Zari
ohodnotit

Atlantida: Tajemná říše

Atlantis: The Lost Empire

Žánr:
Rok:
2001
Délka:
95 minut
Premiéra v ČR:
8.11.2001
„Na dno oceánu za největším dobrodružstvím všech dob.“
Popis / Obsah / Info k filmu Atlantida: Tajemná říše
Před mnoha tisíci lety představovala Atlantida vyspělou civilizaci na vrcholu rozkvětu. Když se však král snažil využít síly říše k ovládnutí světa, došlo k obrovské katastrofě a Altantida nenávratně zmizela… V roce 1914 sní kartograf a lingvista Milo Thatch v kotelně muzea svůj sen o objevení Atlantidy. Pokusy o její nalezení učinil kdysi jeho dědeček. Ten odhalil tajemství deníku, který popisuje cestu do Atlantidy. Když se Milo opět pokouší přesvědčit nabubřelou komisi o vypravení expedice, je s posměchem vyhozen z muzea. V tom se objevuje výstřední miliardář Preston Whitmore, dávný přítel Milova dědečka, který se rozhodne završit sen Tadeáše Thatche. Vyhledá jeho vnuka, odevzdá mu onu záhadnou knihu a dokonce financuje výpravu za nalezením Atlantidy. Cesta postupuje velmi nadějně, protože Milo jako jediný umí rozluštit dávnou řeč Atlantiďanů. Ovšem postupně se začíná ukazovat, že podivná posádka pod velením kapitána Rourka, není vedena jen vědeckými zájmy. Po střetnutí s mořskou obludou a řadě dalších podmořských dobrodružství se skupina skutečně dostává do Atlantidy. To, co zde naleznou, je však více než překvapivé. Atlantida žije!


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Atlantida: Tajemná říše
Mladý vědec Milo je přímo posedlý myšlenkou, že objeví tajemnou říši, která kdysi zmizela hluboko v mořských vlnách. Do ruky se mu dostane starý deník, který přesně popisuje cestu do Atlantidy. Milo nalezne i investora a expedice za tajemstvím může začít.

Autor/Zdroj: /DVD


Popis / Obsah / Info k filmu Atlantida: Tajemná říše
Dobrodružný kreslený velkofilm s prvky retra, scifi a fantasy Atlantida: Tajemná říše pochází z kalifornské a pařížské dílny Studia Walta Disneyho. Z hlediska jasně vytyčených produkčních linií studia, orientovaného na klasické pohádkové příběhy nebo na historické ságy, je snímek experimentem, snažícím se vyrovnat krok se současným trendem dobrodružných sci-fi podívaných. Novátorství Atlantidy vystupuje do popředí zvláště ve srovnání s předchozími snímky stabilního tvůrčího týmu producenta Dona Hahna a režisérského tandemu Caryho Trousdalea a Kirka Wisea, kterými byly variace na klasické příběhy Kráska a zvíře a Zvoník od Matky Boží. - Původní záměr oživit bájnou Atlantidu prošel od roku 1992 mnoha peripetiemi. Tvůrci se nejprve inspirovali několika hranými dobrodružnými snímky. Na výsledku zanechala nejvýraznější stopy klasická verneovka Dvacet tisíc mil pod mořem. Díky ní získal hlavní hrdina Milo Thatch muzeální zálibu v mrtvých jazycích a prvních technických vynálezech a jeho příběh nabyl historické vročení 1914. Filmaři se však hlásí také k odkazu Hvězdných válek či Indiany Jonese. - Bájná ostrovní říše poskytla tvůrcům kresleného filmu mýtickou pohádkovost mimořádně vyspělé civilizace, jež očividně uvolnila fantazii tvůrčího štábu. Výsledkem jsou hravé i bojovné stroje-příšerky (zejména mechanický korýš Leviathan bránící přístup na Atlantidu), či srdce ostrova v podobě magického létajícího krystalu. Anachronicky humorné jsou parní auto, bagr či pojízdná kuchyně. Přes všechny úžasné technické vymyšlenosti se závěrečný boj odehrává na obyčejném nafukovacím gyroskopu. - Spornou stránkou snímku je násilí. Didakticky pojatý střet dobra se zlem, který je zde zastoupen mírumilovným využíváním dostupných zdrojů energie oproti kořistnické dobyvačnosti a násilné panovačnosti, přinesl do filmu silný válečnický podtext, jejž nesetřou ani závěrečné bukolické obrázky obnovené Atlantidy. - Zůstává otázka, nakolik je klasickou animací oživený snímek zajímavý pro starší věkové kategorie, zmlsané rychlým vývojem počítačových her. Z hlediska žánru je ovšem potěšitelné, že kreslený film se s úspěchem zhostil schématu objevováni neznámých světů, jež je klíčové právě pro počítačové hry. - Při výrobě snímku Atlantida: Tajemná říše byl podíl počítačové grafiky asi třicetiprocentní. Computery pomáhaly generovat především pozadí a speciální efekty, např. mořské bouře či výbuch lávy. Přes nesporný vliv počítačové animace si snímek zachovává tradiční disneyovský grafický styl, jenž navíc evokuje spojitost s komiksovou kresbou. Jednotu výrazu připisují tvůrci výpravě Davida Goetze, ale především výtvarníkovi Miku Mignolovi. Mignola (jinak uznávaný autor vtipných knížek) vtiskl filmu originální astyl kresby, jenž hranatostí a výraznou linkou úspěšně čelí uhlazenosti počítačové grafiky a ozvlášťňuje i tradičně zjemnělý výtvarný projev studia.
-rapl- Filmový přehled 2001/11/3

Autor/Zdroj: -rapl-/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

Podobné filmy

Atlantis: Milo se vrací (2003) [Video]

 Atlantis: Milo se vrací (2003) [Video]
Atlantis: Milo se vrací n
Atlantis: Milo's Return
Žánr: animovaný
Země: Spojené státy americké
Režie: Victor Cook, Toby Shelton, Tad Stones

(pokračování)

Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Magický Marciano (The Magic of Marciano)

Magický Marciano
The Magic of Marciano

Krajina smrti (The Dead Lands)

Krajina smrti
The Dead Lands

Juliana Sedláčková

Sedláčková Juliana

Naposled navštívené:
Magický Marciano (The Magic of Marciano)

Magický Marciano
The Magic of Marciano

Krajina smrti (The Dead Lands)

Krajina smrti
The Dead Lands

Juliana Sedláčková

Sedláčková Juliana