Březnové novinky
ohodnotit

F.P.1 neodpovídá

F.P.1 antwortet nicht

Další název:
Letecká plošina 1; F.P.1 Fails to Reply; F.P.1 Doesn't Answer
Žánr:
Rok:
1932
Délka:
114 minut, 3132 minut
„Sensační letecký velkofilm. Německá mluva, čes. titul.“
Popis / Obsah / Info k filmu F.P.1 neodpovídá
"F.P.1 neodpovídá ". Téměř před stolety v pražském nakladatelství "Sfinx" vyšla kniha, která obsahovala dva romány Kurta Siodmaka, jednoho z těch autorů, kteří převzali dědictví starého Julese Verna, navazující své utopistické příběhy na možnosti, které v blízké nebo vzdálenější budoucnosti se dávají vytušit z tehdejšího rozvoje techniky.

Jestliže první z nich "Město v mlhách", se opírá svým dějem o vynález světelných vln, které by činily hmotu neviditelnou, ještě se tenkrát příliš vznášela ve fantastických dohadech, zabývá se druhý z nich "F. P. 1. neodpovídá" úspěchem techniky a myšlenkou, která nebyla nebo alespoň se v té době nezdála být tak fantastickou. Mnohým snílkům se realizace této myšlenky zdála být takřka na dosah. O co šlo? Psalo se již dost často o tom, že budou-li v oceánech vybudovány umělé ostrovy, vzniknou tak stanice na doplňování pohonných látek, správky letadel a odpočinek cestujících. Spisovatel rozvádí myšlenku dále, že taková oceánská doprava by silně postihla dopravu luxusními loďmi a že v tehdejším (mluvíme stále z pohledu starého desítky roků) bezohledném konkurenčním boji nebylo nepravděpodobné, že by sabotáž hleděla onen podnik zmařit.

Boj s touto sabotáží o konečný triumf je obsahem románu, jenž naplňuje také děj stejnojmenného filmu. Jeho režie se snažila seč mohla, aby využitím technických prostředků představila divákům romanopiscův sen jako uchvacující skutečnost. V obrovských dokách s mohutnými stroji roste před divákovýma očima plovoucí přístaviště letadel, až po tu chvíli, kdy se jako bilý zázrak vznáší na vlnách oceánu. O jeho vítězství nebo zkázu se svádí zápas.

Letec Ellissen rozhoduje o záchraně. Je to světoběžník v leteckém slova smyslu, hromotluk a cynik, prostě je to Hans Albers, jehož první opravdový záchvěv srdce v lásce ke Claire, snoubence inženýra, který ostrov postavil, je také pro něj prvním vážným otřesem. Naštěstí jeho neklidná krev znamená i zde v tomto zajímavém filmu osvobození...

Film byl natočen ve třech verzích - německé, anglické a francouzské.


Autor: Asmodej

Popis / Obsah / Info k filmu F.P.1 neodpovídá
POZOR, SPOILER

Na nebi jsou formace letadel. Do toho si muži zpívají písničku. Na jiném místě se tancuje. Ellissen dává tip svému novináři, aby navštívil loděnice Lennartz. Zaslechne to slečna Claire Lennartzová, ale on popře, že by loděnice jmenoval. Zve ji pak k tanci, ale je odmítnut. Claire odjíždí pryč.

V loděnicích Ellisen spustí požární poplach. Sám pak vnikne dovnitř jedné z kanceláří a zkoumá složku s nápisem F.P.1. Věci z ní pak odnáší. Následně volá Drosteho, starého kamaráda. Hovor je však přerušen kvůli policii, která právě Drosta informuje o krádeži. Chce vědět, co ve složce bylo. On tedy prozradí, že v ní byl plán na obrovskou plovoucí plošinu, ze které by mohla startovat letadla. Jde spíše o umělý ostrov o délce půl kilometru a šíři 150 metrů. Jaký to má význam pro leteckou dopravu, toho jsou si všichni vědomi. Ale nyní, když jsou ukradeny všechny výpočty, nelze začít.

Claire Ellisona najde a poví mu, že o krádeži ví. A chce od něj ukradené plány. Jenže ty jsou jinde na stole, kde jsou také Drostem nalezeny. Ellisen pak tvrdí, že to vše udělal pro kamaráda, protože o projekt nejevil nikdo zájem a skoro se na něj zapomnělo. Takto se vytáhl na světlo a hle, začíná se stavět.

Ellisen dostává telegram o dodávce nového stroje 7000 TK schopného obletět svět. Mezitím se dal dohromady s Claire.

Konečně se ocitáme na plošině a poznáváme muže jménem Damsky. Je to vlastně hlavní inženýr. Ten objevuje sabotáž. Když sem přijde Claire, poví ji, že je někdo proti nim.

Uběhly však dva roky a něco a plošina je hotová. Po této době se vrací Ellison. Málem zemřel v Austrálii a o vše tam přišel, takže mu trvalo, než se mohl vrátit. Když to Claire poví, sezná, že ona už jej nechce.

Na plošině jsou potíže. Někdo sebral zásoby jídla a pití z člunu. Námořníci chytli špiona. Je to Ellisonův novinář, který prý chtěl jen fotit. Jeden z mužů je přiotráven. Na Drosteho míří Damsky revolverem. Dochází ke střelbě a Droste padá k zemi. Tyto výstřely byly slyšet přes vysílačku, proto je Claire poněkud nervózní. A tak ji Ellison na plošinu odveze letadlem. Když přistanou, není tu ani noha. Damsky ukradl člun a prchá. Pak najdou Ellison s Claire všechny lidi otrávené plynem. A také postřeleného Drosteho. Lidé se pomalu probírají z účinků plynu a hned se začnou bouřit. Chtějí pryč. Je zde totiž řeč o tom, že se plošina potápí. Proto jsou vytaženy i zbraně. Ellison s Drostem se dostávají do sporu a stojí proti sobě. Nakonec spousta námořníků odplouvá ve člunech pryč.

Do vzduchu se v letadle dostává i Ellison. Ten nakonec skáče s padákem do moře, odkud je vyloven.

K plošině se konečně blíží letadla, která přivážejí potřebný olej k záchraně celého projektu.


Autor: Pitryx

Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

I.F.1 ne répond plus (1933)

 I.F.1 ne répond plus (1933)
I.F.1 ne répond plus n
 
Žánr: drama / sci-fi
Země: Německo - předválečné
Režie: Karl Hartl

(alternativní jazyková verze)

F.P.1 (1933)

 F.P.1 (1933)
F.P.1 n
 
Žánr: sci-fi / adaptace
Země: Německo - předválečné / Francie / Velká Británie
Režie: Karl Hartl

(alternativní jazyková verze)

TV Program

ČT1 - Princezna Lada (1969) [TV insc...

08:15 - 09:05

12 minut již uběhlo
38 minut zbývá do konce

ČT2 - Krásné země z výšky

07:50 - 08:45

37 minut již uběhlo
18 minut zbývá do konce

NOVA - Snídaně s Novou (1994) [TV poř...

07:55 - 10:40

32 minut již uběhlo
133 minut zbývá do konce

Prima - M.A.S.H. (1972) [TV seriál]

08:25 - 08:55

2 minut již uběhlo
28 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190094
Osobností: 697101
Fotografií: 762258
Plakátů: 375186
Obsahů a biografií: 177645

Poslední komentáře

Kukačka v temném lese (1984)

Kukačka v temném lese
Dobrý scénář vytvořený z   kvalitní literární   předlohy, docela působivé   mezinárodní obsazení na   čele s velkým ruským   hereckým bardem více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 6 / 10

Zola (1978) [TV minisérie]

Zola
Pro mne povedená   životopisná minisérie i   když formát dvouhodinových   dílů mi přišel hodně   netradiční a z obecného   hlediska ne právě více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 8 / 10

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Smrtelné zlo: Probuzení
V lesním duchovi taky není   posedlý jen jeden ale   všichni a taky je tam   motorová pila, trochu silný   slova tady v komentářích,   ale více >

Autor: nikita13

Bubu a Filip (1996) [TV seriál]

Bubu a Filip
Tohle je taková   devadesátková klasika a to   nejen seriálová či   televizní. Dá se to lehce   shrnout do jedné věty.   Herecky je to sice více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 5 / 10

Matka v trapu (2024)

Matka v trapu
Čekala jsem komedii, něco ve   smyslu Jestli jednou odejdu a   nedočkala se. Pár zasmání,   trochu lítosti, naštvání a   ujištění, že zase ženská více >

Autor: Frolíček | Hodnocení: 7 / 10