Zari
ohodnotit

...a pozdravuji vlaštovky

Další název:
Maruška; Maruška Kudeříková; Země na druhém břehu (prac. názvy)
Rok:
1972
Délka:
86 minut
Premiéra v ČR:
26.5.1972
„Deník z vězeňské cely.“
Popis / Obsah / Info k filmu ...a pozdravuji vlaštovky
Na konci roku 1942 čeká jedenadvacetiletá odbojářka Maruška v německé věznici ve Vratislavi na vykonání trestu smrti za velezradu. Zbývá jí 99 dní, během nichž si v duchu rekapituluje svůj krátký život, jenž už může zachránit pouze milost. V její obžalobě se objevily formulace o „bezpříkladném lhaní“ a „zarytém mlčení“, protože veškerou vinu vzala na sebe a nikoho z protifašistické sabotážní skupiny neprozradila. Zatvrzelost, s níž odmítla náboženskou víru svých rodičů, se proměnila v udivující statečnost, snoubící se s přirozenou dívčí naivitou a hravostí, kterou nepotlačilo ani čekání na smrt.

Na tento film režisér Jaromil Jireš pomýšlel už od roku 1961, kdy pod názvem Zlomky života vyšly dopisy Marie Kudeříkové (1921–1943) z vězení. Příležitost k jeho realizaci se naskytla po nástupu barrandovského normalizačního vedení. Jirešovi tehdy hrozil vyhazov a zdánlivě konformní látkou o ikoně komunistického odboje se mohl zachránit. V samotném snímku však není odboj nijak ideově identifikován. Kudeříková byla členkou mládežnické organizace a do komunistické strany vstoupila teprve dva měsíce před zatčením. Dramaturgie se pokoušela z filmu eliminovat některé autentické citace ze zápisků Kudeříkové, na přání z ÚV KSČ se zase měla vystřihnout slova „Neklesejte na mysli!“, protože prý mohla být vnímána jako poselství pro pravici zahnanou do defenzivy okupací ze srpna 1968.

V dobovém kontextu začínající normalizace měl snímek parametry umělecké úlitby moci, dnes jej můžeme vnímat jako pokus o průnik do zjitřené mysli člověka na hraně bytí a nebytí. Na naléhavosti mozaiky emocionálních obrazů a situací, jak ji vystavěl režisér už ve scénáři, má zásluhu zejména lyrická i naturalisticky zkreslující kamera Jana Čuříka, asociativní střih Josefa Valušiaka a také hudba – nejen ta vznícená Fišerova, ale i folklorní a dobová. Magda Vášáryová ztvárnila titulní roli s věrohodnou oduševnělostí, zaskočenou odhodlaností i hrdou odevzdaností.

Jan Lukeš
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu ...a pozdravuji vlaštovky
V cele smrti vzpomíná na své dětství, na první lásku i na počátek okupace mladá členka odbojové organizace. Stylizovaný poetický film na motivy literární pozůstalosti Marušky Kudeříkové (kniha Zlomky života) – vážný pokus vyrovnat se se společenskou objednávkou ještě před hlavní normalizační vlnou. Při realizaci dalších "přidělených" námětů již neměl Jaromil Jireš takové štěstí.

BŘEZINA, Václav. Lexikon českého filmu: 2000 filmů 1930 – 1996. Praha: Cinema, 1996. 536 s. ISBN 80-85933-09-8.


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Sophie Nollet

Nollet Sophie

Naposled navštívené:
Sophie Nollet

Nollet Sophie