reklama
 
ohodnotit

Divoké včely

Rok:
2001
Délka:
92 minut
Premiéra v ČR:
8.11.2001
„Dáme po zelené, svět nám zrůžoví…Na chvíli“
Popis / Obsah / Info k filmu Divoké včely
Barevná, širokoúhlá, hořkosladká komedie Divoké včely vypráví příběh o citové izolaci mladých lidí, žijících v uzavřeném světě zapadlé vesnice kdesi na severu Moravy. Čerstvě plnoletý lesní dělník Kája je nešťastně zamilovaný do Božky, prodavačky z vesnického kiosku. Božka si čím dál víc uvědomuje svou osamělost. Nejen ve vztahu k místnímu idolu, obdivovateli Michaela Jacksona Laďovi, ale i k prostředí, v němž žije.Do vesnice přijíždí z Prahy na nečekanou návštěvu Kájův starší bratr Petr a na povrch začnou vystupovat do té doby utajované motivy. Začíná hasičská zábava, jedna z mála možností, jak se vymanit ze všednosti... Předivo vztahů, skrytých lásek a skrytých averzí odkrývá obraz, jehož smysl si samy postavy doposud nepřipouštěly.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Divoké včely
Hožkosladká komedie o různých podobách lásky vypráví příběh o citové izolaci mladých lidí, žijících v uzavřeném světě zapadlé vesnice na severu Moravy.
Ročenka 2001/90

Autor/Zdroj: /ročenka 2001


Hořkosladká komedie o různých podobách lásky vypráví příběh o citové izolaci mladých lidí žijících v uzavřeném světě zapadlé vesnice kdesi na severu Moravy.
*****
Osmnáctiletý Kája bydlí ve vesnici kdesi na severní Moravě s otcem filozofem a s energickou babičkou. Pracuje se ženskými v lese a tajně zbožňuje svou vrstevnici, prodavačku v místním krámku Božku. Ta však chodí s frajírkem Laďou. Když do vesnice přijede z Prahy Kájův starší bratr Péťa, který se živí jako cesťák, začnou se vztahy mezi jednotlivými postavami proměňovat. Zatímco Božka, pociťující snad nejvíce vesnickou nudu a beznaděj, nakonec zůstává, Kája, který přišel o panictví, odjíždí s bratrem... Celovečerní debut Bohdana Slámy Divoké včely je už druhým autorovým titulem v české distribuci. Společnost CinemArt již v kinech uváděla jeho absolventský středometrážní snímek Akáty bílé.
Slámova hořká komedie je výjimečná tím, že poprvé od roku 1989 přivádí na plátno vesnické hrdiny a zasazuje je do autentického vesnického prostředí. Tématem vzdáleně připomíná Feničův Džusový román (1984, FP 12/87) a způsobem zpracování nezapře inspiraci formanovskými filmy šedesátých let a poetikou Saši Gedeona. Jednoznačným kladem snímku je důraz kladený na realitu dnešního života na vesnici. Autentičnost prostředí i charakterů však nemůže vyvážit vágnost scénáře, který postrádá silný příběh a nahrazuje jej tříští epizod. Snad z obav před přílišnou syrovostí reality opatřil tvůrce téměř všechny hlavní postavy značnou dávkou nesmělosti, ostýchavosti a osamělosti. Zbytečně tak ohlazuje hrany, jež jsou v dnešní době na venkově značně ostré; také vztahy mezi lidmi jsou vesměs tvrdší. Zásadní obraz venkovského života mladých lidí, tedy pocit frustrace kombinovaný s odevzdaností osudu bez vůle hledat jiný životní styl, však jistě odpovídá skutečnosti.
Snímek se natáčel v Jiříkově na Bruntálsku, v kraji bývalých Sudet s vysokou nezaměstnaností. Vedle známých i méně známých herců tu vystupují i místní obyvatelé, k nimž patří i představitel Káji.
Název Divoké včely (ty se objevují ve filmu jen ve zvuku lesa), souvisí podle tvůrce s tajemstvím, s neklidem a touhou...
28. Letní filmová škola

Autor/Zdroj: /Letní filmová škola


Tisková informace
Další ocenění si na své konto připsal autorský film Bohdana Slámy DIVOKÉ VČELY. Na Mezinárodním festivalu filmových debutů KINOTAVR, který se konal již devátým rokem v ruském letovisku Soči (5. - 14.6.), získal včera večer hned 3 ocenění. Kromě hlavní ceny festivalu Grand Pearl, si odvezl i Cenu Tatianě Vilhelmové za nejlepší ženský herecký výkon a Cenu mezinárodní kritiky FIPRESCI.
Snímek Divoké včely, který je koprodukcí Cineartu a České televize, je zatím v letošním roce festivalově nejúspěšnějším českým filmem. Od února letošního roku stačil na mezinárodních festivalech v Evropě i zámoří posbírat celkem 5 cen. (Připomínáme ceny např. z festivalu v Rotterdamu a v San Franciscu.)

Autor/Zdroj: /Letní filmová škola


V zapadlé vesničce kdesi na severu Moravy žijí lidé po svém. Život se odehrává mezi nicneděláním a hospodou. Středem dění je kiosek na návsi, kam se pro kus točeného salámu chodí na dluh. Práce není, peněz málo, ale na zelenou to zaplaťpánbůh ještě stačí. Kája, syn místního samorostlého filosofa, pracuje v lese. Má rád Božku, ale stydí se jí to říct, navíc Božka chodí s místním frajerem Laďou, obdivovatelem Michaela Jacksona. Vypadá to, že Kája nemá žádnou šanci. Vztah Božky a Ladi ale není zdaleka tak idy lický, jak se na první pohled zdá. Božka si čím dál víc uvědomuje potřebu opravdového citu, který jí nedospělý Laďa není schopen nabídnout. Do vesnice přijíždí na nečekanou návštěvu Kájův starší bratr Petr. Vrací se domů jako člověk odjinud, zjišťuje však, že je s domovem spjat víc, než si myslel. Začíná hasičská zábava, jedna z mála možností, jak se vymanit ze všednosti. Laďa se chystá na své dlouho nacvičované vystoupení, ale jeho Božka tančí s rozesmátým Kájou. Ráno už bude všechno jinak než včera. Nebo ne???

Autor/Zdroj: /DVD


Barevná širokoúhlá hořkosladká komedie vypráví příběh o citové izolaci mladých lidí, žijících v uzavřeném světě zapadlé vesnice kdesi na severu Moravy. Čerstvě plnoletý lesní dělník Kája (Zdeněk Raušer) se nešťastně zamiluje do Božky (Tatiana Vilhelmová), prodavačky z vesnického kiosku. Božka si čím dál tím víc uvědomuje svou osamělost, a to nejen ve vztahu k místnímu idolu, obdivovateli Michaela Jacksona Ládovi (Pavel Liška), ale i k prostředí, ve kterém žije. Do vesnice přijíždí na nečekanou návštěvu z Prahy Kájův starší bratr Petr (Marek Daniel), a na povrch počínají vystupovat do té doby utajované motivy. Začíná hasičská zábava, jedna z mála možností, jak se pokusit vymanit ze všednodennosti. Předivo vztahů, skrytých lásek a skrytých averzí odhaluje obraz, jehož smysl si hrdinové a hrdinky doposud nepopouštěli. Ve vedlejších rolích se objeví mj. Vanda Hybnerová a Jaroslav Dušek a také celá řada neherců. Film byl natočen na podzim roku 2000 v prostředí bývalých Sudet, ve vesnici Jiříkov v podhůří Jeseníků.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Popis / Obsah / Info k filmu Divoké včely
Celovečerní debut Bohdana Slámy Divoké včely je už druhým autorovým titulem v české distribuci. Společnost CinemArt totiž uváděla v kinech i jeho absolventský středometrážní snímek Akáty bílé (1996). Slámova hořká komedie je výjimečná tím, že poprvé od roku 1989 přivádí na plátno vesnické hrdiny a zasazuje je do autentického vesnického prostředí. Tématem vzdáleně připomíná Feničuv Džusový román (1984) a způsobem zpracování nezapře inspiraci formanovskými filmy šedesátých let a poetikou Saši Gedeona. - Osmnáctiletý Kája bydlí ve vesnici kdesi na severní Moravě s otcem-filozofem a s energickou babičkou. Pracuje se ženskými v lese a tajně zbožňuje svou vrstevnici, prodavačku v místním krámku Božku. Ta však chodí s frajírkem Laďou. Když do vesnice přijede z Prahy Kájův starší bratr Péťa, který se živí jako cesťák, začnou se vztahy mezi jednotlivými postavami proměňovat. Zatímco Božka, pociťující snad nejvíce vesnickou nudu a beznaděj, nakonec zůstává, Kája, který přišel o panictví, odjíždí s bratrem... - Jednoznačným kladem snímku je důraz na realitu dnešního života na vesnici. Autentičnost prostředí i charakterů však nemůže vyvážit vágnost scénáře, který postrádá silný příběh a nahrazuje jej tříšti epizod. Snad z obav před přílišnou syrovostí reality opatřil tvůrce téměř všechny hlavní postavy značnou dávkou nesmělosti, ostýchavosti a osamělosti. Zbytečně tak ohlazuje hrany, jež jsou v dnešní době na venkově značně ostré; také vztahy mezi lidmi tam jsou vesměs tvrdší. Zásadní obraz venkovského života mladých lidí, tedy pocit frustrace a zároveň odevzdanost osudu bez vůle hledat jiný životní styl, však jistě odpovídá skutečnosti. - Snímek se natáčel v Jiříkově na Bruntálsku, v kraji bývalých Sudet s vysokou nezaměstnaností. Vedle známých i méně známých herců tu vystupují i místní obyvatelé, k nimž patří i představitel Káji. - Název Divoké včely (ty se objevují ve filmu jen ve zvuku lesa), souvisí podle tvůrce s tajemstvím, s neklidem a touhou…
Tomáš Bartošek Filmový přehled 2001/11/11

Autor/Zdroj: Bartošek Tomáš/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

67.3 %
8   - argenson
8   - curil
4   - Pitryx
5   - MARi0
6   - hvezdyn
7   - Justik66
5   - pataamat
7   - Frolíček
8   - FLA
5   - Edward52
2   - Hugin
7   - ajaajena
5   - Duri86
8   - salte
7   - georginaa
6   - BinLADIN
6   - petrusmev
2   - Bara.40
2   - mat.ilda
7   - vojtam

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146720
Osobností: 622369
Fotografií: 554779
Plakátů: 263349
Obsahů a biografií: 134569

Poslední komentáře

Josef Zíma pohledem Roberta Sedl...

minulost

Josef Zíma pohledem Roberta Sedláčka
Mělo by tu býn napsáno, že   josef Zíma 20.10.1959,   téměř připravil o život   Juditu Čeřovskou !!   Pamětníci ještě nevymřeli   !!!!!!!!!

Autor: veryold3

Dny zrady I., II. (1973)

Chyba v obsazení

Dny zrady I., II.
V obsazení chybí jméno   herečky Jaroslavy   Tiché,představitelky paní   Horákové, matky Jiřího,   Karla a Standy Horákových

Autor: Gruberova | Hodnocení: 10 / 10

Chatrč (2016)

Chatrč
Tak tato reklama na   křesťanství u mne   nezabrala. Připouštím, že   v některých názorech byla   spousta pravdy, ale to mohli   natočit do více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 1 / 10

Silnější než já (1990)

Silnější než já
Po roce 89´ se naskytli i pro   filmový průmysl nové   možnosti a tak se toho   tvůrci chopili s vervou sobě   vlastní a vrhli se na snímky   v více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 3 / 10

Mezek (1985)

Mezek
Strasti a slasti vychovatele   na internátě hornického   učiliště. Že právě   hornického snad už   nepřekvapí. V hlavní roli   se blýsknul Jiří více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.047/0.015