Vánoce
ohodnotit

Až přijde kocour

Další název:
That Cat...; Keď príde kocúr;
Žánr:
Rok:
1963
Délka:
101 minut
Premiéra v ČR:
20.9.1963
„O tom, co bylo i nebylo, ale spíš by mělo být“
Popis / Obsah / Info k filmu Až přijde kocourSamotného režiséra inspiroval k natočení této alegorie stav na hranici života a smrti, když v dětství bojoval se španělskou chřipkou. Byl na tom natolik špatně, že ve svém blouznění viděl různě barevné lidi. Tímto zážitkem se později inspiroval během budování důmyslného schématu lidských neduhů. Rutinu poklidného městečka v jeho příběhu naruší příjezd cirkusáků, které doprovází i kocour s černými brýlemi. Tohle podivné stvoření bez nich dokáže prokouknout duši a zbarvit lidi podle charakteru. Zamilovaní zčervenají, nevěrníci zežloutnou, pokrytci se ukážou jako fialoví a všichni podvodníci dostanou novou šedou fasádu. Odhalení vlastní morálky se pochopitelně nelíbí ulhanému řediteli, podlézavému vrátnému a nepoctivému vedoucímu restaurace. Rozhodnou se kocoura unést, ovšem místní děti se rychle zapojí do záchrany magického Mourka. Na pozadí klasického boje dobra se zlem se ale odehrává i nešťastná láska mladého učitele Roberta k okouzlující dívce od cirkusu Dianě. Díky této postavě získala svou první větší filmovou roli i začínající hvězda československého filmu Emília Vášáryová. Ta se blýskla vedle samotného Jana Wericha, jenž měl v té době zákaz natáčet. Vojtěch Jasný mu ale nakonec díky příteli, který se osobně znal s prezidentem Antonínem Zápotockým, vyjednal povolení. Režisér dále zapojil do výroby i svého domácího mazlíčka Pitríse, z nějž se díky výcviku mohla stát profesionální filmová kočka. Za úspěchem filmu stál v neposlední řadě i revoluční technologický přístup. Nasvěcování barevnými reflektory dovolovalo poetickou hru barev, jež korespondovala s metaforičností ústředního děje. Nejen z těchto důvodů absolvoval snímek Až přijde kocour úspěšnou pouť těmi nejznámějšími filmovými festivaly, na nichž získal řadu ocenění včetně prestižní Zvláštní ceny poroty na MFF v Cannes.
Adéla Kabelková
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Až přijde kocourPOZOR SPOILER

Na malém městečku je stále co pozorovat. I z výšky. Přesně to provozuje místní kastelán Oliva. Dívá se. Popisuje dění a jednotlivé obyvatele. Například ředitel školy Karel zastřelí čápa a dá jej školníkovi vycpat. To se nelíbí učiteli Robertovi. Vůbec má s ředitelem časté spory. Jednou mají děti malovat a modelem jim stojí právě kastelán. Vyprávím jim o své cestě v cizí zemi. Tam lidé poslouchali kouzelníka, který měl s sebou dívku Dianu. Ta měla kocoura s brýlemi. A když spí Diana pod kvetoucí moruší, kdy musí mluvit pravdu, řekne, nač brýle slouží. Kdyby se totiž kocour díval bez brýlí, zbarví se lidé podle povah.

Do městečka přijíždí potulní baviči. A s nimi dívka s kocourem Mourkem, který má brýle. Tu ihned navštíví učitel a zde se setká s dvojníkem kastelána. To je šéf tohoto ansámblu. Večer předvádí šou. Jak se zdá, zná poměry ve městě, protože je paroduje. A vysvětluje i význam barev. Kocour přichází o brýle a lidé se „vybarvili“. Mourek pak mizí a je na něj vyhlášeno pátrání. Je nalezen, ale ukořistí jej školník. Zrovna když rozhoduje ředitel a ostatní o jeho osudu, pokusí se jej Robert získat zpět, ale je chycen. Za to je ředitelem nucen k opuštění místa. Jenže děti se za Roberta postaví a utečou. Všichni je hledají a nikde nic. Ani výzvy rozhlasem nepomáhají, ovšem až do doby, kdy se k němu postaví učitel…


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Až přijde kocourDVD Filmexport
Až přijde kocour
Do malého městečka, skrývajícího své malé hříšníky, nepravosti a pokrytectví pod maskou poklidné všednodennosti, přijel cirkus, který měl s sebou neobyčejného kocoura. „Ten kocour měl něco, co žádný jiný kocour na světě nemá – brejličky. Kdyby se kocour díval bez brejliček, pod jeho pohledem by se lidé zbarvili podle povah a skutků svých.“ Jak se s tím vším lidé v městečku vyrovnali, když se to doopravdy stalo, uvidíte sami…

Šest otázek pro Jana Wericha
Studentský film slovenského režiséra Dušana Hanáka je rozhovorem o životě, o divadle a psaní, o přátelství a důvěře. Jan Werich vzpomíná na Jiřího Voskovce a jejich společné působení v Osvobozeném divadle.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Až přijde kocourModerní pohádka o tom, jak do malebného českého městečka přijede kouzelník s krasavicí Dianou a kocourem, schopným odhalit skryté vlastnosti lidí, je satirickou komedií a podobenstvím zároveň. Trvalá hodnota tohoto, v době svého vzniku nejúspěšnějšího českého filmu, je v poetičnosti režijního rukopisu, ve výtvarném cítění panoramaticky malebné i vzrušeně roztancované kamery Jaroslava Kučery, v bohatém ději a v precizních dialozích. Magnetem je postava vypravěče, komentátora a tajemného kouzelníka v podání Jana Wericha, kterého řeč jiskří metaforicky hutným a důvtipným jazykem. Film je i významným experimentem v oblasti barevného filmu – v jedné scéně se lidé zbarvují podle svých povah pod pohledem kocoura a tím se veřejně odhalují jejich skryté neřesti..
Asociace českých filmových klubů


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Až přijde kocourDo malého města přijíždí skupina artistů s obrýleným kocourem. Jeho kouzelná moc tu způsobí velký rozruch a v důsledku přispěje ke zlepšení vztahů mezi místními obyvateli. Moderní pohádka a zároveň úsměvná alegorie s nápaditou barevnou koncepcí se ve své době stala senzací doma i ve světě.

Konstatováním „Bylo - nebylo, ale spíš bylo než nebylo" otevírá kastelán Oliva (Jan Werich) film Až přijde kocour. Jeho následný komentář ke každodennímu životu malého města napovídá, že ovzduší mezilidských vztahů by zde potřebovalo pročistit... Na místo dorazí skupina kočovných artistů v čele s kouzelníkem a jeho asistentkou Dianou, která svírá v náručí kocoura Mourka se záhadnými brýlemi. Při večerním představení sundá Diana kocourovi brýle a všichni návštěvníci se zabarví podle svých skutečných povah. Mourkovy kouzelné schopnosti se ovšem nezamlouvají jistým občanům, kteří se pokusí kocoura neúspěšně zmocnit. Podle úvodní Olivový věty, typicky uvozující pohádkové příběhy, lze film Vojtěcha Jasného pokládat za moderní pohádku,
ale i úsměvnou alegorii, která na mikroploše maloměsta pranýřuje špatné lidské vlastnosti. Až přijde kocour se stal po lyrické Touze (1958) druhou částí Jasného „Moravské trilogie", již v roce 1968 završili Všichni dobří rodáci. Ani v Kocourovi neupustili tvůrci od lyrických motivů, spojených s projevy fantazie. Řada sekvencí užívá novátorsky barev, které nesou významotvorné funkce. Film zaznamenal mimořádný zájem domácí filmové kritiky a úspěšně prezentoval československou kinematografii také na zahraničních filmových festivalech,
(lusk)
katalog 1. Festivalu nad řekou


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Až přijde kocourZ ochozu věže pozoruje kastelán Oliva každodenní život malého krásného města. Z té výšky si může dovolit tolerantní nadhled nad slabostmi a chybami svých spoluobčanů. Mladý učitel Robert se chystá ke svatbě s učitelkou Julií. Na hodinu kreslení Robert pozve Olivu, aby seděl jako model. Starý muž dětem vypráví o svém životě námořníka a o setkání se svou životní láskou Dianou a jejím kouzelným kocourem. Z náměstí se ozve veselá hudba, která doprovází příjezd zvláštního cirkusu. K překvapení dětí i dospělých sedí na střeše červeného auta kouzelník, který je k nerozeznání podobný Olivovi, a krásná dívka Diana, která má na klíně kocoura se slunečními brýlemi. Na závěr večerního kouzelníkova představení sejme Diana svému Mourkovi brýle a před jeho zelenýma očima začnou někteří dospělí měnit barvu. Nevěrníci jsou žlutí, lháři fialoví, šedivě se zabarví kradáci a lapkové a zamilovaní zčervenají. Červený je i Robert, který zapomněl na nevěrnou Julii a zamiloval se do Diany. Kocoura se zmocní tři muži, kteří se bojí jeho kouzelné moci - pokrytecký ředitel školy, podlézavý školník a nepoctivý vedoucí restaurace. Robertovi žáci, kteří se bojí o kocourův život, utečou z městečka a nechtějí se vrátit, dokud nebude zvíře zachráněno. Nátlak dětí má žádaný účinek. Jen Robert je velmi smutný - poté, co prožil s Dianou láskyplnou noc, vůz s dívkou, kocourem a kouzelníkem odjíždí.
Český hraný film 1898 - 1970


Popis / Obsah / Info k filmu Až přijde kocourVe své době byl snímek Až přijde kocour (1963) rozhodně naším nejúspěšnějším filmem. Otevíral naší kinematografii cestu do světa a předznamenal stěžejní období československé filmové tvorby. Snímek lze označit za moderní pohádku, ale také za satirickou komedii či dokonce za podobenství. Podle Vojtěcha Jasného některé postavy mají sice alegorický význam, ale zároveň svůj reálný předobraz. - Pohádka o tom, jak do malebného českého městečka přijede kouzelník s krasavicí Dianou a s kouzelným kocourem, schopným odhalit skryté vlastnosti lidí, je z dnešního pohledu sice trochu naivní, ale stále ještě univerzální. Příběh zároveň dovolil tvůrcům uplatnit nevšední fantazii a experimentovat s barevností obrazu. Významné bylo obsazení Jana Wericha do dvojrole kouzelníka a pana Olivy a také tehdy neznámé Emílie Vášáryové.
Filmový přehled 2005/12


Popis / Obsah / Info k filmu Až přijde kocourDo lidí nikdo nevidí, ale podívá-li se na ně kouzelný kocour, hned se každý vybarví podle svého charakteru. To se stalo v jednom malém městečku, když tam znenadání zavítal kouzelník se svým zvláštním souborem a podivuhodným obrýleným kocourem. Režisér Vojtěch Jasný s úspěchem kombinuje poetickou a pohádkovou náladu s ostrou společenskou satirou. Dvojrole Jana Wericha září v dokonale vyváženém mumraji postav a postaviček. Film získal na XVI. MFF v Cannes Zvláštní cenu poroty. Líbil se i divákům. Mimořádná a trvalá hodnota.

Autor/Zdroj: /Popis


Lyrická, trochu satirická a také trochu pohádková komedie o krásné artistce a kouzelném kocourovi, o zamilovaném učiteli a také o moudrém starém pánovi, který hodně věděl.

Autor/Zdroj: Bonton/reklamní materiály videodistributora


Kocour je pokus o velkou syntézu estetickou. Dva zcela protilehlé tvůrčí principy jsou tu spojeny.
Lyrika a komika.
Lyrika jako projev subjektivity, mnohovýznamové a asociativní, schopná pronikat za hranice racionálna.
A komika jako nejobjektivnější objektivita, náročná na jasnost a přesnost, předpokládající přísně racionalistický vztah k životu.
Není divu, že je někteří estetici považují za protilehlé živly jak umělecké, tak životní.
Jasný ovládl lyrický princip v Touze. Komediální žánr si ověřil na Procesí k panence. Ale tam také pochopil, že nelze oba prvky prostě stavět vedle sebe. Výhrady k lyrické pointě Procesí byly nejen pádné, ale i oprávněné.
Ve filmu Až přijde kocour našel jednotící princip - fantazii. Vůdčí fantastický motiv sjednotil metaforou lyrickou i komickou. Umožnil vytvořit lyrickou i komickou obrazovou totalitu. Poskytl dostatečné rozpětí mezi mnohoznačností a určitostí.
Stal se - obrazně řečeno -- společným jmenovatelem dvou různých čitatelů. Námitka: Uplatnění fantastického motivu není ani ve filmu, ani v komedii ničím novým. Nalezneme ho u Claira, třeba v Krásné čarodějce, nebo v Strašidlu na prodej, najdeme ho u Podskalského v komedii Kam čert nemůže, u Kadára a Klose ve Třech přáních . . . Tam však je fantastický motiv použit pouze jednosměrně. Včleňuje se do reality a podřizuje se její logice. Vytváří hyperbolu jediného řádu. U Jasného v Kocourovi má fantastický motiv dvojsměrnou působivost. Fantazie se podřizuje zákonům reality - ve scénách komických; realita se podřizuje zákonům fantazie - ve scénách lyrických.
Výsledná hyperbola vytváří různé osnovy křížením dvou protilehlých řádů. To znamená, domyšleno do konce, objev nové poetiky filmu.
Nejen nového žánru.
Nového pojetí kinematografie.
Nic nevadí, že mnohé je jen napovězeno a nedořešeno. Že i v realizaci je mnohé nedořešeno. Že leckteré místo chtělo nůžky a jiné zas, aby režisér důsledněji cítil styl celku, aby jeho impulsivní zaujetí bylo korigováno rozvahou a úvahou . . . Důležité je, že byl pro film objeven fantaskní realismus. Něco, co kdysi maloval mistr Hieronymus Bosch, co kdysi psával mistr Francois Rabelais . . .
Svět, v němž se mohou setkat vykutálení piškuntálové, všemi barvami hrající direktor, filosofující klaun i něžní milenci . . . Svět, v němž může červený kohout
zpívat lásce a kocour s brejličkami kázat morálku . . .
Jaroslav Boček

Autor/Zdroj: /dobová recenze


Do malého městečka přijel cirkus, který měl s sebou neobyčejného kocoura. “Ten kocour měl něco, co žádný jiný - brejličky. Kdyby se díval bez nich, pod jeho pohledem by se lidé zbarvili podle povah a skutků svých.”

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Popis / Obsah / Info k filmu Až přijde kocourVe své době byl Až přijde kocour rozhodně naším nejúspěšnějším filmem. Otvíral naší kinematografii cestu do světa a předznamenával stěžejní etapu naší filmové tvorby. Snímek lze označit za moderní pohádku, .,tle také za satirickou komedii a dokonce i jako podobenství. V. Jasný jej charakterizoval: ,.Až přijde kocour je film symbolický a alegorický, ale předlevším, a na tom mi záleží, film charakterový. Není v něm karikatury ani absurdnosti. Ačkoliv mé postavy mají alegorický vý-znam, existují v naší společnosti . . . " Pohádka o tom, jak do malebného českého městečka přijede kouzelník s krasavicí Dianou a s kouzelným kocourem, schopným odhalit ukryté vlastnosti lidí, je univerzální. Zároveň příběh umožnil tvůrcům rozvinout naplno fantazii a v oblasti barevného filmu experimentovat s obrazem. - Vypravěč pan Oliva seznamuje diváky s protagonisty, obyvateli čistého městečka. kam přijíždí kouzelník s krasavicí Dianou a kocourem. Učitel Robert, který má stálé spory se zlým ředitelem, se do dívky zamiluje. Při večerním představení vypukne poprask. Diana sejme kocourovi brýle a lidé se náhle zbarví podle svých povah. Kocour však zmizí. Při jeho hledání se Diana s Robertem sblíží. Kouzelník se svou společnicí odjíždějí. Děti posléze kocoura najdou, ale zvířete se zmocní zlý ředitel a školník. Jednoho dne však školáci zmizí. Objeví se až tehdy, když jim dospělí slíbí, že se polepší. V té chvíli se vracejí Diana a kouzelník pro kocoura a opět odjíždějí. Robert běží za nimi, ale jejich autobus mu zmizí v dálce .. . -- Film dostal řadu významných cen, mj. Zvláštní cenu poroty, Cenu z.a nejlepší film pro mládež, Cenu Nejvyšší technické komise a Cenu Mezinárodního sdružení mládeže na XVI. MFF v Cannes 1963, dále Velkou cenu na XIV. FFP 1963 a jeho tvůrci řadu dalších významných ocenění

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

Tagy

Hodnocení filmu

71.5 % (201)
8   - klasifikát
1   - SvoKar
9   - argenson
10 - curil
6   - jarda53
1   - Pitryx
8   - Erkul
9   - clara.bow
7   - green-tea
9   - Veronika42
7   - Frolíček
7   - hvezdyn
7   - pataamat
7   - Edward52
3   - beneva
6   - M.A.G.
4   - Prasoid
10 - petrusmev
7   - Agostino
7   - LenC2
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 189073
Osobností: 695321
Fotografií: 756422
Plakátů: 372364
Obsahů a biografií: 175991

Poslední komentáře

Tajemství (2000)

Tajemství
Žijí a žili tu mezi námi   různí prapodivní lidé a v   USA jich patrně je a bylo   více, než kdekoliv jinde.   Tohle je zajímavě natočený   více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 7 / 10

Jak se dělá smích (1980)

Jak se dělá smích
Střihové filmy u nás byly v   minulosti v dost velké   oblibě a také se docela   často točily. Mně osobně   tyhle "Best of" sestřihy   nijak více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 6 / 10

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Předčilo očekávání

ONEMANSHOW: The Movie
Shlédl jsem opravdu s   odstupem od premiéry. Za   pokladem jsem se nehonil. Dle   ostatních hodnocení jsem nic   moc neočekával. A tak mohu   více >

Autor: Lasy | Hodnocení: 10 / 10

Leo (2023)

Leo
Celkem povedený animák, kdy   se člověk i zasmál. Co mi   trochu vadilo, byla přemíra   idealismu a jasné   směřování...

Autor: Máša13 | Hodnocení: 6 / 10

Stvořitel (2023)

Stvořitel
Trestuhodně nevyužitý   potenciál a nabušený   vizuál všechno nezachrání.   Dobře, můžu na to koukat   jako na existenciální ponor   do evoluce více >

Autor: Frolíček | Hodnocení: 3 / 10