Duben
ohodnotit

Kráska z Marsu

Aelita

Další název:
Аэлита; Aelita: Queen of Mars
Země:
Rok:
1924
Délka:
110 minut
Popis / Obsah / Info k filmu Kráska z Marsu
Tajemný signál z Marsu přináší neméně záhadnou depeši. Inženýr Los a jeho kolega Spiridonov se ji snaží rozluštit a vydat se v raketě na místo původu onoho signálu. Ten přišel z planety obydlené rozvinutou civilizací vedenou diktátorem Tuskubem a malou skupinou privilegované elity, zatímco ostatní Marťané trpí coby otroci. Tuskubova dcera Aelita, sledující Losovo počínání na Zemi speciálním teleskopem, se do mladého inženýra zamiluje. Když Los v zápalu žárlivosti spáchá ohyzdný zločin, jeho jedinou nadějí je dokončit v přestrojení přípravy rakety a odletět na Mars. Jeho útěk se však na rudé planetě mění v revoluční boj!
První sovětský vědecko-fantastický snímek v režii Jakova Protazanova měl působit jako sovětský velkofilm konkurující světové produkci a zároveň dílo šířící myšlenky komunismu. Natočen byl na motivy stejnojmenné knihy Alexeje Nikolajeviče Tolstého, který psal levicově orientovanou fantastickou literaturu a v případě Aelity se inspiroval románem Sophuse Michaëlise Cesta na Mars (který posloužil jako předloha stejnojmennému dánskému sci-fi filmu). Revoluční zápletka o svržení marťanských despotů a nastolení vlády lidu pak odpovídá dobové atmosféře v Rusku (na Marsu tak kromě třídního boje nechybějí ani symboly srpu a kladiva). Nicméně po premiéře upadl film v nemilost revoluční kritiky pro svůj „nesocialistický" charakter a odcizenost vůči dělnické třídě. Výjimečnost filmu a jeho vyšší rozpočet podtrhují i výrazné dekorace a kostýmy navržené Alexandrou Exterovou, malířkou ovlivněnou kubofuturismem, suprematismem a konstruktivismem.


Hudební doprovod: Safety First

Experimental - Instrumental - Delay on. Kvarteto individualit ze srdce Slovácka se zaměřením na geometrii, symetrii, rytmické opakování a ubíhající perspektivu s možností časového naplánování. Tón navazuje na tón, úder střídá úder.

Zdeněk Blaha
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Kráska z Marsu
POZOR SPOILER
 
4.prosince roku 1921 byl zachycen po celém světě podivný rádiový signál. Všichni je čtou jako Anta Odeli Uta. 
Inženýr Los řídí moskevskou radiostanici. Zde je signál předáván dešifrovacímu oddělení. 
Losova manželka Nataša pracuje v centru pro válečné oběti. Sem přijíždí i voják Gusev z fronty, a tak se potkají.  
Na dešifrovacím oddělení si se zprávou neví rady. Losův kolega Spiridonov také netuší oč jde. 
Los sní o cestě na Mars.  
Zde žije královna Aelita se služkou Ichoškou. Vládce planety se jmenuje Tuskub. Také je zde Gor, vládce energie. Ten sestrojil přístroj na pozorování života na jiných planetách. Tuskub však chce, aby přístroj zůstal utajen. Jenže i přes tento zákaz Gor pomocí přístroje ve věži ukáže Aelitě Zemi. Ta tam vidí, jak Nataša líbá svého muže. Ihned chce, aby totéž učinil i Gor a on to udělá. 
Na Zemi mezitím tráví Spiridonov večery u Losa a snaží se vymyslet raketu, která by je vynesla do kosmu.  
Vlakem do centra přijíždí také soudruh Viktor Erlich se svou ženou Jelenou. Všude je bída, a tak se Erlich snaží uplácet. Nataša jej však odmítá, a proto se mu ubytování sehnat nepodaří. Jeho žena si vzpomene na to, že tu mají známé. Jdou tedy tam. Zde uspořádají hostinu jako za starých časů.  
Los stále sní o cestě na Mars. Tam se na něj opět dívá Aelita a je při tom načapána.  
K Losovi přichází Erlich už jako předseda lidového sovětu. Poroučí vyklidit laboratoř, protože se sem bude stěhovat. Erlich se Nataši připomíná a zrovna když jí líbá ruku, vidí to její muž. A také vidí, že ti dva si náramně rozumějí.  
Jelena získává od Spiridonova nějaké šperky. V centru se hraje divadlo a Gusev dělá vedoucího zástupce režiséra.  
Na Erlicha praskly jeho podvody s potravinovými lístky a jde k němu kontrola. Jenže nic nenajde, tím spíše, že on stihne nepoctivě nabyté šperky ukrýt. Jenže do kabátu, co patří Nataše a tam je také najde její muž, což jej rozzlobí.  
Pak se má pořádat jakýsi bál, ale Los stále bádá nad signálem.  
Na Marsu zasedá rada starších. Aelita toho chce využít a jde proto k přístroji, ale je opět načapána Tuskubem. Tentokrát mu to už však přede všemi vytkne. Na radě je také ustanoveno, že třetina živé pracovní síly bude hibernována, aby mohla být použita později. Zbytek bude živořit v temných kobkách. 
Aelita je nařčena, že se zamilovala do pozemšťana.
Los se chystá odjet a předává Spiridonovovi plány na interplanetonet. Nataša se vydává s Erichem na onen ples. Ten je ilegální a jen pro vybranou společnost. Všichni přicházejí v hadrách žebráků a pod nimi mají drahé šaty. Po plesu následuje bohatýrská večeře, kde se Nataša dozví o odjezdu svého muže a spěchá za ním. Zato Spiridonov zůstává a věnuje se Jeleně. Nataša již svého muže nezastihne.  
Ten je již na velké stavbě a jedinou jeho radostí je, že se může podílet na velkolepém budování nového Ruska.  
Uplyne půl roku. Los se vrací domů s kyticí, jenže situace se zvrtne tak, že tasí na svou ženu zbraň a střílí. 
Pak se mu opět vrací jeho sen o Marsu, a protože ví, že Spiridonov Rusko opustil, vydává se za něj. Tím se mu podaří vidět svou ženu v rakvi, ale také z domu odnést plány interplanetonetu. Na jakémsi zapadlém předměstí Moskvy jej pak s několika lidmi začíná stavět. Netuší, že vládní špeh Kravcov je mu na stopě. A ten jej zde také nalezne. Jenže nemá zatykač, a tak musí odejít.  
Zato sem přichází Gusev a nabízí se ke spolupráci. Chce také letět na Mars. Los jej samozřejmě s radostí přijímá. S mnohem menší radostí na celou akci však pohlíží jeho manželka. Ta mu sebere všechny oděvy a zamkne jej doma a sama odchází.  
Další den probíhají oslavy Velké říjnové revoluce. Gusev doma nadává jak špaček, a nakonec prchá z domu v ženských šatech, be kterých doběhne až do stroje.  
Kravcov se sem dostává také a ten již startuje.
V době letu chce Kravcov zatknout Spiridonova, avšak Los přizná svou identitu.  
Na Marsu již vědí, že se blíží střela ze Země. Je vypočítáno kdy a kde má dopadnout, ale Aelita nechává nositele této zprávy zavraždit svou služebnou. Sama ji pak pro pozemšťany posílá a ta je opravdu všechny tři přivádí. Ti se však rozdělí. Kravcov běží udávat, a Guseva si odvede služebná.  
Aelita stále touží po polibku a když je dostane tak omdlí. Gusev vyhrává na harmoniku a zdá se spokojen. Aelita prohlašuje Lose za svého. Jenže pak se to zvrtne. Gusev se dostane mezi marťanské pracující a ohnivým projevem je jako soudruhy nabádá k revoluci. Jako příklad dává tu Velkou říjnovou. Také navrhuje název Svaz marťanských sovětských socialistických republik. Soudruzi, totiž pardon, ještě marťani mu uvěří a začíná peklo. Totiž revoluce...  
 
 


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Kráska z Marsu
Němá Aelita se řadí k prvním sovětským vědecko-fantastickým filmům. Vznikla na motivy stejnojmenného románu Alexeje Tolstého. Zní v něm hudba Alexandra Skjabina, Igora Stravinského a Alexandra Glazunova.

Film zobrazuje výjevy ze života v Moskvě během prvních let NEPu (Nové ekonomické politiky). Všechny radiostanice zachytí podivnou zprávu, kterou se jim nedaří rozluštit. K vědcům, kteří si nad ní lámou hlavu, patří i inženýr Los, nenapravitelný snílek, a jeho spolupracovník Spiridonov.

Moskevské sekvence se střídají s výjevy z Marsu. Aelita je dcerou Tuskuba, vládce totalitního státu na Marsu, kde se pracující třída po splnění pracovního úkolu ukládá do mrazáku. Teleskop umožňuje Aelitě pozorovat život na Zemi a díky němu se zaměří na inženýra Losa.

Los sestrojí vesmírnou loď, kterou přiletí na Mars. Při letu ho doprovází rudoarmějec Gusev, jenž sní o uskutečnění revoluce na Marsu, a detektiv Kravcov, který Losa podezírá z vraždy ženy. Los se setká s Aelitou a proletářští Marťané povstávají proti svým utlačovatelům…

Samotnému promítání filmu předcházela masivní reklamní kampaň v novinách.
Po krátké emigraci se A. Tolstoj a Protazanov rozhodli ukázat sovětské vládě svou loajalitu režimu, což se jim také povedlo. Film měl obrovský úspěch a Protazanovi se otevřela cesta ruského kinematografu.


Autor: lucymat

Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

TV Program

ČT1 - Komisař Montalbano (1999) [TV ...

23:45 - 01:40

103 minut již uběhlo
12 minut zbývá do konce

ČT2 - Věk válečných lodí

00:50 - 01:40

38 minut již uběhlo
12 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Miami (2002) [TV se...

01:20 - 02:20

8 minut již uběhlo
52 minut zbývá do konce

Prima - Policie v akci (2017) [TV pořa...

00:40 - 01:35

48 minut již uběhlo
7 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190441
Osobností: 697637
Fotografií: 763579
Plakátů: 376119
Obsahů a biografií: 178125

Poslední komentáře

Lansky: Příběh mafie (2021)

Lansky: Příběh mafie
Pro mě zase jeden z   povedených životopisných   filmů, které patří mezi   mé oblíbené žánry. I   když tyhle události a osoby   prošly už více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 8 / 10

Syn temnoty (2019)

Syn temnoty
Tyhle superhero záležitosti   nikdy nebyly zrovna moje   gusto, ale po technické a   trochu překvapivě i po   herecké stránce, to byla   docela více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 6 / 10

Problém tří těles (2024) [TV ser...

.

Problém tří těles
Celý první díl jsem si   říkal, nebaví mě to,   nebaví mě to, nebaví mě   to.

Ale překonal jsem se,   nevypnul jsem to a vuala,   nakonec se více >

Autor: majkronyk | Hodnocení: 8 / 10

Pírko (2016)

Pírko
Tak hlavně, že si Slováci   stěžují na Hostel a pak si   sami natočí ještě mnohem   větší prasárnu. Film je   tak strašně ubohý, že se   to ani více >

Autor: vypomoc | Hodnocení: 1 / 10

Na vlastní nohy (1987) [TV film]

Na vlastní nohy
Pan režisér Ráža byl   vždycky zárukou čisté   televizní práce a tak je   tomu i v případě této   inscenace i když se určitě   nejedná o nějaký více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 6 / 10