Zari

Stanislav Procházka st.

Povolání:
Rodné jméno:
Standa Procházka
Národnost:
Narození:
7.8. 1919, Most, Československo
Úmrtí:
16.4. 2016, Praha, Česká republika
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Zemřel zpěvák Stanislav Procházka

Nestor českých zpěváků Stanislav Procházka zemřel v sobotu ve věku 96 let. S tanečními orchestry zpíval mostecký rodák už za první republiky. Na vrcholu popularity byl po válce, kdy zpíval s orchestrem Karla Vlacha, v operetách a neposlední řadě v dechovce.

Procházka se v Kolíně vyučil číšníkem, ale brzo dal přednost hudbě. Profesionálně zpíval od roku 1939. Po angažmá v Lucerna baru působil v roce 1941 v kavárně Vltava, stejně jako Bajo trio nebo Inka Zemánková.

Popularita Standy Procházky, jak si říkal, vzrostla po válce, když vystupoval v rozhlase s orchestrem F. A. Tichého. Později se věnoval hlavně dechovce a hodně zpíval lidové písně. Z jeho repertoáru jsou nejznámější písně Ale ne, Andulička, Bílé konvalinky, Hej, panímámo, Skřivánek zpíval nebo Tam na stráni.

Procházka byl také velký fanoušek Slavie, pro kterou složil klubovou hymnu Naše věčná Slavia.

V jeho stopách pokračoval syn, popový zpěvák Stanislav Procházka ml., který byl úspěšný v osmdesátých letech.

aš, Novinky
Zdroj: http://www.novinky.cz/kultura/400694-zemrel-zpevak-stanislav-prochazka.html

Životopis (biografie) / Informace:
Král české lidovky Stanislav Procházka senior (1919) se narodil v severočeském Mostě, po smrti maminky se s otcem přestěhovali do Kolína. Tady se mladý Standa vyučil číšníkem, nikdy se však v pohostinství s "kasírtaškou" neživil.

V době, kdy už bydlel v Praze, začal chodit na hodiny zpěvu k J. H. Vávrovi, pěveckému mistrovi, objevil nejen kouzlo muziky, ale aktivně začal hrát i fotbal. Vrstevník Pláničky a Bicana se stal celoživotním fanouškem Slávie a dodnes na "sešívané" nedá dopustit. Svým příjemným vystupováním i libozvučným hlasem si vysloužil v pouhých dvaceti letech místo profesionálního zpěváka v kabaretu U Šenfloků. Učinkoval s orchestry Karla Vlacha i Karla Valdaufa, zpíval s Inkou Zemánkovou, populárním se stal v Divadle U Nováků, ve Stromovce i v Lucerně.

Mezi jeho nejznámější (a dodnes na venkovských svatbách notované) písničky patří třeba Nikdy se nevrátí pohádka mládí, Bílé konvalinky, Andulička, Tam na stráni nebo Hej, panímámo. V 50. letech se oženil, do mladé rodiny brzy přibyl syn Stanislav junior (1954, který šel úspěšně v otcových pěveckých šlépějích - bohužel v srpnu 2003 jej zklátila zákeřná Parkinsnova choroba).

Po vzoru jiných kapelníků založil S. Procházka r. 1967 také orchestr, ale složený z ryze dámského obsazení - Slávinky. Proplouval desetiletími se svými oblíbenými a melodickými skladbami, stal se vedle Josefa Zímy stálicí české lidové a dechovkové hudby. Mihnul se také ve světě filmuv- epizodní roličku si zahrál v hudební komedii Hodinářova svatební cesta korálovým mořem (1979).

S manželkou se již před lety odcizili, ovšem korektní vztahy přetrvaly. Dnes žije Stanislav Procházka poklidným životem vitálního seniora, občas navštíví nejen vnučku Karolínu (1987), ale i její maminku a babičku.

Autor: Angelika2808

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Stanislav Procházka

Procházka Stanislav

Naposled navštívené:
Stanislav Procházka

Procházka Stanislav