Vážení uživatelé, Seznam DVD je dočasně nedostupný. Na odstranění chyb se pracuje. Děkujeme za pochopení.
Vážení uživatelé, pokud jste si žádali o obnovu hesla v době 12/2020 - 2/2021 je nutné znovu požádat o zaslání hesla. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Jarmila Holmová

Povolání:
Rodné jméno:
Jarmila Holá
Národnost:
Věk:
107
Narození:
9.11. 1913
Životopis (biografie) / Informace:
Česká herečka Jarmila Holmová zanechala v československé kinematografii stopu v podobě 28 filmových rolí. Přesto se řadí k těm hereckým legendám, o nichž máme jen poskrovnu dostupných informací. Co tedy vlastně víme o Jarmile Holmové, představitelce nejrůznějších vedlejších rolí, jakými byly nejrůznější sekretářky, profesorky, prodavačky, služebné či další drobné postavy v českých filmech na přelomu 30. a 40. let?

Jarmila Holmová přišla na svět 9. listopadu roku 1913. Místo narození Jarmily Holé, jak znělo její vlastní jméno, není známo. Dle určitých indicií se však můžeme domnívat, že pocházela s velkou pravděpodobností z Prahy. V Praze také mladičká Jarmila krátce studovala na Státní konzervatoři. Posléze však tři roky pobývala v zahraničí, což bylo zřejmě někdy na přelomu 20. a 30. let. Místo a důvod jejího zahraničního pobytu nejsou známy, není však vyloučeno, že si mladá dívka zdokonalovala jazykové znalosti v některém ze zahraničních penzionátů určených pro dívky z tzv. dobrých rodin.

Po svém návratu z ciziny se Jarmila objevovala na divadelních prknech několika pražských scén. Předně je však třeba zmínit, že působila jako elévka Národního divadla, diváci ji však mohli také vídat na jevišti Divadla na Královských Vinohradech, mihla se též hereckým souborem Intimního divadla, v neposlední řadě spolupracovala s Divadlem Anduly Sedláčkové. Teprve v roce 1944 jako 31-letá se Jarmila Holmová ocitá v Kladně, kde v tamějším divadle vstupuje do angažmá a exceluje ve hře „Modrý démant“.

Souběžně se svou činností hereckou na divadelních jevištích spolupracuje též Jarmila Holmová s československým filmem, do něhož vstoupila v roce 1933. Šlo o nedokončený snímek Josefa R. Engela ROZMARY MLÁDÍ. Od té doby se objevuje před kamerou téměř každý rok v nějaké té drobné úloze, jak je již zmiňováno v úvodu tohoto článku. Ze známějších snímků jmenujme alespoň roli jedné ze septimánek v kultovní komedii ŠKOLA, ZÁKLAD ŽIVOTA, je lékařkou v dramatu JEJÍ HŘÍCH, pro diváky výraznější a zapamatovatelnou postavou je bezesporu jako sekretářka ředitele Krále v nadčasové komedii KRISTIÁN z roku 1939. Po skončení války se objevuje již jen ve snímku HRDINOVÉ MLČÍ z roku 1946 v postavě manželky zatčeného muže. O rok později ji ještě filmové anály zaznamenávají v krátkém dokumentu s názvem CHCEME ŽÍT. Zde ale stopa Jarmily Holmové končí...

Další osudy představitelky nejrůznějších epizodek zvukového černobílého filmu zůstávají zahaleny naprostým tajemstvím. Zůstala v republice či emigrovala na sklonku 40. let, jako to učinily jiné její herecké kolegyně – např. Jana Romanová? Či stáhla se do naprostého ústraní a dožila zcela mimo zájem veřejného dění? Neznáme datum jejího skonu, nevíme opravdu vůbec nic. Bude nám v této chvíli nápomocen někdo ze čtenářů tohoto článku a pomůže nám svými informacemi dopsat životní příběh Jarmily Holmové? Děkujeme předem za jakékoliv Vaše ohlasy.

Autor: Hortensie

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 173360
Osobností: 671416
Fotografií: 690214
Plakátů: 329233
Obsahů a biografií: 158777
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Na shledanou, vaše Memol (1984) ...

Na shledanou, vaše Memol
Sotva se Memol vrátí od   Mariel, dědeček jí sdělí,   že už brzy se všichni   vrátí domů na Malou   planetu. Na úpatí Alp je   čeká kosmická více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 10 / 10

Memol ošetřovatelka (1984) [TV e...

Memol ošetřovatelka
Cincie pozve Mariel a Oscara   na návštěvu do penzionu   svého strýčka a protože   Penelopa leží s nachlazením   v nemocnici, Mariel ráda   více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 10 / 10

Deadpool 2 (2018)

Deadpool 2
Zase spoustu akce a hlášek   to je Deadpool 2. Jinak   pokračujeme v boji se zlem ve   stylu červeného plešouna.

Autor: wena | Hodnocení: 7 / 10

Kaňon samé zlato (1970)

Kaňon samé zlato
Dokonalá ukázka výborného   filmařského řemesla v   podání režiséra Zdeňka   Sirového. Na brilantní   zfilmování povídky Jacka   Londona mu více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 7 / 10

Doktor Martin (2015) [TV seriál]

Doktor Martin
Velmi slabý odvar oproti   původní verzi. V té české   jde spíš o karikatury   postav, než o reálné lidi.   Ale i tak, když přijdete   zbytí z práce a skládáte u   toho puzzle, to bodne.

Autor: Ostrovan | Hodnocení: 6 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Jarmila Holmová

Holmová Jarmila

Naposled navštívené:
Jarmila Holmová

Holmová Jarmila

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení