lepšímu místu a nakonec i k upřímnému vztahu s mladším séfem importní firmy. Příjemná a vkusná zábava s trojicí Nový-Mandlová-Marvan. Zpívají se tu dvě textové verze (dámská a pánská( proslulého šlágru "tvé oči tmavohnědé". Jako exotikum vystupuje v noční vinárně slovácká kapela Samka Dudíka s písní "Hej totu totu".

Autor/Zdroj: Březina Václav/Lexikon českého filmu


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

TV Program

ČT1 - Toulavá kamera (2003) [TV cykl...

10:05 - 10:35

28 minut již uběhlo
2 minut zbývá do konce

ČT2 - Zázraky lidského génia

10:00 - 10:50

33 minut již uběhlo
17 minut zbývá do konce

NOVA - Policie Modrava (2011) [TV ser...

10:25 - 11:55

8 minut již uběhlo
82 minut zbývá do konce

Prima - Inkognito (2021) [TV pořad]

09:50 - 11:00

43 minut již uběhlo
27 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190665
Osobností: 698158
Fotografií: 765151
Plakátů: 377311
Obsahů a biografií: 178487

Poslední komentáře

Ze Země na Měsíc (1998) [TV mini...

Ze Země na Měsíc
Parádní hraný dokument o   dobývaní měsíce. HBO   umělo vždy udělat kvalitní   seriály, navíc ve   spolupráci s Tomem Hanksem.   Každý fanoušek kosmonautiky   musí zajásat.

Autor: red.mann | Hodnocení: 8 / 10

Odvážná Vaiana: Legenda o konci ...

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa
Tradiční schéma pohádky   vůbec není na škodu. Dětem   se určitě bude líbit   netradiční prostředí a   příběh. Pohádka, která   moje vnoučky bavila.

Autor: red.mann | Hodnocení: 8 / 10

Vražda v Ostrovní ulici (1933)

Vražda v Ostrovní ulici
V roce 1933 byl u nás   zvukový film stále ještě   víceméně v plenkách a   tohle je vlastně první ryze   česká filmová detektivka.   Tvůrci více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 8 / 10

Sbohem, Sabato (1970)

Sbohem, Sabato
O trochu slabší než   jednička L.V.Cleef mi tam   seděl víc,dobrodružná   honička za vozem plným   zlata,dost přestřelek,pravé   westernové   prostředí,lepší průměr.

Autor: PORTER | Hodnocení: 6 / 10

Táta Hyda (2000) [TV epizoda]

Táta Hyda
Hyde najde svého otce, ale   ten se k němu zprvu moc nemá   a ještě lundá. Fez se   snaží okouzlit ženy   poblíž sebe, ale moc to   nejde a více >

Autor: FLA | Hodnocení: 7 / 10