Obsah filmu Peg+Kočičák
Americko-kanadský seriál Peg + Kočičák („Peg + Cat“, 2013–2017), určený pro diváky od 3–5 let, je považován za jeden z nejprestižnějších dětských seriálů současnosti, což dokládá řada mezinárodních nominací a trofejí. Seriál mimo jiných opakovaně získal hned několik „televizních Oscarů“ čili Daytime Emmy (za animaci, zvuk, hudbu a scénář), dále obdržel uznání od Nadace rodičů (PCHF), a v neposlední řadě byl oceněn Zlatým kotoučem od Americké asociace filmových zvukařů (MPSE). Jak již název seriálu napovídá, dobrodružství se točí okolo dvou postaviček, znamenitě vykreslených dle knižní předlohy Billy Aronsona – Jennifera Oxleyho „The Chicken...
Americko-kanadský seriál Peg + Kočičák („Peg + Cat“, 2013–2017), určený pro diváky od 3–5 let, je považován za jeden z nejprestižnějších dětských seriálů současnosti, což dokládá řada mezinárodních nominací a trofejí. Seriál mimo jiných opakovaně získal hned několik „televizních Oscarů“ čili Daytime Emmy (za animaci, zvuk, hudbu a scénář), dále obdržel uznání od Nadace rodičů (PCHF), a v neposlední řadě byl oceněn Zlatým kotoučem od Americké asociace filmových zvukařů (MPSE). Jak již název seriálu napovídá, dobrodružství se točí okolo dvou postaviček, znamenitě vykreslených dle knižní předlohy Billy Aronsona – Jennifera Oxleyho „The Chicken Problem“ (2012).
První hrdinkou je Peg. Dívenka upovídaná jako komiksová Penny, bystrá a kurážná jako Addie v Papírovém měsíci, a když na to přijde, nervózní jako postavy Woodyho Allena. Jakmile se objeví problém, Peg ztělesňuje myšlení levé poloviny mozku: je vždy organizovaná; miluje úklid a uspořádané věci; pokud zrovna nebrnká na ukulele, píše větvičkou rovnice, vzorce a číselné řady na svůj oblíbený milimetrový papír.
Myšlení pravé poloviny mozku zosobňuje druhý hrdina, Pegin potrhlý, leč pomilováníhodný kumpán Kočičák: vznětlivý, tmavě modrý kocour. Tato huňatá kulička se snadno nechá rozptýlit (třeba lahodnou koblihou). A je věru nešika – seriál proto zdobí řadou groteskních gagů. Není zcela zřejmé, nakolik skutečně ovládá matematiku, ale Peg je přesvědčena, že Kočičák je génius. A něco na tom skutečně bude. Pokaždé, když klopýtne či kýchne, řešení problému je dvojici zase o něco blíže. Peg + Kočičák dohromady tvoří báječný tým pro luštění nejzapeklitějších otázek. Především jsou ale nerozlučnými přáteli, což je hodnota, která se nedá vyčíslit.
Každá epizoda seriálu uvádí holčičku Peg a kocourka Kočičáka na dobrodružnou hudební cestu, které se neomezuje ani prostorem a časem, natož rytmem či melodií. Ať už jsou v druhohorách mezi dinosaury, v neznámém vesmíru prolezlém červími dírami, nebo na statku v současnosti, vždy se při rozmanitých situacích seznamují se stěžejními matematickými zákonitostmi a spolu s nimi se slavnými osobnostmi. Alberta Einsteina, Marii Curie-Skłodowskou a George Carvera nevyjímaje, ale na řadu přijdou také Billie Holiday, Romeo a Julie, ba i Emily Dickinsonová.
Peg + Kočičák a jejich přátelé jsou vedeni k tomu, aby si za vzájemné spolupráce poradili s nesnázemi, k jejichž řešení vždy vede konkrétní matematický příklad. Seriál předškolnímu diváctvu nabízí neotřelý přístup k prvním zkušenostem s matematikou a seriál též zdůrazňuje důležitost počítání v pestrobarevné paletě každodenních situací.
Peg + Kočičák a jejich kamarádi zároveň nikdy nedosáhnou uspokojivého výsledku napoprvé; vyprávění dává publiku na vědomí hodnotu experimentování i poučení z předešlých chyb. To vše je nikoli doprovázeno, ale doslova podněcováno hudbou, která svým provedením a rozsahem nemá v dětské seriálové tvorbě obdoby. Muzika zde zastává bez nadsázky vzdělávací nástroj. Každá epizoda obsahuje poučné a přitom chytlavé písně – od prostých odrhovaček přes jazzové synkopy až po opulentní operní árie.
Vedle matematické edukace seriál nenásilně seznamuje malého diváka s důležitými společenskými tématy. Kupříkladu epizoda „Problém na planetě Puntíků“ uvozuje námět hluchoněmosti a volitelných možností komunikace; látka o rozvedených rodičích tvoří půdorys pro díl „Problém se dvěma domovy“; pochopení jiných kultur s cizokrajnými rituály citlivě vystihují epizody typu „Dobrodružství na svátek Íd al-adhá“ či „Problém s chanukou“.
Česká televize má tu čest uvést tento prestižní seriál premiérově v České republice. S ohledem na unikátní styl věnovala výrobě Peg + Kočičák i postprodukčním pracím nadstandardní péči, od překladu až po původní grafiku. Na vývoji české verze se pak mimo jiné podílela zkušená režisérka dlouhodobě se specializující na dětskou tvorbu, Iva Valentová, která spojila síly s Jaroslavem Machekem, předním muzikálovým a hudebním textařem. V náročné domácí verzi lze slyšet zvučná jména českého dabingu, jako například Tomáše Juřičku, Lucii Černíkovou, Jolanu Smyčkovou či Radovana Vaculíka.
Česká televize < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Bez komentáře :-).
Přidat komentář jako první.