Vánoce
ohodnotit

Bouřlivé víno

Další název:
Búrlivé víno
Rok:
1976
Délka:
135 minut
Premiéra v ČR:
1.4.1976
„Ve víně je pravda. Ovšem v každé sklenici jiná.“
Popis / Obsah / Info k filmu Bouřlivé vínoPOZOR, SPOILER

Je krásný večer a venku sedí návštěva z KNV. Sedí zde s předsedou JZD v Pálavicích Michalem Janákem. Ten jim zrovna vysvětluje, jak se víno pije správně. Je zde také pan inženýr Kvasnička, ekonom a zastánce vstupu do vinného družstva Vidrupa. Jenže to je to, co Michal nechce.

V hospodě se řeší spousta věcí a také se zde zkouší divadelní hra. Ovšem dochází při tom k inzultacím a herci se rozejdou v nevůli. Opět se hovoří o Vidrupě a zdá se, že pro vstup je stále více a více lidí.

Z Ostravy přijeli dva lidé pro víno. Kvasnička jim prodá patok, který nemá s vínem nic společného. Objevuje se zde rakouská televize a její vysílání sleduje i Josef Hrdlička, který tam kdysi emigroval. Ten ihned vymýšlí plán - a k jeho uskutečnění mu bude pomáhat jeho kamarád Vilda.

Michal ukazuje Kateřině Mlčochové pozemky, kde by chtěl pěstovat víno ve velkém.

Houkal si zařizuje moderní vinárnu a u nich doma se Hrdličkova teta chlubí, jak si Jožinek v cizině pomohl. Houkal spílá tajemníku Mlčochovi, že o něm roznáší pomluvy a také kvůli anketě, kterou vymyslel mládenec jeho dcery, Břetislav Kvasnička.

Paní Vaďurová nese Janákům buchty, ale syn Karlík je odmítá, protože táta říkal... Ale on ji prostě jen Janák junior nechce do rodiny.

Malí kluci pozorují nahou Šmejkalovou, ale jsou při tom lapeni.

Mladá Mlčochová se s Břetislavem nepohodne a jeho otec plísní Šmejkalovou za tu nahotu.

Kateřina jede domů s Michalem a jeho synem. Zastaví je Břetislav, ale ona mu dá jasně najevo, že u ní skončil.

Josef Hrdlička si doma v cizině zařídil potřebné věci a nabádá kamaráda, aby už jen hlídal telefon. V Česku je hned aktérem dopravní nehody. Když se objeví u tety, hned je tam i Houkalová a láká Josefa k nim. Josef se naparuje, že koupí patnáct vagónů vína a ukazuje šekovou knížku. Kvasnička ověřuje přes Břetislava firmu pana Jožana a jeho kamarád je na místě. Je pak snadno uvěřit tvrzení, že na úplatek celnici je třeba 120 tisíc. Hrdličkovi je dokonce přivezeno děvče jménem Blanka Kvasničková. A on slibuje hory doly. A prý by to do jednoho podniku chtělo striptýz.

Pak je Jožan u Houkalů, kde na něj útočí jejich dcera Eva. To by se Houkalům líbilo, ženich s valutami. Navíc zazobaný, jak se domnívají. Ale co s Blankou? Starý Houkal nemešká a jde na ni poštvat jejího milence Frantu. Plán vyjde. Jožan dostane přes hubu a Blanku si Franta odtáhne pryč. Ihned nastupuje Eva. Sympatie jsou vzájemné. Druhý den inkasuje Jožan peníze, několik lahví a sám dává šek.

Na schůzi v hospodě je většina lidí proti Michalovi, a ten odstoupit odmítá.

Jožan doma plánuje další podvod a chlapi z Vidrupy také. Jenže každý po svém. Na striptérku byla vybrána Šmejkalová.

Katka už okatě dává přednost Michalovi. Její táta začíná dolézat za Kvasničkou.

Michal zjistí, že Jožan má ten bourák z půjčovny a ihned jej něco napadne. Takže v kapitalistické cizině zjistí, jak vypadá Hrdličkův podnik. Vilda okamžitě po jeho návštěvě volá na Moravu. Pan velkopodnikatel je zrovna ve striptýzové vinárně, kde se striptérka odmítá svlékat. Už dostal další peníze, a proto po Vildově telefonátu míní kraj rychle opustit. Opilá Šmejkalová se nakonec o striptýz pokusí, ale úspěch se jaksi nedostavuje.

Hrdlička mámí z Houkla klíče od svého vozu, protože ten mu je sebral.

Po bouřlivé noci je ráno Jožan probuzen a spěchá pryč. Jenže ono to nepůjde tak hladce. Nemáte-li na autě zadní kola, vůz se pak těžko pohybuje jakýmkoli směrem. Proto ujíždí Hrdlička stopem a zastaví mu mladý Břetislav. Ve vesnici lidé skáčou do všeho, co má kola a nastává pronásledování...


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Bouřlivé vínoČeský film Václava Vorlíčka Bouřlivé víno se odehrává ve vinařském kraji na jižní Moravě od jara do léta osmašedesátého roku. Hlavní postavou je Michal Janák, vzácný člověk plný života a humoru, odborník v pěstování vína a také předseda JZD v Pálavicích. Několik místních podnikavců se rozhodne obchodovat s vínem na vlastní účet. Janák odmítá vstoupit do obnoveného vinařského podniku, a vesnice se dělí na dva tábory. Podnikatelé však sednou na lep podvodníkovi gogolovského ražení, emigrantu Hrdličkovi.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Bouřlivé víno„Vinná trilogie“ režiséra Václava Vorlíčka a scenáristy Miloše Macourka tvoří ve filmografii zkušených tvůrců – i v rámci celé normalizační kinematografie – svébytnou kapitolu. Komedie Bouřlivé víno, Zralé víno (1981) a Mladé víno (1986) představují pokus komplexně zhodnotit omyly nedávné domácí historie i budovatelskou přítomnost. Zatímco obě volná pokračování se snaží reagovat na současnost, Bouřlivé víno se odehrává v roce 1968. Jeho protagonista Janák, předseda JZD ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice, v „citlivém“ okupačním roce čelí snahám chamtivých vinařů vrátit se skrytě ke kapitalismu prostřednictvím soukromého podnikání. Atraktivitu snímku, vrcholně poplatného kánonům normalizační kinematografie, zvyšuje herecké obsazení s Vladimírem Menšíkem v čele.

Zdroj: NFA


Popis / Obsah / Info k filmu Bouřlivé vínoFilm se odehrává ve vinařském kraji na jižní Moravě od jara do léta osmašedesátého roku. Hlavní postavou je Michal Janák, vzásný člověk plný života a humoru, odborník v pěstování vína a také předseda ,JZD v Pálavicích. Několik místních podnikavců se rozhodne podnikat s vínem na vlastní účet. Janák odmítá vstoupit do obnoveného vinařského podniku a vesnice se dělí na dva tábory. Podnikatelé všek sednou na lep podvodníkovi gogolovského ražení, emigrantu Hrdličkovi.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Bouřlivé víno (2012) [TV seriál]

 Bouřlivé víno (2012) [TV seriál]
Bouřlivé víno n
Búrlivé víno
Žánr: drama / rodinný
Země: Slovenská republika


(remake)

Mladé víno (1986)

 Mladé víno (1986)
Mladé víno n
 
Žánr: komedie
Země: Československo
Režie: Václav Vorlíček

(pokračování)

Zralé víno (1981)

 Zralé víno (1981)
Zralé víno n
 
Žánr: komedie
Země: Československo
Režie: Václav Vorlíček

(pokračování)

Svatý Michal (1972) [TV inscenace]

 Svatý Michal (1972) [TV inscenace]
Svatý Michal n
 
Žánr: komedie
Země: Československo
Režie: Antonín Dvořák

(remake)

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 189188
Osobností: 695417
Fotografií: 756881
Plakátů: 372745
Obsahů a biografií: 176264

Poslední komentáře

Smrtící válečníci (2009) [TV ser...

Čoby keby

Smrtící válečníci
Tak možno ten námet je   dobrý, a je to asi brané ako   zábava, ale celé to vyznie   nakoniec ako úlet. Ok, beriem   to ako zábavné rozprávanie, více >

Autor: volam.sa.pistik | Hodnocení: 3 / 10

The Bleeding (2009)

The Bleeding
I přes účast některých   hodně známých herců jako   jsou Michael Madsen nebo   Armand Assante není tuhle   filmovou záležitost možno   hodnotit více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 3 / 10

Perinbaba a dva světy (2023)

ODPAD!

Perinbaba a dva světy
Slovenska fantazmagorie,   odpad! Tohle nemá s pohádkou   vůbec nic společného. Je to   takový guláš, že se v něm   brzy ztratíte.

Autor: wolf300

Buď chlap! (2023)

Buď chlap!
Docela zábavný film pro   příjemně strávené   odpoledne.
Scéna s medvědem   je odlehčená až moc, místo   aby medvěd naháněl hrůzu,   vypadá že více >

Autor: jager | Hodnocení: 8 / 10

Jan Žižka (2022)

Jan Žižka
Vadou na kráse u tohoto filmu   je asi jeho název, Jan   Žižka.
Hodně   diváků čeká životopisný   film, on je to vlastně   běžný akční snímek. Jako   poučný film pro mládež se   opravdu nedá použít.

Autor: jager | Hodnocení: 7 / 10