';
ohodnotit

F.P.1 neodpovídá

F.P.1 antwortet nicht

Další název:
Letecká plošina 1; F.P.1 Fails to Reply; F.P.1 Doesn't Answer
Žánr:
Rok:
1932
Délka:
114 minut, 3132 minut
„Sensační letecký velkofilm. Německá mluva, čes. titul.“
Popis / Obsah / Info k filmu F.P.1 neodpovídá
"F.P.1 neodpovídá ". Téměř před stolety v pražském nakladatelství "Sfinx" vyšla kniha, která obsahovala dva romány Kurta Siodmaka, jednoho z těch autorů, kteří převzali dědictví starého Julese Verna, navazující své utopistické příběhy na možnosti, které v blízké nebo vzdálenější budoucnosti se dávají vytušit z tehdejšího rozvoje techniky.

Jestliže první z nich "Město v mlhách", se opírá svým dějem o vynález světelných vln, které by činily hmotu neviditelnou, ještě se tenkrát příliš vznášela ve fantastických dohadech, zabývá se druhý z nich "F. P. 1. neodpovídá" úspěchem techniky a myšlenkou, která nebyla nebo alespoň se v té době nezdála být tak fantastickou. Mnohým snílkům se realizace této myšlenky zdála být takřka na dosah. O co šlo? Psalo se již dost často o tom, že budou-li v oceánech vybudovány umělé ostrovy, vzniknou tak stanice na doplňování pohonných látek, správky letadel a odpočinek cestujících. Spisovatel rozvádí myšlenku dále, že taková oceánská doprava by silně postihla dopravu luxusními loďmi a že v tehdejším (mluvíme stále z pohledu starého desítky roků) bezohledném konkurenčním boji nebylo nepravděpodobné, že by sabotáž hleděla onen podnik zmařit.

Boj s touto sabotáží o konečný triumf je obsahem románu, jenž naplňuje také děj stejnojmenného filmu. Jeho režie se snažila seč mohla, aby využitím technických prostředků představila divákům romanopiscův sen jako uchvacující skutečnost. V obrovských dokách s mohutnými stroji roste před divákovýma očima plovoucí přístaviště letadel, až po tu chvíli, kdy se jako bilý zázrak vznáší na vlnách oceánu. O jeho vítězství nebo zkázu se svádí zápas.

Letec Ellissen rozhoduje o záchraně. Je to světoběžník v leteckém slova smyslu, hromotluk a cynik, prostě je to Hans Albers, jehož první opravdový záchvěv srdce v lásce ke Claire, snoubence inženýra, který ostrov postavil, je také pro něj prvním vážným otřesem. Naštěstí jeho neklidná krev znamená i zde v tomto zajímavém filmu osvobození...

Film byl natočen ve třech verzích - německé, anglické a francouzské.


Autor: Asmodej

Popis / Obsah / Info k filmu F.P.1 neodpovídá
POZOR, SPOILER

Na nebi jsou formace letadel. Do toho si muži zpívají písničku. Na jiném místě se tancuje. Ellissen dává tip svému novináři, aby navštívil loděnice Lennartz. Zaslechne to slečna Claire Lennartzová, ale on popře, že by loděnice jmenoval. Zve ji pak k tanci, ale je odmítnut. Claire odjíždí pryč.

V loděnicích Ellisen spustí požární poplach. Sám pak vnikne dovnitř jedné z kanceláří a zkoumá složku s nápisem F.P.1. Věci z ní pak odnáší. Následně volá Drosteho, starého kamaráda. Hovor je však přerušen kvůli policii, která právě Drosta informuje o krádeži. Chce vědět, co ve složce bylo. On tedy prozradí, že v ní byl plán na obrovskou plovoucí plošinu, ze které by mohla startovat letadla. Jde spíše o umělý ostrov o délce půl kilometru a šíři 150 metrů. Jaký to má význam pro leteckou dopravu, toho jsou si všichni vědomi. Ale nyní, když jsou ukradeny všechny výpočty, nelze začít.

Claire Ellisona najde a poví mu, že o krádeži ví. A chce od něj ukradené plány. Jenže ty jsou jinde na stole, kde jsou také Drostem nalezeny. Ellisen pak tvrdí, že to vše udělal pro kamaráda, protože o projekt nejevil nikdo zájem a skoro se na něj zapomnělo. Takto se vytáhl na světlo a hle, začíná se stavět.

Ellisen dostává telegram o dodávce nového stroje 7000 TK schopného obletět svět. Mezitím se dal dohromady s Claire.

Konečně se ocitáme na plošině a poznáváme muže jménem Damsky. Je to vlastně hlavní inženýr. Ten objevuje sabotáž. Když sem přijde Claire, poví ji, že je někdo proti nim.

Uběhly však dva roky a něco a plošina je hotová. Po této době se vrací Ellison. Málem zemřel v Austrálii a o vše tam přišel, takže mu trvalo, než se mohl vrátit. Když to Claire poví, sezná, že ona už jej nechce.

Na plošině jsou potíže. Někdo sebral zásoby jídla a pití z člunu. Námořníci chytli špiona. Je to Ellisonův novinář, který prý chtěl jen fotit. Jeden z mužů je přiotráven. Na Drosteho míří Damsky revolverem. Dochází ke střelbě a Droste padá k zemi. Tyto výstřely byly slyšet přes vysílačku, proto je Claire poněkud nervózní. A tak ji Ellison na plošinu odveze letadlem. Když přistanou, není tu ani noha. Damsky ukradl člun a prchá. Pak najdou Ellison s Claire všechny lidi otrávené plynem. A také postřeleného Drosteho. Lidé se pomalu probírají z účinků plynu a hned se začnou bouřit. Chtějí pryč. Je zde totiž řeč o tom, že se plošina potápí. Proto jsou vytaženy i zbraně. Ellison s Drostem se dostávají do sporu a stojí proti sobě. Nakonec spousta námořníků odplouvá ve člunech pryč.

Do vzduchu se v letadle dostává i Ellison. Ten nakonec skáče s padákem do moře, odkud je vyloven.

K plošině se konečně blíží letadla, která přivážejí potřebný olej k záchraně celého projektu.


Autor: Pitryx

Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

I.F.1 ne répond plus (1933)

 I.F.1 ne répond plus (1933)
I.F.1 ne répond plus n
 
Žánr: drama / sci-fi
Země: Německo - předválečné
Režie: Karl Hartl

(alternativní jazyková verze)

F.P.1 (1933)

 F.P.1 (1933)
F.P.1 n
 
Žánr: sci-fi / adaptace
Země: Německo - předválečné / Francie / Velká Británie
Režie: Karl Hartl

(alternativní jazyková verze)

Hodnocení filmu

52.2 % (9)
1   - Pitryx
6   - Kycky
5   - Alfonc
8   - opl
7   - kata18
7   - Status
6   - MIGELO26
5   - Pefto
2   - ivetkaa777
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 183584
Osobností: 688015
Fotografií: 735647
Plakátů: 354492
Obsahů a biografií: 168996

Poslední komentáře

Bullet Train (2022)

Bullet Train
Filmová adaptace románu   „Bullet Train“   literárního autora Kõtarõ   Osaka se především honosí   další hollywoodskou hereckou   sešlostí v více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 8 / 10

Death in the Air (1936)

Death in the Air
Ve třicátých letech   minulého století byl v   oblasti leteckých filmů   průlomový snímek   miliardáře Howarda Hughese   „Hellʼs Angels“ více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 6 / 10

Pekelná díra (2022)

Pekelná díra
Bartosz M. Kowalski je plodný   režisér (behom 3 rokov 3   filmy), a navyše tentokrát -   oproti predchádzajúcim Dnes   v noci v lese nikto nespí - více >

Autor: horribile_dictu | Hodnocení: 5 / 10

Nepodepsaný knoflík (2003) [TV f...

Nepodepsaný knoflík
Téměř po dvaceti letech   jsem si dal repeté a nijak   zvlášť na mě tahle   televizní detektivka   nezapůsobila ani tenkrát,   ani teď. Dvojka více >

Autor: topipig | Hodnocení: 6 / 10

Městem chodí Mikuláš (1992)

Městem chodí Mikuláš
Karel Kachyňa opět dokazuje,   že umí točit jednoduché   filmy, ovšem tak velmi   pěkně zpracované a hluboce   lidské. To dokáže jen tady   pan více >

Autor: topipig | Hodnocení: 10 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení